ПРЕДУСЛОВ РАЗВОЈА: Особама са инвалидитетом да буду доступни сви садржаји
ЈЕДНО друштво је богато онолико колико успе да интегрише све своје суграђане у све токове свакодневног живота. То подразумева и да особе са инвалидитетом могу да приступе свим садржајима и остварују једноставно сва своја права - од институција, преко услуга до спорта или културе, рекла је Матеја Норчич Штамцар, заменица шефа Делегације ЕУ у Републици Србији, на конференцији "ЕУ и Србија - заједно за приступачне установе" у оквиру пројекта "ЕУ за приступачне јавне установе".

Фото Танјуг
Како је нагласила, зато су нам важни и потребни пројекти попут овог, кроз који је сада едуковано 380 људи и израђени су анализа и водич за приступачност. Ови резултати треба да послуже као чврст темељ на ком ће се развијати практична приступачност и интеграција.
- Доста тога је урађено на овом плану у Србији, али истовремено предстоји и наставак активности који ће значајно унапредити приступачност, од системских решења и легислативе, до ефикасног спровођења контролних механизама и ЕУ ће наставити да пружа подршку у томе - истакла је Норчич Штамцар.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у оквиру својих надлежности чини све како би се свакодневни живот особа са инвалидитетом олакшао и био побољшан.
- Активности министарства су усмерене пре свега на унапређење приступачности јавним објектима у јединицама локалних самоуправа како би се унапредили услови живота особама са инвалидитетом - навео је Томислав Момировић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Процене међународних студија показују да више од 40 одсто светске популације има изражене потребе у погледу приступачности јавних објеката, јавног превоза, информација, производа или услуга.
- У протеклом периоду Министарство за рад је значајна средства усмерило ка превазилажењу баријера, тако да све неприлагођене јавне површине, од ивичњака, улаза у зграде, прилагодимо и учинимо приступачним свим грађанима Србије. Постављено је више од 100 рампи у 40 локалних самоуправа, а после више деценија постојања и рада, први пут од оснивања бројни објекти постали су доступни особама са инвалидитетом, попут Задужбине Илије М. Коларца, Београдског сајма, филијале ПИО фонда, општина, домова здравља, образовних и предшколских установа - рекла је проф. др Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад.
За повереницу за заштиту равноправности Бранкицу Јанковић приступачност се издваја као најчешћа препрека, јер онемогућавање кретања или приступа објектима и површинама, као и информацијама и комуникацијама практично онемогућава остваривање других права особама са инвалидитетом.
- Чињеница је да пуну приступачност није једноставно достићи, али је неопходно да буду стално у врху приоритета и да објекти у јавној употреби буду што пре приступачни, нарочито домови здравља, школе, центри за социјали рад, судови - истакла је Јанковић.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)