ФЕЉТОН - ЖИВОТ У ЕЛЕКТРОНСКОМ ЛОГОРУ: Народ држе далеко од истине и муте му здрав разум

Слободан Рељић

08. 04. 2022. у 18:00

САЗРЕВА идеја да друштво мора да се мења. Брзо и дубински. У САД 57 процената становништва верује да је политички систем добар само за оне који имају новац и моћ. Млађи од тридесет година желе социјализам. Само шест процената Британаца жели да се врати истој економији као пре пандемије. Само 17 процената мисли да би систем требало спасавати штедњом. Чак 70 одсто Француза сматра да се мора смањити утицај финансијског капитала. У Фландрији две трећине људи верује да би после кризе политичари требало да раде на амбициозној прерасподели богатства.

ФЕЉТОН - ЖИВОТ У ЕЛЕКТРОНСКОМ ЛОГОРУ: Народ држе далеко од истине и муте му здрав разум

Андре Марло је сумњао у 21. век / Фото "Википедија"

Како год се корона-фашисти буду односили према овим захтевима, људи њих у будућности не виде као „владаре света“ што је очигледна намера из корона- -операције. Gallup International је почетком 2021. објавио истраживање по коме грађани света у 2030. на светској сцени виде три силе - Кина, САД и Русија. „Већина испитаника у свету (59%) верује да ће Кина 2030. године бити велесила. У то не верује 25% анкетираних. Три одсто мање учесника анкете (56%) уверено је да ће 2030. суперсила бити САД, а 28 одсто се са тиме не слаже. Да ће Русија бити трећа велесила верује 43 одсто учесника анкете Gallup International. Таквих је највише у Србији (78%), Јерменији (76%), Киргизији (75%), Колумбији (67%), Еквадору и Северној Македонији (по 65%).“ Занимљиво је да само трећина Руса верује да ће њихова земља бити суперсила, додуше они не верују ни да САД може задржати статус велесиле.

ИНАЧЕ, само 32% испитаника верује да ће Европска унија бити суперсила 2030. године. Следе Јапан, Велика Британија, Индија. (Gallup International, 2021)

Ко год буде уређивао овај свет мораће поћи од стања ствари. Постоје ресурси да се он учини праведнијим и подношљивијим, али да би се они учинили доступним већини, мора доћи до „коренитих промена“ друштвених односа, да не кажемо револуције.

Уз богатство које се данас ствара на земаљској кугли дуг широм света порастао је на неодрживих 322 процента БДП-а. Наравно, богатство је тако распоређено да је досад годишње девет милиона људи умирало од глади. Криза ће то експоненцијално повећати. Само једна од осам особа има приступ електричној енергији; једна од три особе у свету нема ни основне санитарне чворове; сваки пети Земљанин живи у екстремном сиромаштву.

КИНА као најорганизованија и најуспешнија земља изгледа најшире сагледава ризике: и најуспешнију привреду на свету брине проблем глади. „Бацање хране је срамотно, а штедљивост је часна“, говорио је председник Си описујући количину хране која се баца као „шокантну и узнемирујућу“. Он је додао: „И даље треба да одржавамо осећај кризе око прибављања хране. Утицај овогодишње пандемије ковида 19 упалио је аларм“. Кинеска академија наука је пре пет година утврдила да се до 18 милиона тона хране годишње изгуби у великим градовима, што је довољно да се нахрани од 30 до 50 милиона људи годишње. Кина изгледа најбоље разуме с чим се свет суочава.

На Западу од оних који држе богатство не можете очекивати ни разумност ни солидарност. Наша будућност зависи од наше борбе. „Не би требало да будемо оптимисти, требало би да се мобилишемо“, говори швајцарски социолог Жан Циглер, човек великог искуства живљења по разним деловима света, а као део оних који су наводно требали да свет учине бољим.

ЈАСНО је да улазимо у време великих друштвених нестабилности, како унутар држава, тако и на међународном плану. Побуне народа се могу регистровати од Чилеа до Малте, од Либана до Француске, од Минска до Хонгконга до британских острва. Непосредни поводи су различити, али побуне су израз потребе да се покрену промене. Побуне трају месецима. У глобално повезаном свету глобалне промене.

Ми смо у XX веку два пута гледали покушаје да се покрену „светске промене“. На крилатици „Пролетери свих земаља, уједините се“ пројектована је социјалистичка „светска револуција“ (симболички се повезује с Лавом Троцким). Заштитници светског капиталистичког система су се консолидовали у Билдерберг и иним групама, а онда су покренули идеју стварања „јединствене светске владе“ (симболи вођства су Рокфелери, Ротшилди и у ударном делу финансијска елита). Овај други покушај се показао неупоредиво опаснијим по човечанство, јер је та моћ конкретнија и концентрисана у ужим (завереничким) групама.

АЛИ, њихов поредак се урушава. Секуларно друштво одступа на светској сцени. Време је јачања потребе за националним, народним идентитетима, за духовном утемељеношћу. Андре Малро је говорио да ће XXI век бити век вере или га неће бити. Неки правци кретања су, ипак, извеснији. „На глобалном плану, политичка нестабилност може чак попримити глобалну димензију. Историја уопште, а посебно америчка историја, открива да амерички председници покушавају да скрену пажњу јавности са домаћих економских и социјалних проблема провоцирањем спољних ратова“, подсећа нас амерички политички мислилац Џек Размус.

На Балкану би слабљење америчке моћи могло да доведе у питање њене пројекте који су читаво време на граници одрживости. То се односи и на читаву Источну Европу, а пре свега на простор „бивше СФРЈ“ који су Американци уредили холбруковски насилно, крајње непринципијелно, тако да има врло мало елемената који гарантују одржање тог пројекта. Највећи „стабилизатор“ је страх народа на овим просторима од рата.

Кина је способна да брине о себи. Русија има стабилну власт и ресурсе. Популације по Африци, Јужној Америци и Азији су младе, недоступне корпоративним комерцијалним интересима. Неће живети са последицама „закључавања“ и „социјалне дистанце“. Парадоксално, на њима се неће испробавати оно што се западним грађанима даје као вакцина. Економски колапси ће донети унутрашња распадања, а спољни хаос ће се преливати и унутра и у међудржавне и регионалне односе. Ово подразумева припремање друштава, народа и државе за такве услове. И добар избор на путу промена.

Данашњи човек се свако јутро, да парафразирамо Маклуана, потапа у страх као у охладнелу купку у својој кади. Он живи у глобалном електронском концентрационом логору у коме се све чини да се (не)појави Побеснели Макс. Да, баш тако. Капои логора не могу да се договоре да ли је боље да се појављује или да га држе у бекстејџу. А технофашизам постаје политички систем. „Војсковође“ корона-операције командују издалека. На дигиталном бојном пољу "Фејсбук", "Твитер", "Инстаграм", "Јутјуб" држе линије одбране од непослушних. Народ је требало држати далеко од истине и стално му мутити здрав разум. Како год, Побеснелог Макса нећемо моћи избацити из наших живота наредних година.

ПЉАЧКА И КОЛОНИЗАЦИЈА

ЧОВЕК из седамдесетих је био застрашен суочавањем с мишљу да се друштвени ред може распасти у трену. Као мехур од сапунице. Данашњи човек се више не плаши: нема снаге после „тренинга“ са Ираком, разбијања екс-Југославије на тлу Европе, уз позападњавање Истока које се одигравало као пљачка и колонизација, саживљавањем са падањем пред Кином, а као да то није губитак, те унутрашњим сламањем централне земље западне цивилизације, Америке, које се појављује као самопоништавање идентитета - од рушења споменика Кристифору Колумбу до претварања Конгреса у место кроз које тутњи дивљачка гомила, а да снаге реда ту ништа не могу.

СУТРА: СТРАХ ОД КЛИМАТСКИХ ПРОМЕНА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?