ПРИСУТНА И ОНДА КАД ЈЕ ОСПОРАВАЈУ: Српска академија наука и уметности свечано обележила 180 година од оснивања
НИКО у Српској академији наука и уметности не гаји претеране илузије о њеним дометима и утицају, али улога националних академија у времену које се карактерише "кризом елита" и "експертском кризом" није сувишна, нити ефемерна. Велики део јавности од Академије има нескривена очекивања, али та очекивања нема целокупна јавност, а неки прижељкују нестанак САНУ. У времену пред нама мораћемо да будемо присутни чак и кад нам то право негирају, да комуницирамо са средином која нас је изнедрила и да настојимо да будемо што јаснији.
Ово је у петак рекао председник САНУ Владимир Костић у беседи на свечаности обележавања Дана академије и 180 година од њеног оснивања.
Осврћући се на протекли изборни циклус, Костић је оценио да је био делимично неуспешан, због малог броја изабраних, а посебно изостанка изабраних колегиница. Он је оценио да је осиромашила комуникација са академском заједницом, државом и Српском православном црквом и најавио да ће САНУ радити на превазилажењу тог проблема, као да је целокупна кривица на Академији.
Костић сматра да постоји неразумевање саветодавне улоге САНУ и да се заборавља да Академија не доноси одлуке, али можда олакшава њихово доношење, уз честе оптужбе за спорост.
- Нисмо ли управо ми у посебном проблему када се суочавамо са олако постављеним захтевима светских моћника да неумесном брзином решавамо вековне проблеме - Косово и Метохију, на пример - истакао је председник САНУ.
Он се осврнуо и на кризу изазвану пандемијом ковида 19, подсетивши да има мишљења да она означава крај тржишне доминације и почетак враћања свести о међузависности.
- Ова криза која је превише тога разголитила у себи можда има зачетак шансе, под условом да смо способни да је препознамо и потом евентуално искористимо - рекао је академик Костић.
Он је навео да и даље верује да је једини пут Србије, а на тој линији и пут научног и уметничког деловања САНУ, "освајање демократије и слободе", простора чију угроженост сведочимо овде и сада.
На данашњој свечаности су новоизабраним дописним члановима додељене повеље о избору и знак САНУ.
У музичком делу програма, дописна чланица САНУ Јелена Јовановић са женском певачком групом "Моба" извела је три традиционалне песме.
МЕДАЉЕ ГУТМАНУ И КРЕСТИЋУ
НА свечаности су додељене новоустановљене медаље САНУ. Признање у области природних наука припала је академику Ивану Гутману, док је медаља за област друштвено-хуманистичких наука додељена академику Василију Крестићу.
- Ово је једно од највећих почасти које сам доживео током свог века, а сада је тачно 50 година да се бавим научним истраживањем - рекао је Гутман.
Крестић је истакао да је то признање формална и стварна потврда да вишедеценијски труд и научни учинак нису били узалудни, да имају одјека у средини у којој су настали и друштву којем су намењени.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)