Како се припремити за долазак новорођенчета?
СИТУАЦИЈА која се први пут догађа је увек свима необична, просто зато што не знају како би требало да се том приликом понашају.

Фото: Д. Балшић
Иако се ради о врло пријатној ситуацији, нема сумње да долазак новог члана породице на овај свет, многе људе тера на размишљање како би требало да се понашају, сада када је беба ту.
Посебно ако већ имате деце, а сада сте трудни, требало би да водите рачуна о томе како да се припремите за долазак новорођенчета. Можда родитељи и не брину толико о томе, јер знају да је то сасвим нормална ситуација, рекло би се. Али старије дете ипак треба на најбољи могући начин припремити за долазак бебе на свет и касније у кућу.
Обично је многим, посебно млађим родитељима најпре битно који ће креветац за бебу одабрати, а затим и где ће га поставити, те како уредити собу за бебе и многе друге ситнице. Међутим, оно о чему можда и не воде много рачуна јесте како ће старије дете на све то реаговати.
Подразумева се да дете треба припремити на долазак новог члана породице. Неки родитељи ће прибегавати куповини поклона, тако да ће можда купити тротинет за дете, односно неку његову омиљену играчку или бицикл, како би му на тај начин показали да долазак новорођенчета неће променити њихов однос.
Ипак, колико год се родитељи трудили, када малишан буде видео да се поставља креветац за бебу, врло је вероватно да ће се осетити угроженим. Тада је најбитније да родитељи објасне детету да им долази нови члан породице и да то свакако неће имати никаквог утицаја на њихов однос, без обзира што ће временом до тога доћи у већој или у мањој мери.
Долазак бебе
Ако сте све припремили, можда највећи страх у животу деце јесте када им мама није код куће. Зато су ту тате да се потруде да им ту празнину попуне, те да заједно дочекају новог члана породице.
Међутим, маме много више воде рачуна о томе како ће се што пре опоравити, како би се посветиле подједнако и другом детету. У великој мери и у том смислу помаже патронажна сестра, која је прописно квалификована, будући да је завршила медицинску средњу школу, те самим тим и поседује адекватно знање, тако да ће се потрудити да свакој жени омогући да кроз период након порођаја прође што је могуће лакше.
Поред основних контрола и провера, које ће извршити, патронажна сестра ће без икакве сумње применити и све оно што је имала прилике да учи у медицинској средњој школи. Захваљујући томе, помоћиће жени да превазиђе све евентуалне потешкоће у вези са дојењем, на пример. Исто тако ће јој објаснити и како се беби превија пупак, те на који начин је потребно да купа своју бебу. Чак и ако жена има старије дете, како се времена мењају, тако се мењају и трендови у узгоју деце, па је врло могуће да ће научити нешто ново са другим дететом.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)