ВРАЋАЈУ СЈАЈ НЕКАД ПРЕЖАЉЕНОМ ХРАМУ: Обнова Успенске цркве у Новом Саду, чији је већи део порте био порушен 1975. ради изградње зграде СНП
ТЕМЕЉНОМ обновом порте Храма Успења Пресвете Богородице, Град Нови Сад, напокон, враћа део дуга минулих времена и исправља велику неправду према тој православној богомољи учињену после Другог светског рата, а нарочито крајем седамдесетих и почетком осамдесетих година прошлог века.
Када ускоро буде завршена нова ограда, изграђена палионица свећа и окончају се остали планирани радови који су у току, биће створени услови за детаљно обнављање и унутрашњости тог храма, саграђеног у 18. веку, једног од три утврђена културна добра од изузетног значаја на територији града (уз Алмашку цркву и споменик на Везирцу).
- Измештањем паљења свећа из простора некадашњег звоника, биће омогућено чишћење и даље чување вредног иконостаса и сликарства у унутрашњости храма - истиче, за "Новости", архитекта Љиљана Ползовић из Завода за заштиту споменика културе Новог Сада, под чијим се стручним надзором обавља партерно уређење Успенске цркве.
НАША саговорница подсећа да је, баш захваљујући иконостасу и сликама, Успенски храм после рата сачуван, иако је, због његове локације у непосредној близини трасе будућег булевара, новим властима и градским планерима био на неки начин кост у грлу, али га је, на срећу, саобраћајница ипак некако заобилазила.
Ново и још веће искушење стигло је седамдесетих година, када је припреман терен за изградњу зграде Српског народног позоришта (СНП). Црквена порта је тада готово потпуно уништена, заједно са Успенском улицом и низом кућа некад угледних и богатих Новосађана у некадашњој Јеврејској улици.
- Будућем позоришту сметао је већи део порте, у којој су иначе деценијама сахрањивани верници, па је одлучено да се та локација очисти и припреми за ново градилиште - кажу у ЗЗСК Града Новог Сада и подсећају да је Парохијски дом, који се некада налазио уз саму цркву, порушен 1975. године. Четири лета касније, такође без сагласности Црквене општине, срушена је порта, а ограда и врата од кованог гвожђа однети су у непознатом правцу.
ТАКО је, дуже од четири деценије, Успенска црква била неограђена, па су по надгробним плочама, нажалост, газили пролазници и кућни љубимци. Поједине преостале гробнице се и не виде, јер су прекривене слојевима насуте земље.
Све то ће, како истичу у ЗЗСК, у наредном периоду бити потпуно уређено и обновљено према одговарајућим пројектима, у склопу актуелне реконструкције дела градског језгра. Подигнути бетонски стубови и парапети нове црквене ограде облажу се каменим плочама, а оригинални и рестаурисани елементи од кованог гвожђа биће враћени, док ће поља између стубова бити попуњена делом репликама израђеним ручно у духу старог ковачког заната, а делом онима машински изведеним због ниже цене али идентичним оригиналима.
КРСТ "СМЕТАО" САОБРАЋАЈНИЦИ
СПОМЕН-крст, посвећен погинулим српским војницима и добровољцима у Првом светском рату, пренет је у порту Успенске цркве 1956. године.
- Крст је био постављен на излазу из Улице Краљевића Марка према Кисачкој. Ту се некад завршавао град, а они који су га премештали тврдили су да смета регулацији нове саобраћајнице - наводи настојатељ Успенског храма презвитер Жељко Латиновић у монографији "Успенска црква у Новом Саду".
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)