''ПЛАВО КРШТЕЊЕ'' НА ПРВОМ ВИЈАЂУ: Млада Исидора Јовановић из Бара, кадет палубе на сингапурском броду "Хафнија Лисе"
У БЕСКРАЈНОМ плавом пространству, први укрцај младе девојке Исидоре Јовановић (23) из Бара, па на танкер.

Фото Приватна архива
Баранка, девојка са матрикулом (поморска књижица) о свом првом "вијађу", за "Новости", прича о проласку кроз Панамски канал, о "плавом крштењу" и првој миљи на јужној хемисфери.
- Живим сан, пловим - почиње причу Исидора, кадет палубе на броду "Хафнија Лисе", у власништву сингапурске компаније Тhome Сhip Маnagement, након што је 22. јуна дипломирала на Поморском факултету у Котору, са оценом 10, а три месеца касније се отиснула на море. - Верујем да нисам једина жена на танкерима.

Исидора остварила свој сан, Фото Приватна архива
То што је "нежнијег пола" не сматра баријером за посао на броду.
- Изабрала сам поморство јер привлаче ме велика мора, та ширина за мене представља фасцинацију, инспирацију. Рекла сам себи - покушаћу - прича наша саговорница.
- Била сам најбољи студент у генерацији на програму - Поморске науке. За мене логичан след је био да пођем на брод, рекла сам себи - ако не могу издржати, могу одустати. Засада је добро. Ево на броду сам два месеца.
ПЛАН ЗА БУДУЋНОСТ
ЗАСИГУРНО, план за будућност је "газити" миље и јачати своју љубав према плавим ширинама! Планирам уписати и Магистарске студије и тиме себе унапредити за још један степен у академском звању. Трудићу се да остварим најбоље, будем частан пример свог града Бара, државе Црне Горе - каже Исидора.
Завршила је факултет, међутим, пракса и теорија, каже, нису једно те исто. Укрцати се на брод је другачије и ново искуство које је условљено поштовањем хијерархије, дисциплином, самоконтролом, а за младу девојку потребно је и доста храбрости.
- Пролазак кроз Панамски канал подразумева 10 до 12 сати маневара. Велика су чекања, много је бродова. Прва миља на јужној хемисфери за мене представља још једну победу у каријери, међу поморцима звану "плаво крштење" - каже Исидора, једина жена на броду од 20 чланова посаде. - Колеге имају диван однос према мени, понашају се као да сам им сестра, кћерка, зависно од њихових година. Већина посаде су Филипинци, а официри су из Румуније, Хрватске, Русије, капетан је из Турске. Наравно, свој део посла обављам беспоговорно.

Фото Приватна архива
У даљинама где имаш само танку линију између светлоплавог и тамноплавог на хоризонту, кад се валови око брода пене, крше на далеким мердијанима, јави се и носталгија, пробуди чежња за топлином дома.
- Лепо је знати да имаш где да се вратиш, имати дом у коме те чекају најдражи, а подршка породице - маме, тате и брата, за мене је непроцењива и значи ми много - истиче Исидора.
Препоручујемо

ПАД ТУРИСТИЧКИХ ПОСЕТА ЗБОГ ЕПИДЕМИЈЕ: У Голубачком граду ове године само један крузер
27. 11. 2020. у 11:55

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)