МОЖЕМО ДА "ПРОЧИТАМО" СВАКИ ВИРУС: "Новости" у новом Центру за секвенцирање генома
НАШ задатак је да проучавањем наследног материјала вируса корона пратимо како се он мења, да уочимо његове мутације и пратимо нове сојеве који улазе у земљу. Веома је важно препознати на који начин је вирус мутирао, што нам омогућава да на време препознамо да ли неки сој може постати доминантан, односно боље прилагођен за сопствени опстанак од претходне варијанте. Свако живо биће, било да је реч о човеку или вирусу има геном (наследни материјал), који садржи писана упутства за настанак, раст, развој и здравље тог организма. Ако прочитамо то записано упутство и, на пример, упоредимо сој вируса који смо имали на почетку епидемије и делта и омикрон сојеве, који су актуелни данас, лако закључујемо да је вирус знатно мутирао, односно променио.
Ово, за "Новости", каже др Јелена Беговић, директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство у оквиру кога је прошле недеље отворен Центар за секвенцирање генома и биоиформатику. Центар је покренут у сарадњи са Пекиншким институтом за геномику, а у њега је уложено око 600 милиона динара - за изградњу, опремање, набавку хемикалија, репроматеријала... Смештен је у поткровљу Института, које је, како каже Јелена Беговић, било до сада неискоришћено. Данас је то модерно сређен простор, опремљен најсавременијим лабораторијама и апаратима који ће омогућити да се у Србији ради секвенцирање читавих генома.
Обуку наших младих научника из области молекуларне биологије, хемије, медицине, ветерине тренутно раде кинески стручњаци, а њих неколико и јуче, током наше посете, вредно је радило у тек отвореним просторијама центра. За обичан свет појам секвенцирање генома звучи компликовано, али Јелена Беговић каже да је то - читање књиге у којој је записан живот сваког живог организма било да је реч о човеку или вирусу.
- Геном је књига великог обима која има четири слова ГАТЦ и у случају човека она има више од три милијарде слова, док је код вируса корона знатно мања и има око 30.000 слова или карактера. Молекуларни биолози читају ту књигу у којој постоји јасно обележени почетак, величина и крај неког гена, а информације које се добију невероватно утичу на наш живот. Да би могао да преживи сваки живи организам се током живота или генерација мења, односно долази до промене основних слова, што можемо видети и код вируса корона. Те промене зовемо мутације и оне могу да имају различите последице - појашњава Јелена Беговић. - Корона је вирус и самим тим, да би преживео мора да има домаћина, а то су наше ћелије. Његов циљ је да одржи у животу свог домаћина како би и он сам што дуже преживео и умножавао се.
Осим изучавањем вируса корона, овај центар бавиће се и пренаталним генетским испитивањима код трудница.
- Садашње методе генетских испитивања плода, попут амниоцентезе, инвазивне су и постоји у малом проценту опасност од побачаја - каже наша саговорница. - У нашем центру генетски тест код трудница радио би се из крви, што смањује ризик и за плод и за мајку. Ово се већ ради у Србији, али се узорци на анализу шаљу у иностранство.
ПЕРСОНАЛИЗОВАНА МЕДИЦИНА
У ЦЕНТРУ ће се испитивати и генетске склоности ка болестима, што ће помоћи у дијагностици и превенцији, развоју нових протокола лечења и нових лекова базираних на индивидуалној генетици пацијента, што је у домену персонализоване медицине.
- Захваљујући оваквим истраживањима, у свету су откривене многе нове ретке болести које су узроковане променама у геному - каже ова научница. - Подаци који се добијају захваљујући секвенцирању знатно ће утицати на побољшање квалитета живота људи кроз побољшање здравља на глобалном нивоу.
Препоручујемо
ПРАТИЋЕМО СВЕ МУТАЦИЈЕ ВИРУСА: Србија добила први Центар за секвенцирање генома (ФОТО)
09. 12. 2021. у 12:58
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)