СВЕ О ПОВОЉНОСТИМА ЗА БУДУЋЕ МАМЕ СТУДЕНТКИЊЕ: Влада дала следеће препоруке факултетима
СВАКИ факултет ће сам одлучивати да ли ће, и на који начин, да прошири постојеће погодности за студенткиње које су у другом стању или су се већ оствариле у улози родитеља.
То значи да се постојећи Закон о високом образовању неће мењати, како би се увеле јединствене подстицајне мере за повећање наталитета, већ је Влада Србије закључком препоручила високошколским установама да изађу у сусрет свим будућим мајкама.
У Министарству просвете наглашавају да студенткиње које су због трудноће, порођаја и неге детета спречене да прате наставу, извршавају предиспитне обавезе и полажу испите, као и студенти који су постали родитељи, факултети треба да, изменама својих аката, омогуће полагање испита независно од редовних рокова. Треба и да утврде повољније услове за упис наредне године студија и омогуће продужетак рокова за завршетак студија.
- Влада је сагласна да се на факултетима чији је оснивач Република студенткиње и студенти на које се односи овај закључак ослободе додатних трошкова у вези са продужетком рокова, испитних пријава и свих других издатака који проистекну из признатих повољнијих услова студирања најдаље до навршене 26, односно 28. године живота за студенте интегрисаних студија из поља медицинских наука - кажу у Министарству просвете.
Проректор за науку Универзитета у Београду и професор Економског факултета Бранислав Боричић сматра да се државним мерама за подизање наталитета куца на отворена врата ове високошколске установе.
- И до сада смо на Економском факултету имали сву могућу благонаклоност према трудницама и породиљама - каже професор. - Додатни подстицај је да оне буду сада упознате да могу ова своја права да остваре без икаквог устручавања. Мислим да би сви факултети требало да изађу у сусрет студентима.
Професор наглашава да би будуће маме на студијама требало да без страха и стида ово доживе као своје право.
НЕКЕ ПОВЛАСТИЦЕ ВЕЋ ПОСТОЈЕ
ПРЕМА важећем Закону о високом образовању, студенту се на сопствени захтев одобрава мировање права и обавеза ради неге детета док беба не напуни годину дана. Такође се може добити и ради посебне неге детета, због одржавања трудноће, али и у другим случајевима предвиђеним општим актом високошколске установе. Пропис предвиђа да студенткиња има право мировања и када је у поступку биомедицински потпомогнутог оплођења.
Препоручујемо
ВИШЕ ДЕВОЈАКА НА СТУДИЈАМА: Самофинансирајући бројнији на високошколским установама
20. 12. 2021. у 14:56
ВЛАДА ОДЛУЧИЛА: Мањи рачуни за грађане који нису имали струју дуже од 24 сата
16. 12. 2021. у 18:26
ВУЧИЋ НА СЕДНИЦИ ВЛАДЕ: Стабилизација система у понедељак, 0,38 одсто домаћинстава без струје
14. 12. 2021. у 18:07 >> 19:17
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (3)