РИБЕ СА ТРИ КРАЈА У ЈАТУ "БОКЕ": Први акваријум у Црној Гори, у Доброти, требало би да буде отворен у децембру
ДО децембра ће бити завршен и отворен Акваријум "Бока", први у Црној Гори. Ових дана је постављањем базена завршена прва фаза пројекта.

Фото aquariumboka.ucg.ac.me
Др Бранка Песторић, научна сарадница Института за биологију мора из Котора, објашњава да је пандемија вируса корона утицала на одлагање пројекта који је требало да буде завршен још у мају.
- Тада је затварање граница спречило колеге из Италије, из фирме "Панаква" која је извођач радова, да дођу и инсталирају опрему. Сада су они ту читав месец па су урађени базени. Следи постављање камена и подлоге у акваријуму. Тај посао обавља фирма "Студио арт". Пратећи наш концепт дизајна, уметници из студија креирали су 3Д приказ станишта - објаснила је др Песторић.

Бранка Песторић , Фото aquariumboka.ucg.ac.me
Према њеним речима, постављање акваријумског базена представља много већи посао од самог пуњења базена и насељавања.
- Свака врста живи у другачијем амбијенту у мору, а ми се залажемо да тај природни амбијент што веродостојније безбедимо и у акваријуму - каже др Песторић.
МУЗЕЈ
ДВОРИШТЕ испред Акваријума, део је комплекса, па је преуређено и представљаће наставак шеталишне зоне од Котора до Института. У плану је и Музеј на отвореном, где ће бити представљени традиционални риболовни алати Бококоторског залива.
Акваријум ће бити смештен у оквиру Института у Доброти, на површини од 300 метара квадратних. Три међусобно повезане просторије ће представљати флору и фауну Медитерана, Јадрана и Бококоторског залива.
- У трећој просторији биће смештен низак базен, где ће најмлађи посетиоци моћи да дотакну воду и осете близину организама у базену и тако науче више о флори и фауни Боке. То ће и научницима из Института ће омогућити да обављају различите научне експерименте "ин виво" и да прате све што је тешко пратити у природној средини - објаснила је др Песторић.
У првом делу акваријума биће врсте из дубоких вода Јадранског мора, карактеристичне за Медитеран, у другом врсте из отворених вода црногорске обале и трећем врсте карактеристичне за Бококоторски залив. У плану је и изградња Центра за рехабилитацију корњача које су све угроженије. Тај центар утицаће на смањење страдања ових лепих и ретких врста, уверена је наша саговорница.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)