ДО АФРИКЕ ОРАО СТИЖЕ ЗА 28 ДАНА: Две величанствене птице са наших простора у програму праћења ретких и заштићених врста
МЕЂУ тек десетак ретких и строго заштићених птица у Србији, чије кретање се прати у оквиру програма сателитске телеметрије, новине у свету орнитологије код нас, налазе се и две јединке са Вршачких планина.

Вид са одашиљачем / Фото М. В.
Реч је о младим орловима змијарима - једногодишњој Огњенки и четворомесечном Виду, на које су, док су још били птићи пред излетањем из гнезда, постављени минијатурни одашиљачи, како би се прикупљали драгоцени подаци о њиховом животу и, на основу тога, примениле адекватне мере у очувању ове врсте.
Огњенка се у овом програму, који спроводи Фондација за заштиту птица грабљивица, налази од прошле године, а Вид од летос. Једини су орлови змијари у Србији који имају овај апарат на соларно напајање, тежине тек 25 грама, захваљујући ком орнитолози сада могу да прате буквално сваки њихов корак, прецизну путању кретања, на којој висини и којом брзином лете, какве све препреке превазилазе да би дошли до плена или до одредишта, која је атмосферска температура...
- Све то нам помаже да увидимо каква је њихова свакодневица, поготово када крену миграције, с обзиром на то да су змијари птице селице. Лане смо имали јединствену прилику да пратимо Огњенку на њеном првом путу у подсахарску Африку, где ови орлови зимују, а ове године већ можемо да направимо паралелу са Видовом миграторном маршрутом - каже нам Миливој Вучановић, чувар природе Вршачких планина и члан Фондације.

Огњенка, као младунче / Фото М. В.
Огњенкина прва јесења селидба трајала је 28 дана. Од Србије до Судана, где је провела прошлу зиму, прелетела је 6.765 километара. Кренула је преко Румуније и Бугарске, срећно прешла веома опасну зону Турске, Либана и Израела, па преко Суецког канала и Египта, пратећи ток реке Нил, стигла до одредишта. Годину дана касније, идентичном путањом ишао је и Вид, а путеви су им се у једном моменту у потпуности преклопили.
- Птице често страдају током селидбе, а захваљујући сателитским одашиљачима можемо да увидимо где су и на који начин угинуле, да откријемо где се налазе црне тачке и како да реагујемо. Исто важи и за места где се гнезде, где често бивају отроване - истиче Вучановић и додаје да се Фондација овим активностима укључила у међународно истраживање о морталитету птица на афричко-евроазијском миграторном путу.
ТРЕНУТНО У ЧАДУ
ОБЕ птице тренутно су у Чаду и то на око 200 километара удаљености, па постоји могућност да се сретну. Уколико буду доживеле полну зрелост, која се код змијара исказује у трећој години живота, може се очекивати да ће се вратити у близину места рођења и ту свити гнездо. Огњенка је ово лето провела у Турској.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)