ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - НЕМОЋ АУТОНОМАШКОГ РУКОВОДСТВА: Црногорски функционери нису начелно били против митинга као њихове колеге из Војводине
24. 06. 2021. у 17:15
ДО СРЕДИНЕ СЕПТЕМБРА уочљиво је било незадовољство грађана у Војводини, мада се број учесника у протестима и даље мерио у хиљадама а не десетинама хиљада.
Повезане вести

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - КОРЕНИ АНТИБИРОКРAТСКЕ РЕВОЛУЦИЈЕ: Стварање српског покрета на Косову и протести и штрајкови радника у Југославији
СРЕДИНОМ осамдесетих година прошлог века Југославија и Србија биле су захваћене великим унутрашњим превирањима и протестима, економском и политичком кризом која је озбиљно уздрмала саме темеље система, снажно пољуљала већ одавно накривљену зграду југословенског федерализма и широм отворила врата за сукобе унутар политичке, управљачке номенклатуре, не само у равни међурепубличких и републичко-покрајинских односа, већ и унутар републичких и покрајинских олигархија.
15. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ГРЕШНИЦИ СА ПРАВЕ СТРАНЕ ИСТОРИЈЕ: Комунистичко отпадништво није мимоишло ни југословенску партијску структуру
У СОЦИЈАЛИЗМУ не може невин човек бити осуђен. Чим је осуђен, сигурно је крив. Ова идеја, записана и овековечена у роману "Отпадник" Добрице Ћосића била је дугогодишњи кредо комуниста, израз истинског уверења у суд Партије, али и димна завеса и рам за вишедеценијске сурове политичке обрачуне у њеном руководству. Одступање од ове укорењене догме у Источној Европи изнедрило је дисидентски покрет, који је у Југославији био сведен на свега неколицину личности, међу којима је, без сумње, било највеће име Милована Ђиласа.
13. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПРВА ЗВОНА ЗА СЛОБОДУ МИСЛИ: Облици отпора интелектуалаца политичким суђењима, цензури и угрожавању људских права
ПРЕМА интензитету и облицима деловања, дисидентска борба је прошла више етапа. Током педесетих и шездесетих критика власти могла се наћи софистицирано и прилично увијено у појединим либералнијим студентским, научним и књижевним часописима: "Студент", "Сусрети", "Видици", "Филозофија", "Праксис", "Књижевне новине", а све отвореније уочи студентских немира 1968. па до завођења чврсте руке 1972.
12. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ШТАП И ШАРГАРЕПА ЗА ДИСИДЕНТЕ: Опозициони покрет у Титовој Југославији - бунтовници или либерална фасада режима
ЗАХВАЉУЈУЋИ специфичним условима самоуправног социјализма, у Југославији и Србији се развила специфична дисидентска и полудисидентска сцена шаролика како по националном саставу, идеолошком деловању и нивоу критике, тако и по степену страдања као нужној одредници дисидентства.
11. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК -ДОМОВИНА , ТО ЈЕ - СЛОБОДА: Милован Ђилас и Михајло Михајлов, први дисиденти који су се нашли на светској сцени
У БЕОГРАДСКОМ часопису "Република", започета је нека врста реконструкције историјата дисидентства у Југославији и Србији после 1945. године. У уводном тексту тог серијала, Небојша Попов објавио је оглед под насловом "Дисидентска скривалица", у коме је изнео став да се "под дисидентима и дисидентством обично подразумева једна особена политичка и културна појава у земљама "реалног социјализма" из раздобља између Стаљинове смрти (1953) и пада Берлинског зида (1989).
10. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ГЛАС КРИТИКЕ ПРОТИВ МОЋИ: Дилема истраживача - како слику о дисидентима сместити у чврсти рам историјске науке
ИСТОРИЈА дисидентства у Југославији, а то значи и у Србији, првенствено у Бограду као епицентру интелектуалног и политичког отпора власти успостављеној после 1945. године, несумњиво је занимљива и привлачна, али до данас недовољно истражена тема о једној етапи наше не тако давне прошлости.
09. 06. 2021. у 17:14

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ДИСИДЕНТИ, МИНСКО ПОЉЕ ЗА ВЛАСТ: Репресије, прогони и суђења политичким неистомишљеницима у Србији
ЈАВНОСТ у свету, као и на домаћем терену, пре неколико деценија много пажње је посвећивала дисидентима, чија се акција, у првом реду лична, у одбрани људских права и грађанских слобода – пре свега права на слободу говора, штампе и удруживања – одвијала у земљама Источне Европе, у државама ,,реалног социјализма“.
08. 06. 2021. у 17:14
Најновије из рубрике

У СРБИЈИ СМЕНА СУНЦА И ОБЛАКА: Временска прогноза за уторак, 22. април
У СРБИЈИ променљиво и нестабилно уз смену сунчаних периода и облачности, која ће условљавати кишу и пљускове са грмљавином, чешће после подне и увече, када пљускови локално могу бити праћени и градом, саопштио је Републички хидрометеоролошки завод.
22. 04. 2025. у 01:00

ЈОШ ЈЕДНА УСПЕШНА АКЦИЈА ВАТРОГАСАЦА-СПАСИЛАЦА: Пронађене две жене које су се биле изгубиле у шуми (ВИДЕО)
ВАТРОГАСЦИ-спасиоци из Ватрогасно-спасилачке јединице Звездара данас су спасили две жене које су се изгубиле између Вишњице и Сланаца, у густој шуми и на потпуно непознатом терену.
21. 04. 2025. у 21:15

ОГРОМНЕ ГУЖВЕ ПРЕ И ПОСЛЕ НАПЛАТНЕ РАМПЕ БУБАЊ ПОТОК: Велики број људи се враћа кући након празника (ФОТО)
ВЕЛИКИ број грађана се враћа након обележавања највећег хришћанског празника Васкрса, који су, махом прослављали у унутрашњости, код својих домова.
21. 04. 2025. у 20:51

ОЛУЈЕ СА ГРМЉАВИНОМ СТИЖУ У СРБИЈУ: Вечерас ће пљуштати у овим деловима земље - Јача промена већ од сутра
У ТОКУ послеподнева у источним и југозападним пределима Србије дошло је до јачег развоја облачности, уз локалне пљускове са грмљавином, пише метеоролог аматер Ђорђе Ђурић у новој временској прогнози за Србију.
21. 04. 2025. у 20:13

"БИО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ ГРАДИО МИР И РАЗУМЕВАЊЕ МЕЂУ ЉУДИМА" Патријарх Порфирије упутио саучешће поводом смрти папе Фрање
ПАТРИЈАРХ српски Порфирије упутио је данас саучешће поводом смрти папе Фрање, истичући да је папа био човек који је градио мир и разумевање међу људима и народима, са посебном жељом да развија сарадњу са православним црквама.
21. 04. 2025. у 19:45
Коментари (0)