ДРЖАВА ОДЛУЧУЈЕ О ИМОВИНИ ГЕЦЕ КОНА: У Београду одржана расправа у случају познатог књижара, jавио сe наследник Јован Рајс из Шведске

В. Ц. С.

08. 10. 2021. у 18:41

ЈАВНА расправа пред Агенцијом за реституцију у случају повраћаја имовине најпознатијег предратног књижара Геце Кона одржана је у петак у Београду.

ДРЖАВА ОДЛУЧУЈЕ О ИМОВИНИ ГЕЦЕ КОНА: У Београду одржана расправа у случају познатог књижара, jавио сe наследник Јован Рајс из Шведске

Књижара у Кнез Михаиловој улици / Фото П. Милошевић

Како нам је потврђено, Јован Рајс, професор емеритус судске медицине и писац из Шведске, као Конов наследник, иначе унук Гецине сестре Бланке, поднео је захтев за враћање књижаре и земљишта у Кнез Михаиловој 12, односно Чика Љубиној 1, у Београду, затим куће и дворишта у Добрачиној 30, куће и дворишта у некадашњој Улици Милорада Драшковића 4, сада Сремској, виле у Врњачкој Бањи и зграде у Јајинцима.

Такође се зна да се у Народном музеју налазе два портрета, Геце и његове жене Луизе, али недостају акти о одузимању. Наследници су и потомци Марице Рајс, Јованове сестре од стрица.

У Агенцији за реституцију кажу да је законски рок за одлуку и доношење решења шест месеци уколико је документација комплетна, а у комплексним случајевима годину дана од предаје комплетиране документације.

Јован Рајс

У међувремену, истраживач Блажо Ђуровић дошао је до података да су Кону одузете и бројне вредне покретности: два аутомобила - "мерцедес" и "фијат", намештај за два луксузна стана, седам тепиха, складиште лабораторијске опреме и учила "Хемолабор", слике и књиге, 300.000 динара, 146 наполеона, три енглеска златника по сто шилинга, 2.000 српских и француских златника, 500.000 динара у хартијама од вредности, 60 кутија разног накита, једна врло вредна бисерна огрлица, два албума филателистичких марака вредних тадашњих милион и по динара, 16 писаћих машина и један фото-апарат.

Породица Кон страдала је 1941. Геца је ухапшен убрзо по уласку нациста у Београд, и из затвора Гестапоа, депортован у Аустрију, где је убијен. Супруга и кћерке Елвира и Малвина, зет и унуци послати су у логор Старо сајмиште, и стрељани у Јабуци, код Панчева. Од целе породице преживео је једино зет Леополд Херцег.

НЕСТАЛЕ ХИЉАДЕ КЊИГА

ТОКОМ 1942. у Националну библиотеку Беч, као и у народне библиотеке у Берлину, Минхену, Бреслау и Лајпцигу, пребачено је више од 6.000 књига из магацина издавачке куће Кона, а до августа 1943. пребачено је укупно 7.500 књига на српском језику, Коново власништво. Нешто је после рата враћено, а нечему се губи сваки траг по повратку у Југославију.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАПАД ДА НАПАДНЕ САНКТ ПЕТЕРБРУГ? Медведев одбрусио Пољацима - Не будите звер

ЗАПАД ДА НАПАДНЕ САНКТ ПЕТЕРБРУГ? Медведев одбрусио Пољацима - Не будите звер

ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев је у свом телеграм каналу позвао „да се звер не буди“ као одговор на изјаве бившег шефа генералштаба пољске војске Рајмунда Анџејчака о могућим нападима на Санкт Петербург.

13. 10. 2024. у 12:00

СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ: Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

"СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ": Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

СУКОБ Синише Михајловића и Игора Штимца трајао је више од две деценије и био је један од оних који привлаче највише пажње у фудбалским круговима.

13. 10. 2024. у 11:35

Коментари (0)

ТЕСТАМЕНТ МАРИНКА РОКВИЋА: Откривено шта је певач оставио ванбрачном сину