ПРАВИЛА ЗА ПУТОВАЊА ЗА ВАКЦИНИСАНЕ И НЕВАКЦИНИСАНЕ: У овим европским метрополама туристи имају потпуно другачији третман
ДВОЈИЦА просечних српских туриста одлучују да крену на путовање у неколико европских земаља. Свесни ризика званог корона вирус они се ипак упуштају у обилазак европских метропола. Ипак, постоји једна битна разлика - један је вакцинисан, други није.
Корона правила у већини европских и светских земаља мењају се из дана у дан, а одлазак на путовање у ово ковид доба чини се као једна права заврзлама. Ипак, у време када постоји вакцина, пут је колико толико олакшан потенцијалном српском туристи који је вакцину примио.
Издвојене су европске земље како бисмо представили читав ток припрема и само путовање како за вакцинисаног, а тако и за невакцинисаног српског туристу, пише "Блиц".
Треба напоменути да је у многим европским земљама у потпуности забрањен улазак за невакцинисане путнике. Такав је случај у Холандији, Шпанији или Чешкој, осим ако имају регулисан боравак у овој земљи па и након тога морају да испуне одређене услове.
Правила за улазак у Француску
Париз је један од омиљених дестинација свих светских туриста. У томе не заостају ни наши путници који су у доба пре короне редовно посећивали све историјске и друге знаменитости овог и других француских градова. Ако томе додамо велики број Срба који живе у Француској, сасвим је јасно да је интересовање за путовање у ову земљу велико.
Вакцинисани туриста
Пре свега туриста који је вакцинисан мора да обезбеди валидан ковид сертификат. Од јуче Србија је ушла у систем Европске уније па се сертификати издати у нашој земљи признају у државама чланицама, од којих је једна и Француска. Они свој нови сертификат могу узети на шалтерима поште, а како је најавила министарка туризма Татјана Матић ускоро ће бити доступна и нова апликација путем које ће моћи да се пријаве за нови дигитални сертификат са qр кодом одобреним од стране ЕУ.
Србија је 24. октобра прешла у црвену зону што значи да је улазак отежан. А шта је потребно да припреми наш вакцинисани туриста?
Ако је туриста вакцинисан неком од вакцина које је прзнала Европска агенција за лекове - Пфизер, Модерна, Астра Зенеца, Јохнсон & Јохнсон и од 22. септембра две дозе Синофарма и Синовака он се сматра потпуно вакцинисаним и може да добије здравствену ковид пропусницу која важи и у Француској.
Ако је наш путник примио једну дозу вакцине Синопхарм или Синовац вакцине, мораће да приме још две дозе вакцине мРНА како би се сматрале комплетно вакцинисаним и како би били квалификовани за добијање француске ковид пропуснице.
Наш туриста вакцинисан вакцином коју не признају ни Европска агенција за лекове ни Светска здравствена организација (као што је Спутњик), треба да добију две дозе мРНК вакцине како би се сматрале комплетно вакцинисаним и квалификованим за добијање француске ковид пропуснице, без обзира да ли су претходно примиле једну или две дозе. Заправо, треба да се поново комплетно вакцинише.
Након што испуни овај услов, вакцинисани туриста ступа на тле Француске, а тамо га чекају одређене мере које су на снази.
Како са собом у руци држи валидну ковид пропусницу његова обавеза је да је у Француској користи и то: у у кафићима, ресторанима, тржним центрима, болницама, домовима за старе, медицинским и социјалним установама, као и за путовања авионом, возом и аутобусом за све даље дестинације. Ово се такође односи и на сва места намењена разоноди и култури (представе, забавни паркови, концертне дворане, фестивали, спортске дворане, биоскопи ...)
Српски вакцинисани туриста по доласку у Француску, треба преузети апликацију ТоусАнтиЦовид, наставити са поштовањем мера заштите и физичке дистанце, ношењем маски и одговорним понашањем у случају симптома болести.
Невакцинисани туриста
Будући да наш други потенцијални српски туриста није вакцинисан ниједном вакцином, његов пут у Француску је знатно отежан.
Прво, врло је тешко уопште да оде у ову земљу.
Свако путовање у Француску наш туриста мора оправдати веома јаким разлогом, који мора да буде наведен у међународној потврди о путовању која мора да се да на увид заједно са свом пратећом документацијом приликом укрцавања на лет или на граничном прелазу.
Списак тих јаких оправданих разлога који важе за земље класификоване у црвену зону може пронаћи на интернет сајту Министарства унутрашњих послова. Особе које не могу своје планирано путовање да оправдају нити једним од наведених разлога неће бити дозвољен улазак у Француску.
Невакцинисаном српском туристи који је, у складу са претходно наведеним условима, дозвољено путовање у Француску, морају такође приликом укрцавања, поред међународне потврде о путовању, да поднесу на увид:
- негативан резултат ПЦР тест или антигенски тест не старији од 48 сати пре поласка лета;
- потписану изјаву којом гарантују да немају симптоме инфекције цовидом-19 и да нису била у контакту са лицем коме је потврђен цовид-19 и
- којом се обавезују да ће се подврћи антигенском тестирању или биолошком прегледу по доласку у Француску;
По доласку у Француску, невакцинисани српски туриста ће систематски, декретом надлежне префектуре, бити подвргнут карантину или изолацији у трајању од 10 дана. Стога ће морати да достави пратећу документацију којом потврђује адресу свог боравка током периода прописаног карантина или изолације, наводећи и како контролори прописаних мера могу да дођу до њих и провере да ли се мере поштују.
Фактички, невакцинисаном туристи овакво путовање се не исплати.
Правила за путовање у Грчку
Асполутно једна од омиљених земаља које посећују српски туристи што због летовања, што због обиласка Атине и Солуна, што због близине, а највише због традиције. Српски туриста једноставно воли Грчку.
Вакцинисани туриста
Након што је проверио да ли му је валидан ковид сертификат, вакцинисани туриста треба да се запути на сајт Министарства спољних послова како би сазнао услове путовања.
Она су следећа:
Наш вакцинисани туриста може да уђе у Грчку авионом или преко неког од отворених друмских прелаза.
За улазак туриста отворени су 24 часа следећи друмски грачни прелази: са Бугарском: Промахонас, Орменио, Нимфеа и Ексохи;
са С. Македонијом: Евзони, Ники и Дојрани;
са Албанијом: Кристалопиги, Какавиа, Мавромати;
са Турском: Кастањез и Кипи.
Сви путници који долазе у Грчку, морају претходно попунити електронски образац пријаве - Пассенгер Лоцатион Форм, преко сајта хттпс://травел.гов.гр/ (најмање 24 часа пре уласка у Грчку) и при уласку презентовати добијени код.
Поред тога вакцинисани туриста мора имати потврду о завршеној вакцинацији најмање 14 дана пре доласка у Грчку, издату од стране надлежног органа (потврда, поред личних података, треба да садржи тип примљене вакцине и број доза), или потврду о прележаном Цовид 19, која се издаје 30 дана након првог позитивног теста и важи 180 дана.
Путници на граничном прелазу могу бити подвргнути тестирању брзим тестом, а уколико је тест позитиван обавезна је кућна изолацији 10 дана у објекту по избору путника или оном који буде одређен од стране грчких надлежних органа (о трошку грчке државе). Вакцинисани триста који буде позитиван на брзом тесту, подлеже карантину у трајању од 7 дана и последњег дана карантина бива тестиран ПЦР тестом.
Када крочи у Грчку, ту важе правила која важе и за остале грађане ове земље.
Наш туириста своју ковид пропусницу мора да покаже при уласку у просторије јавне управе, у продавницу или банку.
Невакцинисани туриста
Након што је одлучио да посети Грчку наш невакцинисани туриста мораће поред трошкова самог путовања да одвоји још новца за само тестирање.
Наиме, након што попуни електронски образац пријаве - Пассенгер Лоцатион Форм, преко сајта хттпс://травел.гов.гр/ (најмање 24 часа пре уласка у Грчку) и при уласку презентује добијени код, српски невакцинисании туриста мораће да приложи или негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата, односно антигенски (рапид) тест не старији од 48 сати.
Он такође на граничном прелазу може бити подвргнут тестирању брзим тестом, а уколико је тест позитиван обавезна је кућна изолацији 10 дана у објекту по избору путника или оном који буде одређен од стране грчких надлежних органа (о трошку грчке државе).
Ако се испостави да је негативан на самом тлу Грчке за њега важе правила за невакцинисане грађане. Тако, будући да нема ковид пропусницу њему је онемогућен улазак у продавнице, банке и јавну управу према најновијим правилима ове земље.
Правила за улазак у Аустрију
Слично као и Француска, у Аустрији борави велики број Срба, а Беч је једно од омиљених труистичких дестинација поготово у време новогосишњих празника.
Вакцинисани туриста
Нашем потенцијалном вакцинисаном туристи неопходно је да на уласку у Аустрију приложи - доказ о потпуној вакцинацији против Цовид-19 (на немачком или енглеском језику) неком од следећих вакцина: БиоНТецх/Пфизер, Модерна, АстраЗенеца, Јохнсон&Јохнсон, Синопхарм, Синовац. Доказ о вакцинацији је важећи ако је примљена друга доза вакцине и уколико од примања прве дозе није прошло више од 360 дана, а између две дозе мора да прође најмање 14 дана (или да је прошло минимум 22 дана за оне вакцине за које је предвиђена само једна доза, при чему не сме бити старија од 270 дана).
Како ковид сертификат из Србије сада важи и у ЕУ, наш вакцинисани туриста може неометано да обилази све што је наумио уз показани ковид сертификат.
Такође, биће у обавези да носи ФФП2 маске у затвореном простору.
Невакцинисани туриста
Уколико је прележао ковид наш невакцинисани туриста мора да покаже важеће лекарско уверење о прележаној болести (на немачком или енглеском језику) да је лице у последњих 180 дана прележало Цовид-19, или доказ о неутралишућим антителима не старији од 90 дана.
За лица која приложе доказ о вакцинацији против Цовид-19 или лекарско уверење о прележаној болести не важи обавеза електронске регистрације и мера карантина.
Лица која нису вакцинисана, нити су прележала болест Цовид-19, потребно је да приликом уласка приложе негативан ПЦР тест не старији од 72 сата или негативан антигенски тест не старији од 48 сати од момента узимања узорка (на немачком или енглеском језику). Наведена лица су у обавези да изврше он-лајн регистрацију, тзв. „ПреТравел Цлеаранце – ПТЦ“ (преко следеће веб-странице хттпс://ентрy.птц.гв.ат ), која се може обавити најраније 72 сата пре путовања, уз одређивање 10-дневног карантин, који је могуће прекинути најраније петог дана, уколико лице добије негативан ПЦР или антигенски тест.
Обавеза он-лајн регистрације и карантина се не односи на лица која у Аустрију улазе:
- из пословних разлога;
- хуманитарно особље;
- једном лицу у пратњи особе која у Аустрију долази у сврху медицинског лечења;
- ради присуствовања судским или административним поступцима пред аустријским надлежним органима;
- особе у оквиру редовног путовања (учешће у школској и универзитетској настави, посета животном партнеру, породични разлози);
- лица која долазе из непредвиђених, неодложних и нарочито релевантних разлога у кругу породице у појединачним случајевима (смртни случај, тежа болест, рођење, брига о особама којима је потребна подршка у хитним случајевима).
Уколико пак и уђе у Аустрију невакцинисаног туристу чекају нова правила која су уведена: моћи ће да напушта место где борави само у одређеним случајевима, попут одласка на посао или куповине основних животних намирница. Боравиште ће смети да напусти и да би отишао до лекара или у апотеку, и уколико брину о некој немоћној особи.
БОНУС ВИДЕО: "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?
Препоручујемо
ДО КАДА ЋЕ БОЛНИЦЕ БИТИ У КОВИД РЕЖИМУ? Министар Лончар рекао шта је услов за излазак
20. 11. 2021. у 12:43
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)