ИЗВОР НОВИХ МУТАЦИЈА: Може ли се корона пренети са животиња на људе - Нови резултати брину научнике!
МОГУ ли животиње бити трајни резервоар инфекције и извор нових мутација? - пише Фиајненшл Тајмс.
Два истраживања која су показала високи степен присутности цовида-19 код популације дивљих јелена у САД-у обновила су забринутости о ширењу вируса међу животињама. Овог месеца појавили су се налази о корони код кућних љубимаца и животиња у заточеништву.
Зоолошки врт у Небраски почетком месеца изгубио је три ретка снежна леопарда због болести. Током досадашњих таласа заразе популације куна на фармама биле су усмрћене због ширења цовида-19 у Данској и Шпанији. Оболевали су и мајмуни и лавови.
Вирус Сарс-Цов-2 изазива мало или нимало симптома код већине животиња, али постоји забринутост због могућности вирусне мутације и преласка вируса на људе. Такође, вирус би могао да доведе у опасност угрожене врсте животиња.
Светска организација за здравље животиња (ОИЕ) до краја октобра је забележила 598 случајева епидемије ковида код животиња. Од короне је оболело 14 врста у 30 земаља. Сви случајеви укључивали су животиње у заточеништву, у блиском контакту с људима. Није познато колико је цовид-19 распрострањен међу дивљим животињама због недостатка тестирања.
Истраживања популације јелена у САД-у прва су која су показала позитивне резултате на корону. Научници из америчког Министарства пољопривреде открили су антитела код чак 40 посто дивљих јелена белорепа, у четири америчке савезне државе. То је уједно најраспрострањенија врста јелена у Северној Америци са око 30 милона јединки. У другом истраживању које још није објављено, откривен је вирус на ПЦР тестирању код 80 посто узорака исте врсте узетих у Ајови.
Ови случајеви доводе у питање и порекло вируса. Сарс-Цов-2 потиче од шишмиша и можда је на човека прешао преко још непозантог посредника. Резултати лабораторијских тестирања сугерисали су да вирус може заразити већину сисара, иако за разлику од грипа не може да се пренесе на птице. Осетљивост на вирус разликује се међу врстама. Студије показују да је већина домаћих животиња - свиње, говеда и овце - прилично отпорна на инфекцију.
Изгледа се да су мачке, посебно велике врсте попут лавова, тигрова и леопарда, осетљивије од паса, рекао је Кен Смит, професор патологије из Лондона. Иако су једини докази о преносу корона вируса са животиња на људе забележени током интензивне епидемије заразе међу популацијом куна у Данској, стручњаци препоручују да би људи требало да избегавају контакт са животињама, па и кућним љубимцима, док оне показују симптоме ковида.
Вакцине против короне сад су доступна и за животиње. Зоолошки вртови у САД-у вакцинишу све већи број врста вакцином развијеном посебно за животиње. Зоетис, фирма за здравље животиња која је настала из Фајзера, развила је вакцину које може да се прилагоди за широк распон врста. Међутим, вакцине против ковида генерално нису доступна за кућне љубимце.
- Иако истраживања сугеришу да заражени јелени обично немају симптоме, пренос болести међу дивљим животињама има значајан утицај на људско здравље - рекао је Греми Шанон, зоолог са Универзитета у Велсу. - Резултати су изазвали забринутост да би јелени могли бити резервоар Сарс-Цов-2, што би могло да значи пренос на велики број животиња, али још више је забрињавајуће да би се могао пренети на људе. А свака поновна инфекција могла би да закомпликује наше дугорочне напоре у борби против сузбијања болести.
Да би нови сојеви могли да настану међу животињама, трајна је опасност за људе. Али, досадашња природна еволуција вируса улива мрвицу оптимизма. Нове мутације које су се појавиле међу популацијом куна новембра 2020. нису се показале вирулентним у људској популацији. Варијанте Сарс-Цов-2 у популацији јелена биле су исте оне које су већ кружиле међу људима.
БОНУС ВИДЕО - "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?
(Јутарњи лист)
Препоручујемо
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)