ДИМ И ГАСОВИ ПРИТИСЛИ СРБИЈУ: Лакше је решити мање великих загађивача, него хиљаде малих извора
ЗА грађане Србије није било велико изненађење што се претходних дана наша земља нашла међу најзагађенијим градовима у свету. Мерне станице очитавале су повишен ниво ПМ 10, ПМ 2,5 и других штетних честица у ваздуху - чак три пута изнад границе!
О загађењу ваздуха, нажалост, прича се најчешће - кад захлади. Да су концентрације загађујућих материја и даље високе, али и опасне, упозорава професор климатолог Владимир Ђурђевић са Физичког факултета. Како каже, сви који немају преке потребе не би требало да излазе из куће.
- Решавање проблема са загађењем је дуг процес - објашњава Ђурђевић.
- Поједини градови су и даље у црвеној зони, као што су Београд, Ваљево, Нови Пазар, Ужице... Разлози за то су старе технологије, које немају могућност да зауставе загађиваче, као и котларнице које користе тешка горива, попут мазута. Загађују такође индивидуална ложишта, саобраћај и пољопривреда. О решавању проблема загађења треба размишљати у доба године када је његов квалитет добар.
Професор Ђурђевић наводи да је боље средити мањи број великих загађивача, у односу на хиљаде индивидуалних малих извора.
У Министарству животне средине кажу да је решавање питања загађења ваздуха њихов - апсолутни приоритет. Према речима ресорне министарке Ирене Вујовић, овај проблем нарочито је изражен током грејне сезоне.
- Ове године смо суфинансирали замену котлова у топланама, јавним објектима и домаћинствима, како бисмо прешли на еколошки прихватљивије енергенте - казала је Вујовићева. - Из буџета Министарства издвојена су средства за пројекте у 54 локалне самоуправе, који осим замене котлова укључују и пошумљавање. Ускоро ће бити реконструисане котларнице у Ваљеву, Новом Пазару, Косјерићу и другим локалним самоуправама. Започети су радови на комплетној реконструкцији топлане у Крагујевцу, а биће санирана и депонија пепела у склопу комплекса топлане, што ће значајно допринети смањењу загађења.
Из Министарства за заштиту животне средине поручују да се вишедеценијски еколошки проблеми не могу решити у једном дану, али да се на томе озбиљно ради.
ЗА ОДСУМПОРАВАЊЕ 600 МИЛИОНА ЕВРА
ТОКОМ последњих шест година држава је уложила више од 600 милиона евра у постројења за одвајање сумпора из димних гасова у нашим термоелектранама.
- Нека од тих постројења већ раде у пуном капацитету, док су нека још увек у изградњи. Улагањем у мере заштите животне средине у енергетском сектору, применом најсавременије технологије, штитимо ваздух и улажемо у заштиту животне средине - изјавила је министарка Вујовић.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)