ИНТЕРВЈУ Биљана Вранеш: Пораст температуре мора се успорити до 2030. године
КАДА је студенткиња метеорологије Биљана Вранеш пре три деценије стала пред камере у студију Трећег канала, није ни помишљала да ће управо ту, под светлима рефлектора, наредних деценија бити њено радно место.
А да ништа није случајно, говори и податак да је каријеру започела у емисији симболичног назива, "Метеор". Убрзо је, на позив тадашњег уредника Београдског програма Милана Недића, прешла на Први програм РТС.
- Пет година сам, као хонорарац, уређивала и водила јутарњи програм. Сећам се када ме је моја тетка питала: "А када ћемо те гледати у Дневнику?", као да је нешто предосетила - уз осмех открива за "Новости" Биљана Вранеш, која је више од три деценије верна истој медијској кући, где данас "ведри и облачи", као уредница Временске прогнозе.
- Читав тим РТС ради на временској прогнози, али пре свега, огроман тим Републичког хидрометеоролошког завода, који 24 часа креира временску прогнозу. Посао нас презентера у РТС је да све то пренесемо гледаоцима, како би добили што јаснију слику о времену. Можда ја више користим метеоролошке термине, јер се трудим и да едукујем гледаоце, о томе шта значи циклон, а шта антициклон, због чега дува кошава или зашто је магла.
Какво нас време очекује до краја зиме?
- Климатски ефекат хлађења, "Ла ниња" ("Девојчица"), целој планети доноси захлађење и више падавина, па би ова зима у Србији могла да буде хладнија од неколико претходних, са више снега.
Зашто зиме више нису тако хладне као некада?
- Климатске промене узимају данак. Сведоци смо све већег загревања планете. Летос је у италијанском граду Сиракузи забележено 48 степени, највиша температура икада измерена у Европи. Због високих температура и дугог сушног периода, пожари су летос похарали Грчку, Италију, наш регион. Годишња температура је за 1,2 степена виша него крајем 19. века, периода који је Светска метеролошка организација поставила као репер. Од 1850. године почиње нагли развој индустрије и емисије гасова са ефектом стаклене баште у атмосферу, што се и наставило. Зато је планета све топлија. Тај тренд нећемо моћи да зауставимо, упркос свим могућим мерама. Моћи ћемо само да га успоримо, али је важно да предузмемо све како би Земља и даље била добро место за живот. Решење је у томе да буде све мање енергије из прљавих, а све више више из обновљивих извора. Уместо угља као основног енергента, треба користити соларну и енергију ветра. Потенцијали су неограничени, наука напредује и може да донесе много новина, као и радна места за нова занимања. Са сјајним идејама и решењима научника, може да се убрза економски развој и да се сачува планета.
Ви учествујете и на трибинама о последицама климатских промена и заустављању глобалног загревања. Животна средина и квалитет ваздуха постају све важније теме у нашем друштву...
- Свима смета загађен ваздух, највећи еколошки ризик по здравље, због кога умире велики број људи. Загађење ваздуха је, СЗО, у 2016. године, било одговорно за више 550.000 прераних смрти у Европи. Око девет одсто умрлих од загађења ваздуха у свету су деца млађа од пет година, јер уносе већу количину ваздуха у односу на своју телесну масу. Зато је важно подизати свест људи о неопходности хитне акције, али тако да наставимо да се развијамо, како наша земља, тако и земље у окружењу. Драго ми је када могу да допринесем глобалном покрету за очување климе на планети. Свако од нас може да успори загревање Земље, ако да свој допринос, решење је у једноставним идејама.
Последице климатских промена су се интензивирале у овом веку. Шта можемо да очекујемо у будућности?
- Ако планета остане на путу на којем је сада, до краја века температура ће порасти за више од три степена и тада више неће бити добро место за живот. А наш регион се загрева брже од глобалног просека. Зато је важно зауставити пораст на 1,5 степена. Ова деценија, до 2030. године је кључна. После тога, биће касно. Топлија атмосфера, односно, топлији ваздух, у себи носи већу количину влаге, па су пљускови много интензивнији и за кратко време стварају праве катаклизме, попут оне средином јула у Немачкој. Глобално загревање не доноси само суше, високе температуре, пожаре и велики број смртних случајева током топлотних таласа, већ поспешује и ледене таласе у зимском периоду. Загревање планете се највише манифестује на половима.
Говоримо о глобалном загревању, а догађају се ледени таласи. Због чега је то тако?
- Глобално загревање, за последицу, нема само топлије време, већ и екстремно зимско време. Северни пол, Арктик је ледени океан, који се лети све више топи, апсорбује сунчеву топлоту, јер је површина воде тамне боје, за разлику од боје леда. Када дође јесен, лед се поново ствара, али не у мери у којој би требало, јер ни зиме на половима више нису тако хладне. Уместо да буде хладно на Северном полу, хладноћа се интензивно, у таласима, слива на европски или амерички континент или захвата Азију, па имамо таласе који доносе и по минус 20 степени. Та хладноћа зна да траје данима, замрзну се реке и формира се лед који касније уништава све на површини и дуж обале. Ледени талас је тако и својеврстан изазов за енергетски систем сваке земље.
Гледаоци се понекад жале да метеоролози нису "погодили" прогнозу. Зашто није могуће са стопроцентном сигурношћу прогнозирати временске прилике?
- За добијање што прецизније прогнозе времена неопходни су суперкомпјутери, најбржи компјутери на свету. Ипак, није ретко да вероватноћа за појаву два различите временске појаве буде у односу 50:50, као на клацкалици. Тада прецизност прогнозе расте што смо ближи тренутку за који се прогнозира. На пример, постоји вероватноћа да ће пасти снег и 50 одсто да ће пасти киша. У зависности од тога колико је хладно на висини, то што крене из облака може пролазити кроз топлији слој ваздуха и на земљу стићи као киша, или кристали снега из облака до земље могу стићи као снег.
Професија вашег супруга Бориса, пилота националне авио-компаније "Ер Србија", такође је уско повезан са временским приликама.
- Оно што се догађа на рути, у атмосфери на 10 до 11 километара, изузетно је важно у метеорологији. Када знам да је у неком делу Европе снажан циклон, који доноси јаке ветрове и падавине, што може да отежа слетање, волим да после његовог лета, сазнам како је све прошло. Када му откријем своју стрепњу за екстремно време у неком делу Европе и Медитерана, где наша компанија највише лети, он ме умири својим одговором. Процедуре су увек на првом месту и пилоти "Ер Србије" их тачно поштују.
У вашем послу све се врти око времена и знате готово све о прогностичким методама. Можете ли да нам откријете како сте ви "зауставили време" и чему дугујете свој младолик изглед?
- Важно је да и тело и дух буду у складу. Одабрала сам вид рекреације који ми у потпуности одговара, пилатес. А када пронађете идеално решење, остајете му верни. Већ две деценије вежбам под стручним оком сестара Стефановић. Сваки мишић током тренинга се ангажује и то ми прија, као и дружење са девојкама и женама у ординацији "Леђа и врат". Једна другу подржавамо и заједно радимо на сопственом здрављу. Играм и тенис, а волим и шетњу бржим темпом Дунавским кејом, који ми је прелеп у свако доба године. Наравно, и нега је важна.
Успешно балансирате између пословног и приватног живота, уз супруга Бориса и синове Марка и Душана...
- Најсрећнија сам када ми је породица добро, од тога нема веће среће. Ниједан пословни успех не може се поредити с тим. Синови су углавном посвећени студијама. Старији, Марко, ускоро брани дипломски на ФОН-у, а млађи Душан је на другој години на истом факултету
Шта ћете пожелети у новој 2022. години?
- Свима нама бих пожелела да корона нестане када откуца поноћ! И да коначно слободно загрлимо своје најближе. Себи бих пожелела више слободног времена проведеног у кругу породице и пријатеља. То ми баш недостаје.
МЕТЕО-АЛАРМИ БЕЗ СЕНЗАЦИОНАЛИЗМА
Које временске ситуације памтите као изузетно опасне?
- Мајске поплаве из 2014. године, када су за 24 часа пале тромесечне количине падавина и када смо имали водостаје који се виђају једном у хиљаду година. Све то је РХМЗ најавио црвеним метео-алармом, а ми на РТС озбиљно смо схватили то упозорење и први смо га објавили у Дневнику. У то време, још нису били заживели метео-аларми на другим ТВ каналима. Нажалост, знамо шта се све догодило те 2014. Врло је важно благовремено упозорити гледаоце на временске ситуације, јер сензационалистичке најаве само збуњују и плаше. Када чујете упозорење на екстремно време, које се обележава црвеним метео-алармом, треба да се склоните и да заштитите своју имовину, док непогода не прође - поручује Биљана Вранеш.
СИГУРНА И У АУТУ И У АВИОНУ
ОПРОБАЛИ сте се у управљању школским авионом "цесна 172". Како сте се осећали у улози пилота?
- To je било деведесетих година, када је мој супруг Борис био инструктор у Пилотској академији у Вршцу. Он ми је показао како се пилотира. Нисам се плашила, била сам сигурна за полуволаном авиона, као и за воланом аутомобила. Сличне вештине поседују и моје најбоље другарице, са којима сам одрасла, па ми је чудно када се неко томе чуди.
Умем и да "мајсторишем" по кући, кад затреба и да отклоним мањи квар, а веће препуштам мушком делу породичног тима. Те вештине сам понела из куће, јер су и моји родитељи веома практични - каже Биљана.
Препоручујемо
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)