НАШЕ РАКЕТЕ ЛЕТЕ У СВЕТ: Србија развија артиљеријска оруђа и муницију; у 2020. извезено 1.500 пројектила
РАКЕТА Г-2000 коју је домаћа компанија "Едепро" недавно продала Оружаним снагама Грчке једна је од најјачих адута одбрамбене индустрије Србије.
Овај пројектил, калибра 122 милиметра, домета 40 километара, сматра се најпрецизнијом невођеном ракетом на свету, а домаћи стручњаци већ раде на достизању теоријског лимита њеног домета од 50 километара.
Посао са Грчком, један од најважнијих последњих година у домену наменске индустрије, показује да је Србија успешно сачувала ресурсе за производњу и развој артиљеријских оруђа и муниције, који су изузетно цењени на светским тржиштима.
У Министарству одбране поручују да је наша земља једна од свега десетак држава на свету које имају могућности да развијају далекометне артиљеријске системе, оруђа, муницију и опрему за управљање ватром.
Анализа Балканске безбедносне мреже, урађена на основу извештаја које је Министарство трговине доставило ОЕБС-у, показала је да је 2020. из Србије у свет отишло 1.525 артиљеријских ракета и 72 оруђа, као и да су главна тржишта Кипар, Грчка, Турска, УАЕ, Саудијска Арабија, Јерменија, САД и Израел.
- Из Србије је извезено 1.500 артиљеријских ракета у Турску и 25 у Грчку. Скроман извоз у Грчку прерастао је у политички и економски важан посао. Реч је о извозу велике количине ракета Г-2000, београдске фирме "Едепро", које се производе у ваљевском "Крушику" - наводи Балканска безбедносна мрежа.
Ракета Г-2000 развијена је на бази совјетске ракете 122 милиметара "Град", с тим што јој је домет повећан - са 20 на 40 километара.
Овај пројектил важна је карика и у ланцу актуелне фазе модернизације ракетне артиљерије Војске Србије. Прошле године, после дужег низа година, Г-2000 испаљена је из модернизованог модуларног лансера "огањ", при чему су српске "цеви" после дуго времена "ухватиле" домет од 40 километара. Толико је добацила и самоходна хаубица "нора", која ће ускоро додатно ојачати артиљеријске јединице наше војске.
Само у последње три године у наоружање је уведено више од 20 различитих врста артиљеријског наоружања и опреме. Свакако највећи искорак направљен је на систему "огањ" од кога се очекује да наредне деценије буде окосница ватрене подршке јединицама.
Овај систем, који је још у фази испитивања, применио је готово све постојеће технолошке и тактичке захтеве - велики домет, прецизност ватре, пројекција путање...
Нови модел "огња", осим што има нови инерциони навигациони систем (ИНС) и што је добио бројне дигиталне елементе омогућио је далеко већу брзину употребе - од тренутка издавања команде до спремности за дејство, потребна су му свега три минута, док је његовој старијој верзији било потребно неупоредиво више времена.
ПРЕЦИЗНО, А НИЈЕ СКУПО
ИНТЕРЕСОВАЊЕ страних војски за српске ракете објашњава се ситуацијом на тржишту, али и глобалним трендовима где је приоритет - смањење трошкова. Свет је "гладан" невођених ракетних пројектила високе прецизности, чија је цена у односу на вођене ракете неупоредиво нижа. Ракете калибра 122 милиметра, које прави "Крушик", компатибилне су готово свим дериватнима старог совјетског система БМ-21 "Град", које користи велики број армија на свету.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)