ВЕЛИКИ РЕЗУЛТАТИ НАШИХ ЛЕКАРА ПРИЗНАТИ У СВЕТУ: Више од 350 стручњака на конгресу кардиоваскуларне хирургије

Танјуг

18. 11. 2021. у 13:46

У БЕОГРАДУ данас почиње девети тродневни конгрес Удружења кардиоваскуларних хирурга Србије, а своја знања и искуства у лечењу кардиоваксуларних болести размениће више од 350 кардио и васкуларних хирурга и стручњака из других области медицине из Србије, али и региона и Европе.

ВЕЛИКИ РЕЗУЛТАТИ НАШИХ ЛЕКАРА ПРИЗНАТИ У СВЕТУ: Више од 350 стручњака на конгресу кардиоваскуларне хирургије

Фото: Depositphotos

Најављујући скуп у Београду, министар здравља Златибор Лончар истакао је да конгрес ове године окупио најистакнутије стручњаке из неколико важних области медицне из земље и иностранства и да обрађује најважније теме из кардијалне и васкуларне хирургије, али и анестезиологије и перфузије.

Такође, током конгреса биће одржан низ радионица које, како је навео, обрађују њачешћа и најкомпликованија стања у кардиоваскуларној хирургији и анестезији.

- Значају конгреса доприноси и учесталост и неопходност васкуларних и других оперативних захвата ковид пацијената, а драгоцено и сложено искуство лекара и чланова Удружења из ковид болнице Батајница и другоих лекара који изводе овакве операције додатно доприноси актуелности и престижу конгреса- рекао је Лончар на прес конференцији поводом одржавања конгреса и обележавања јубилеја 20 година од оснивања Удружења кардиоваскуларих хирурга Србије.

Министар је изразио уверење да ће конгрес омогућити боље међусобно повезивање и сарадњу стручњака из земаља региона, али и шире.

- Као специјализант нисам имао прилике да користимо овакве радионице што значи да млади лекари и специјализанти могу да пре него што уђу у салу да се најприближније упознају како изгледају крвни судови, инструменти, материјал са којим се ради и како треба да се ради и да много тога науче пре него што добију прилику да оперишу' - нагласио је Лончар.

Истакао је да велики број кардиоваскуларних пацијената из региона, али и из земаља ЕУ долази да се оперише у Србији и да то, како каже, доказује квалитет и какав резултат постижу наши стручњаци из кардиоваскуларне хирургије.

- То говори о њиховом раду у претходних 20 година, сигуран сам да ће бити понос српске медицине и у будућим генерација,а, воде рачуна о млађим генерацијама и труде се да пренедсу знање, улажу у младе који ће да лече будуће генерације - рекао је Лончар.

Декан Медицинског факултета Универзитета у Београду и директор Клинике за васкуларну и ендоваскуларну хирургију КЦС Лазар Давидовић рекао је да је организација конгреса подвиг јер се одржава у околностима пандемије вируса корона.

Навео је да је последњих година повећано интересовање лекара за специјазације за кардио и васкуларну хирургију, као и да тој клиници не недостаје лекарски кадар и да су у последњих неколико година по убрзаној процедури запослили четири хирурга.

- Захваљујући политици запошљавања коју последњих година спроводи Министарство здравља примајући у радни однос најбоље дипломиране лекаре у генерацији спречава се не само одлив кадрова,н его омоигућава да у нашим установама остану најбољи. На нашој клиници су на тај начин примљења четири доктора у последњих неколико година - рекао је Давидовић.

Изразио је уверење да ће младе лекаре у нашој земљи задржати и чињеница да ће радити у много бољим условима него старије генерације.

- Зграда Клиничког центра Србије се убрзано завршава и наше младе колеге ће имати прилику да раде у много бољим условима него, рецимо, моја генерација која је 1977.године упсиала Медицински факултет. Верујем да ће им то бити мотив да остану у Србији - навео је Давидовић.

Додао је да је у прошлој години број оперативних захвата редукован, али да је за разлику од неких других области медицине, смањен за свега 30 одсто.

- То је зато што поред хитних, постоји и велики број неодложних болесника чије је стање такво да пролонгирање операције значи да ће пацијент изгубити ногу или преминути - рекао је Давидовић.

Генерални секретар Удружења кардиоваскуларних хирурга Србије Игор Кончар рекао је да ће током три дана стручњаци из Србије и иностранства одржати предавања о раxзличитим кардиоваскуларним обољењима, а биће представљени резултати прикупљени из наших болница о ампутацијама ексремитета, обољенима аорте, коронарним болестима.

- Савремена едукација обавезује да хирург прође практични део на моделима и симулаторима. Када је реч о отвореним операцијама, постоије силиконски 3Д модели који су веома реалнисе , а за минималне инвазивне процедуре постоје компјутерски симулатори на којима доктори уче основне кораке пре него што уђу у салу.

Лончар је казао да се из године у годину региструје све већи број оболелих од кардиоваскуларних болести, а да су главни узрочници су пушење, стрес и друге болести.

БОНУС ВИДЕО:

НАШИ ХЕРОЈИ: Интервју са докторком из ковид амбуланте

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

РУСКА ПОСЛА: После онога што су Рус урадио усред Америке - реаговао и Владимир Путин