ИСТРАЖИВАЊЕ МИСТЕРИОЗНЕ КУЛЕ: Завршена археолошка кампања на локалитету Егета (ФОТО)
ОВОГОДИШЊА археолошка кампања на локалитету Егета код Брзе Паланке, недавно завршена, била је усмерена на истраживање североисточне куле утврђења, а налази се у такозваном сектору пет.
Радови су реализовани у оквиру пројекта који је подржало Министарство културе и информисања, а реализовали су га Музеј Крајине у Неготину и Одељење за археологију Филозофског факултета у Београду. Истраживања је помогао сопственим средствима и неготински музеј.
- Радили смо са циљем да североисточну кулу утврђења припремимо за рестаураторско конзерваторске радове. Она има 55 квадратних метара и потпуно смо је очистили до дубине два и по метра, негде и ниже због пада терена. Сада се кула види са спољне и унутрашње стране, све је исцртано и сва је документација на терену завршена. Циљ је, као и све ово што радимо на Лимесу, Шаркамену и свим нашим локалитетима, да се то у једном тренутку конзервира и на прави начин представи јавности - каже археолог Гордан Јањић, музејски саветник Музеја Крајине у Неготину, уз др Перицу Шпехара, ванредног професора на Одељењу археологије Филозофског факултета у Београду, руководилац пројекта.
УТВРЂЕЊЕ на локалитету Егета права је мистерија. Налази се на месту старијих налазишта из праисторијског и римског доба. Баш ово утврђење је и једини утврђени византијски споменик на десној обали Дунава.
- То је фантастично откриће. Ми смо тражили антику са намером да објединимо локалитете из периода Лимеса, а добили смо средњовековну грађевину из 11. века са налазима који то потврђују. У једном делу имамо праисторијске слојеве, што значи да је неки континуитет живљења ту био. Оно што је проблем, тај локалитет је прекопаван војним вежбама ЈНА пре 40-50 година и добрим делом је девастирана источна страна утврђења, источни бедем, једним делом и због позајмишта песка на западној страни, али ми полако радимо са циљем да то презентујемо на прави начин - додаје Јањић.
НАМЕРА је археолога да кампању прате и конзерваторски радови. Овај мултикултурални локалитет са слојевима праисторије, антике до средњег века, у протеклих пет година прошао је кроз гео-физичка истраживања и археолошка ископавања, па је ред да се све пронађено на Егети и адекватно заштити.
- Имамо једну целину, јако лепу кулу која је кружног облика, необична, врло важна, с обзиром на то да се ради о 11. веку. То је и практично раритетна ствар. С обзиром на досадашња петогодишња истраживања дошли смо до довољно података да већ, можда, наредне године можемо размишљати о једној монографији, а врло смо близу до довођења материјала у такво стање да можемо да радимо и изложбу која би обишла читаву Србију, поготову што се ради о јединственом утврђењу те врсте - истиче Гордан Јањић, додајући да ће се на следећем конкурсу Министарства културе појавити са захтевом за обезбеђивање средстава за израду пројектне документације за конзерваторске радове на овом локалитету.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)