КОРАК ПО КОРАК Ко и како покреће оставинску расправу после смрти власника имовине
КАДА неко од сродника премине, рођаци су у обавези да покрену поступак оставинске расправе и расподеле сву имовину и заоставштину преминулог. У већини случајева оставински поступак се покреће по службеној дужности чим суд сазна да је неко лице умрло, односно пријемом јавне исправе која доказује смрт.

Канцеларија јавног бележника / Архива
Међутим, оставински поступак може се покренути и на иницијативу заинтересованих који могу обавестити суд да је нека особа умрла што је довољан разлог да суд покрене поступак по службеној дужности.
КОРАК 1
Матичар уписује смрт у матичну књигу умрлих и дужан је да у року од 30 дана достави суду умрлицу. Суд затим доноси решење којим поверава јавном бележнику да састави смртовницу и преда је суду у року од 30 дана. Могуће је и да заинтересована странка, наследник или поверилац достави суду доказе о смрти оставиоца и на тај начин предложи покретање оставинског поступка.
КОРАК 2
По позиву бележника, сродници умрлог достављају основне податке о преминулом, о имовини која чини заоставштину и особама које могу бити позване на наслеђе. Бележник проверава да ли је после умрлог остао тестамент и ако јесте прослеђује га суду и истом бележнику се поверава оставинска расправа.
КОРАК 3
После завршене процедуре, заказује се рочиште на које се позивају сви који полажу право на наслеђе и законски и тестаментарни наследници. Тада се расправља о свему у вези са имовином, а нарочито о праву на наслеђе и величини наслеђеног дела.
КОРАК 4
Ако су међу наследницима спорне неке чињенице, поступак ће бити прекинут и они се упућују да покрену судски поступак ради утврђења спорних права. Ако нема спора, имовина се подели према законском праву на наслеђе или договору.
КОРАК 5
Наследници су дужни да дају јасну изјаву да ли прихватају или се одричу наслеђа. Кад се утврди коме припада право, онда се доноси решење о наслеђивању, чиме се окончава поступак. Кад није познато да ли преминули има наследника, суд огласом позива оне која полажу право да се пријаве у року од годину дана. Ако се не пријави ниједан, суд ће донети решење којим заоставштину предаје на уживање Републици Србији.
Препоручујемо

НА ТОРТИ УСКОРО ПО 130 СВЕЋИЦА: Истраживање америчких научника о продужавању живота
28. 10. 2021. у 16:12

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

ВЕЛИКЕ ДЕВОЈКЕ: Федерерове ћерке више нису мале - лепе близнакиње, видите на кога личе (ФОТО)
ПОРЕД њих две, Роџер Федерер је отац двојице дечака - Леа и Ленија.
22. 07. 2025. у 17:19
Коментари (2)