ТАБЛЕТИМА ЛЕЧЕ ДЕМЕНЦИЈУ: Црвени крст промовише когнитивне вежбе за оболеле од Алцхајмера и сличних обољења
ОКО 10 милиона људи на нашем континенту пати од деменције, а верује се да ће се тај број удвостручити до 2030. У Србији се тај број креће око 140.000, показују подаци Светске здравствене организације за Европу. Са друге стране, трошкови неге оболелих процењени су на 604 милијарде долара.
Ипак, ове особе остају "невидљиве" у јавноздравственом планирању. А када једна особа пати од деменције, пати цела породица, а не само та особа, каже Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије.
Ова организација покренула је недавно пројекат "Пружање услуга неге кроз иновативне центре за подршку у заједници". Тодоровић истиче да су људи са деменцијом под великим ризиком од друштвене маргинализације и злостављања, па услуге у оквиру пројекта обухватају и кућне посете, али и пружање подршке кроз једноставне активности и превентивне мере.
Четрдесет волонтера посећиваће приближно 40 особа са когнитивним поремећајима или деменцијом у Сомбору и Пироту, где се програм тренутно спроводи. Они ће пружати и подршку неформалним неговатељима који живе са старијима. Иновативни део пројекта су когнитивне вежбе.
- Обучени волонтери посећиваће их најмање једном недељно и поред психосоцијалне и практичне подршке имаће редовне когнитивне вежбе на таблетима - каже Тодоровић. - Користиће посебан софтверски пакет, креиран на Истраживачком институту Јоанеум из Аустрије. Са сваким корисником ће особље Центра пре и после интервенције радити мерење коришћењем упитника мини ментал (ММСЕ) и скале опште депресије (ГДС).
Како објашњава наша саговорница, вежбама ће се стимулисати постојећи ментални капацитети да би се успорио развој болести, а особе са којима се ради имаће активност која ће их окупирати, забавити и пружити им социјални контакт.
- Когнитивним вежбама на таблетима промовисаћемо перцепцију, радити на побољшању концентрације и пажње, промовисању асоцијативног мишљења. Циљ је побољшање краткорочне и дугорочне меморије, унапређење језичких вештина, промовисање логичког мишљења и решавања проблема, подстицање креативности и маште, повећање опсега покрета. Вежбе се састоје из различитих делова: слика, проналажења разлика на сликама, састављања пазли, праћења бројева, постављање бројева по редоследу, решавања проблема и понављање песама - наводи наша саговорница.
Оваквим редовним вежбама може се одложити прогресија болести, јер се стимулишу мождане функције које су још доступне. Програм је дизајниран да мотивише људе да буду ментално и моторички активни, стимулише менталне процесе и стварају се нове везе у мозгу.
Тодоровоћ, такође, истиче да свака особа са дијагнозом Алцхајмерове болести или сродног поремећаја мора да буде обавештена о дијагнози и добија одговарајућу, континуирану медицинску негу. Заслужује и да буде продуктивна у раду и рекреацији онолико дуго колико је то могуће, да буде третирана као одрасла особа, а не као дете, и да се њене емоције, када их изражава, примају са озбиљношћу.
- Не би требало да прима психотропске лекове ако је то икако могуће, треба да живи у безбедном и предвидивом окружењу да сваки дан може да испуни смисленим активностима, да редовно проводи време напољу, да има физички контакт, укључујући загрљаје и држање за руке, да буде у друштву оних који познају њену животну причу, укључујући њене културне и верске традиције, да се о њој старају особе добро обучене за негу дементних - истиче наша саговорница.
Истраживање синдрома сагоревања код неформалних неговатеља показало је да интензивнија нега, која подразумева више часова недељно, може узроковати емоционални стрес, физички замор, ограничено учешће у друштвеном животу, смањен апетит и поремећаје спавања, као и увећан ризик од морталитета и менталних поремећаја.
НЕГУ ПРУЖА УГЛАВНОМ ПОРОДИЦА
ПРЕМА изводима из јавних политика које објављује Европски центар за истраживања из Беча, процена је да у ЕУ приближно 100 милиона људи пружа неформалну негу и да 80 одсто пружене неге долази из породице. Званични подаци о броју неформалних неговатеља у Србији не постоје, а процене се могу урадити на основу броја корисника права на новчана давања за помоћ и негу другог лица у систему ПИО фонда и у систему социјалне заштите. Он се креће око 78.000, што представља око 1,1 одсто укупне популације.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)