ЖЕЛЕ КАТЕДРУ ЗА СРПСКИ ПО УГЛЕДУ НА ЦРНОГОРСКИ: УКЦГ тражи од Министарства просвете да се у Подгорици формира Факултет за српски језик
УДРУЖЕЊЕ књижевника Црне Горе упутило је писмо министарки просвете, науке, културе и спорта Весни Братић (на слици) у коме се захтева да по угледу на одлуке бивше Владе, која је ван оквира Универзитета Црне Горе формирала Факултет за црногорски језик и књижевност (ФЦЈК), својом одлуком формира Факултет за српски језик и књижевност.
- Овај захтев је оправдан сагледавајући све наведене бизарне чињенице дискриминације српског језика и српске културе у Црној Гори у дужем периоду, имајући у виду прогоне и притиске према припадницима српског народа у Црној Гори, који представљају једну трећину укупне популације ове земље, а схватајући и потребу афирмације српског језика и културе у Црној Гори. Констатујемо да не би било проблема око ангажмана професорског кадра, а чврсто верујемо да постоји жеља код младих људи да шире изучавају српски језик и књижевност у Црној Гори - наводи се у писму УКЦГ.
Књижевници додају да је отварање посебног факултета реално и полазећи од упоредне праксе оснивања двеју катедара за црногорски језик у Црној Гори.
- Молимо вас да овај наш рационални и сврсисходни предлог иницирате на Влади Црне Горе, да би се обезбедила финансијска и друга подршка за рад Факултета за српски језик у Подгорици, адекватно, као што се даје финансијска подршка за рад ФЦЈК на Цетињу - наводи се у писму УКЦГ упућеног министарки Братић.
- Овим би се, свакако, отворио простор да се формирају и друге катедре заинтересованих земаља у Црној Гори, поред већ постојећих, што зависи од визије и потреба других култура европских и других народа.
ПОПИСОМ ДО ИСТИНЕ О ИДЕНТИТЕТУ
ПРЕМА последњем попису становништва од 2011. Црна Гора је имала 620.000 становника, при чему ниједна нација није имала натполовичну већину: Црногораца је било 45 одсто, Срба 29, а српским језиком је тада говорило ипак 43 одсто, а црногорским 37 одсто грађана. Предстојећи попис напокон ће показати право чињенично стање, да је већи проценат Срба који говоре српским језиком и Црногораца који говоре српским језиком, а што је већ три деценије потискивано репресивним мерама.
Како наводе из Удружења, током протекле три деценије у Црној Гори, бивши режим вршио је и језички инжењеринг тако што је не само 2008. године на тадашњем Филозофском факултету формирао катедру за црногорски језик (у оквиру Универзитета Црне Горе), него је одлуком бивше Владе 2014. формирана и још једна катедра на Цетињу, Факултет за црногорски језик и књижевност (ФЦКЈ). То је урађено супротно правилима УЦГ, а вољом тадашњег режима. Тако су добијене две паралелне катедре црногорског језика у Црној Гори.
- До данас се све чинило на маргинализовању угледне катедре српског језика на садашњем Филолошком факултету у Никшићу, па би се оснивањем новог факултета афирмисао српски језик којим по последњем попису, говори више од 40 процената становништва у Црној Гори - истичу у писму УКЦГ.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)