ПРЕСУДЕ ПУТУЈУ И ПО ГОДИНУ ДАНА: Судови су пребукирани и не стижу да савладају предмете

СВИ који се годинама суде у Србији, а таквих није мало, једва чекају да добију судску пресуду, ако је могуће - у своју корист. Доношење правоснажне одлуке не значи, међутим, и крај агоније. За велики број њих муке тек почињу, јер уручење пресуде чекају месецима, а у неким случајевима и по годину дана. А онда исто толико и сам поступак извршења.

ПРЕСУДЕ ПУТУЈУ И ПО ГОДИНУ ДАНА: Судови су пребукирани и не стижу да савладају предмете

Фото Танјуг

Јасно је да без пресуде они који су добили судски спор буквално не могу да ураде ништа: не могу да уђу у посед своје њиве, да наплате дуг, уђу стан из ког су нелегално избачени...

Баш ово последње десило се пензионерки из Београда Добрили Петровић, у чију корист је Апелациони суд донео правоснажну пресуду 7. октобра прошле године. Написана одлука кренула је из тог суда тек у мају ове године у Први основни суд, како налаже процедура. Од тада до данас Добрила чека уручење.

Иако судије кажу да је ово редак случај, чини се да није баш тако. Адвокат Петар Стојков има случај клијенткиње која, упркос пресуди у своју корист, не може да наплати дуг од 23.000 евра дуже од годину дана.

- Имамо правоснажну пресуду на основу које је донето решење о извршењу. Извршни дужник се жалио на решење, ми смо уложили одговор на жалбу и тај одговор стоји нешто мало више од годину дана у Трећем основном суду. Још није достављен извршном дужнику, а камоли да је по њему одлучено - каже Стојков.

Снежана Бјелогрлић, председник Друштва судија, тврди да су такве ситуације могуће само у Београду и Новом Саду, где су судије пребукиране, али не и у остатку Србије.

- Постоје законски рокови за израду и уручење пресуде, и они се крећу од 30 до 60 дана. Све дуже од тога повлачи за собом негативну оцену за судију. У Београду, посебно у Првом основном суду, где имају по 1.700 предмета у раду по Већу, толики је прилив да ни по месец дана не може да се заведе пристигла пошта. Зато вероватно касне и отправци пресуда. То би требало да реше измене Закона о парничном поступку, које предвиђају дистрибуцију типских предмета по целој Србији - каже Бјелогрлић.

Да је оптерећеност неједнака слаже се и Ивана Јосифовић, председник Управног одбора Удружења судија и тужилаца. Каже, док њена колегиница у првостепеном суду у Сомбору има два до три судећа дана недељно, она као судија Вишег суда, који суди сложене процесе, има пет судећих дана, а у некима и по два предмета.

- Највећи број судија ажурно ради и труди се да странке не трпе. Првостепени поступак требало би да траје најдуже две године, а другостепени девет месеци. У пракси, некад се све заврши за рочиште или два, а некада ни за две године. Нико не сноси санкције ако прекрши рокове, али увек постоји могућност жалбе због кршења права на суђење у разумном року - каже Јосифовић.

Ове жалбе се, међутим, одбијају као неосноване све док поступак не премаши три године.

ОГЛАСНА ТАБЛА

ПРОБЛЕМ често представља немогућност достављача или поштара да пресуду уручи лично, било зато што странка није на пријављеној адреси, било зато што у том тренутку није код куће. Тада достављач оставља обавештење да ће одлука бити истакнута на огласној табли суда. Многе странке до пресуде дођу искључиво тако што се лично обраћају суду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

ОБАВЉЕН НОВИ ЖРЕБ ЗА АУСТРАЛИЈАН ОПЕН! Ево ко с ким игра на првом тениском гренд слему у 2025. години