ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - АНТИБИРОКРАТСКА РЕВОЛУЦИЈА: Народ је проговорио - "Напоље"
22. 06. 2021. у 17:14
БУЈИЦА народних протеста у септембру и октобру 1988. године, па до јануара 1989. године, на Косову и Метохији, у централној Србији, Војводини, онда и у Црној Гори, имала је на политичкој позорници СФР Југославије снагу која се може упоредити с деловањем моћнијих сила природе.
Повезане вести

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - КОРЕНИ АНТИБИРОКРAТСКЕ РЕВОЛУЦИЈЕ: Стварање српског покрета на Косову и протести и штрајкови радника у Југославији
СРЕДИНОМ осамдесетих година прошлог века Југославија и Србија биле су захваћене великим унутрашњим превирањима и протестима, економском и политичком кризом која је озбиљно уздрмала саме темеље система, снажно пољуљала већ одавно накривљену зграду југословенског федерализма и широм отворила врата за сукобе унутар политичке, управљачке номенклатуре, не само у равни међурепубличких и републичко-покрајинских односа, већ и унутар републичких и покрајинских олигархија.
15. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ГРЕШНИЦИ СА ПРАВЕ СТРАНЕ ИСТОРИЈЕ: Комунистичко отпадништво није мимоишло ни југословенску партијску структуру
У СОЦИЈАЛИЗМУ не може невин човек бити осуђен. Чим је осуђен, сигурно је крив. Ова идеја, записана и овековечена у роману "Отпадник" Добрице Ћосића била је дугогодишњи кредо комуниста, израз истинског уверења у суд Партије, али и димна завеса и рам за вишедеценијске сурове политичке обрачуне у њеном руководству. Одступање од ове укорењене догме у Источној Европи изнедрило је дисидентски покрет, који је у Југославији био сведен на свега неколицину личности, међу којима је, без сумње, било највеће име Милована Ђиласа.
13. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПРВА ЗВОНА ЗА СЛОБОДУ МИСЛИ: Облици отпора интелектуалаца политичким суђењима, цензури и угрожавању људских права
ПРЕМА интензитету и облицима деловања, дисидентска борба је прошла више етапа. Током педесетих и шездесетих критика власти могла се наћи софистицирано и прилично увијено у појединим либералнијим студентским, научним и књижевним часописима: "Студент", "Сусрети", "Видици", "Филозофија", "Праксис", "Књижевне новине", а све отвореније уочи студентских немира 1968. па до завођења чврсте руке 1972.
12. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ШТАП И ШАРГАРЕПА ЗА ДИСИДЕНТЕ: Опозициони покрет у Титовој Југославији - бунтовници или либерална фасада режима
ЗАХВАЉУЈУЋИ специфичним условима самоуправног социјализма, у Југославији и Србији се развила специфична дисидентска и полудисидентска сцена шаролика како по националном саставу, идеолошком деловању и нивоу критике, тако и по степену страдања као нужној одредници дисидентства.
11. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК -ДОМОВИНА , ТО ЈЕ - СЛОБОДА: Милован Ђилас и Михајло Михајлов, први дисиденти који су се нашли на светској сцени
У БЕОГРАДСКОМ часопису "Република", започета је нека врста реконструкције историјата дисидентства у Југославији и Србији после 1945. године. У уводном тексту тог серијала, Небојша Попов објавио је оглед под насловом "Дисидентска скривалица", у коме је изнео став да се "под дисидентима и дисидентством обично подразумева једна особена политичка и културна појава у земљама "реалног социјализма" из раздобља између Стаљинове смрти (1953) и пада Берлинског зида (1989).
10. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ДИСИДЕНТИ, МИНСКО ПОЉЕ ЗА ВЛАСТ: Репресије, прогони и суђења политичким неистомишљеницима у Србији
ЈАВНОСТ у свету, као и на домаћем терену, пре неколико деценија много пажње је посвећивала дисидентима, чија се акција, у првом реду лична, у одбрани људских права и грађанских слобода – пре свега права на слободу говора, штампе и удруживања – одвијала у земљама Источне Европе, у државама ,,реалног социјализма“.
08. 06. 2021. у 17:14
Најновије из рубрике

ЦРВЕНО ЈАЈЕ И ТРИ ПОЉУПЦА: Да ли заиста сви знамо како се правилно куцка за Васкрс?
СВАКЕ године иста сцена: неко је већ подгрејао јаја „да не пуцају“, неко их је фарбао природно „као у стара времена“, а неко је решио да купи све готово. Ипак, када дође тренутак куцкања, настаје права мала породична драма: ко с ким први, с које стране, колико пута – и, наравно, ко побеђује. А да ли ико од нас зна како се то правилно ради?
20. 04. 2025. у 08:54

ХРИСТОС ВАСКРСЕ - ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ: “Вечерње новости” свим верницима честитају највећи хришћански празник
СВИМ верницима који данас славе васкрсење Христово екипа "Вечерњих новости" честита традиционалним поздравом - "Христос Васкрсе".
20. 04. 2025. у 00:00

У НЕДОУМИЦИ СТЕ? "Васкрсе" или "воскресе"? Овако се правилно честита Ускрс или Васкрс?
У СУСРЕТ највећем православном празнику, покушаћемо да разбијемо недоумице око тога како је правилно честитати Ускрс односно Васкрс.
19. 04. 2025. у 21:53

НЕЗАЈЕЖЉИВЕ ОСВЕТЕ АКАДЕМИКА ГЛИГОРИЋА: Глигорић је омаловажавао оснивачe модерне српске критике Јован Скерлића и Богдана Поповића
ПЕТАР Џаџић, један од најлуциднијих критичарских гласова у другој половини ХХ века, посветио је, не случајно, читаву студију о Велибору Глигорићу , улазећи у генезу самог Глигорићевог критичког ангажмана, који је често деловао погубно у српској критици.
19. 04. 2025. у 18:00

Шта се заправо крије иза поскупљења кафе у свету и Србији?
ЗАШТО је кафа толико скупа и зашто је све скупља? Зашто толико брзо расту цене, а ценовни скокови су толико чести? Нема тог становника Србије који се не упита исто када уђе у било коју продавницу, када погледа било ког произвођача, када и летимично прелети по рафовима у маркетима на којим је смештена кафа.
19. 04. 2025. у 16:00
Коментари (0)