ПАТРИЈАРХ МИРИ ЦРКВУ У АМЕРИЦИ: Српски епископи из САД допутовали у Београд, тема разговора и правно устројство епархија
ЕПИСКОПИ Српске православне цркве чије су епархије на тлу Сједињених Америчких Држава одазвали су се позиву патријарха Порфирија и Светог синода и дошли у Београд на састанак чија је тема ситуација у којој се последњих година налази Црква у Америци. Београдски разговори су наставак процеса решавања несугласица међу верницима и клиром у САД, који је почетком 2020. започео покојни патријарх Иринеј.
Суштина београдског разговора Његове светости, чланова Синода и тројице "америчких" владика - западноамеричког Максима, новограчаничко-средњозападноамеричког Лонгина и источноамеричког Иринеја (Добријевића), који би требало сутра да се одржи, решавање је проблема који се везују за црквену општину у Њујорку, као и шире устројство СПЦ на америчком континенту. Томе је претходила пажљива анализа стања и правне природе свих одлука које су на америчком тлу доношене претходних година.
У београдској Патријаршији објашњавају да је на делу покушај новог патријарха и архијереја из САД да у директном разговору затворе теме које доприносе поделама и нејединству Срба у САД.
- У Њујорку је било проблема и оптужби између дела верника, свештенства и надлежног владике. Потребно је чути све стране и сагледати реалне размере проблема. Такође, тема разговора биће и устројство СПЦ у САД, посебно у делу оснивања контроверзних корпорација које се приписују тамошњим владикама. Начелни став Патријаршије је да је ова правна форма епархија страна духу Цркве и да нема утемељење у упоредној пракси - каже, за "Новости", саговорник из врха СПЦ.
Заједничке разговоре у Београду, упућени у збивања унутар СПЦ, виде као наставак борбе патријарха Иринеја и његовог наследника за јачање црквеног јединства у дијаспори.
Тројица српских владика у Америци нашла су се у средишту превирања када су средином 2019. самостално донели одлуку о формирању Епископског савета надлежног искључиво за територију САД. Они су то учинили променом тамошњег устава којим је уређена делатност Цркве. Вернике је посебно заболела промена назива цркве у САД, где је изостављен пуни назив СПЦ, а изабран неутралан - "Српске православне епархије у САД". Као правни темељ устројства примењен је модел световних конзорцијума, који јачају улогу епископа у располагању црквеном имовином, што је наишло на снажан отпор међу верницима.
ПИСМА И ПЕТИЦИЈЕ
ЦРКВЕНИ сабор одржан фебруара прошле године у Клирвотеру на Флориди, коме је председавао патријарх Иринеј, међутим, све ове одлуке ставио је ван снаге, наложивши повратак црквеног устројства на претходно стање. Иако су владике Максим, Лонгин и Иринеј поступиле по одлукама Сабора, ситуација до данас није сасвим разјашњена, а различите групе верника из САД писмима и петицијама више пута су се обраћале Патријаршији са захтевом да заштити канонски поредак у Америци.
Препоручујемо
ДИЗАЈН УЗ ВЕРУ У БОГА: Црква СПЦ у Парми код Кливленда добила награду САД (ФОТО)
12. 09. 2021. у 08:30
ИНТЕРВЈУ Митрополит Јоаникије: Коме сметају речи патријарха, нека се забрине за здравље
04. 12. 2021. у 12:00
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)