УКИДАЊЕ ПЕНАЛА ОПЕТ НА ДНЕВНОМ РЕДУ: Самостални синдикат Србије тражи да се после 65. године свима исплаћују пуни износи пензија
КАДА је пре шест година изменама и допунама Закона о пензијско-инвалидском осигурању уведено умањење пензије за све оне који одлуче да радно место напусте пре 65. године, очекивало се да ова одредба неће заживети.
Међутим, догодило се управо супротно. Без обзира на неколико иницијатива које су долазиле од стране синдиката и удружења грађана засада нема позитивног одговора Владе Србије о укидању тзв. пенала.
Зоран Михајловић, секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије, каже, за "Новости", да је држава до сада бранила став о казненим поенима на пензије тиме што је дотирала њихову исплату из буџета.
- Пошто су чекови за мај и јун први пут после неколико деценија исплаћени из касе Фонда ПИО, време је да се пенали укину - каже наш саговорник.
- Својевремено нам је и министар финансија Синиша Мали рекао да докле год новац за пензије суфинансира држава нема простора да пуне пензије примају и они који нису напунили 65. Сада смо постигли тај циљ.
Он наглашава да ће Самостални синдикат поново тражити и да сви они који су узели социјални програм пре 2014. и не својом вољом отишли у превремену пензију, да примају пун износ.
- Не сме се правити дискриминација између оних који су радили у предузећима у реструктурирању, којима је признато право на пуну пензију, и радника који нису - каже Михајловић.
- У последње измене Закона о ПИО овај наш захтев није уврштен, али смо добили обећање да ће се то догодити током првих следећих промена.
Пенали су знатно утицали на одлуку запослених да раде до 65. године, иако притом велики део њих има и више од 40 година радног стажа. Због трајног умањења од 0,34 одсто месечно многи су рачуницу извели тако да им је боље да раде онолико колико закон налаже, него да им се доживотно "скида" део новца. Максимално умањење пензије може да износи 20,4 одсто, што просечан пензионерски чек може да умањи за готово 6.000 динара.
Недавно је и суботичко удружење грађана "Солидарност" покренуло иницијативу за укидање умањења пензија. Мером из 2014. године због фискалне консолидације, свима који су се пензионисали пре старосне границе, умањени су чекови чиме су, како сматрају у овом Удружењу, ти људи, са иначе ниским пензијама, веома оштећени.
Један од њих је и Суботичанин Ласло Месарош који је у "Пешчари" одрадио 40 година радног стажа. Ионако мала пензија, додатно му је умањена, што га каже веома тишти јер је он све своје обавезе према држави испунио.
- Постали смо осетљива група јер су нам умањили пензије које смо уредно уплатили у пуном износу. Жртве смо транзиције, прво смо остали без посла, па онда и без дела пензије, а све то није наша кривица - истиче Месарош.
- Најпре је донет закон да се чекови испод 20.000 динара неће дирати, после су повећали за пет хиљада, а ми који смо дошли на удар смо већином испод 25.000. Проблем је што се овај закон не примењује једнако према свима, испадне да постоје грађани првог и другог реда.
По речима Миклопа Олајош Нађа, због оваквих случајева којих у свим градовима има много тражиће од надлежних да се пенали за превремено пензионисање укину.
- Та неправда треба да се исправи и мера укине. Ако верујемо средствима јавног информисања од 2014. дошло је до бољег финансијског стања у земљи и верујемо да укидањем пенала не би била нанета штета и не би утицало на развој Србије, а помогли би 85.000 људи којима тај новац значи - истиче Олајош Нађ.
- Највећи број превремено пензионисаних су последица пљачкашких приватизација, људи су избачени на улице, има људи који су били болесни, а нису проглашени инвалидима. Највећи број је био између 50 и 60 година, а управо у тим годинама врло је тешко наћи други посао. За помоћ нам се обратио велики број грађана и не можемо да останемо неми.
За своју иницијативу Суботичани ће тражити савезнике међу синдикатима и радничким удружењима широм Србије. Упутиће предлог и Социјално-економском савету Суботице да се и они укључе и подрже ове промене на покрајинском и републичком нивоу.
Представници Владе и Фискалног савета су више пута објаснили да пенали не могу да се укину, а као оправдање наводили су да такве казне постоје и у европским земљама. Као још једно оправдање, често се помиње и дискриминација оних који сами уплаћују себи стаж до 65. лета.
Било како било, чињеница је да због казнених поена пензионери годишње губе две и по пензије. Синдикати, као и већина стручњака, верују да је заправо ММФ тај од кога зависи да ли ће казнени поени за превремено пензионисање бити укинути када се наврши 65 година живота. Радник који је отишао у пензију са 60 данас има умањење чека од 20 одсто.
ИСПРАВЉЕНА НЕПРАВДА
СВИМ радницима предузећа у реструктурирању који су у пензију отишли пре доношења измена и допуна Закона о ПИО и користили социјални програм пет година до пензије последњим изменама и допунама Закона обезбеђена је исплата разлике између износа остварене превремене старосне пензије и старосне пензије. Њихови чекови се сада исплаћују у целости. На овај начин исправљена је неправда према онима који су прихватили програм Владе за решавање вишка запослених у процесу рационализације, реструктурирања и припреме за приватизацију, али су због измена Закона уместо старосне, добили превремену старосну пензију са трајним умањењем чека.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (7)