КАЛИГРАФИЈА НАПАЈА ДУХ, КАО МОЛИТВА: Сликарку Мају Тодић надахњује светиња уз коју је одрасла (ФОТО)
МЛАДА сликарка Маја Тодић (32) рођена је, одрасла и живи крај једне од највећих српских светиња - манастира Грачаница.
И као и сви они који су имали и имају такву привилегију, нераскидиво је повезана са величанственом задужбином краља Милутина, а као уметник, како каже, још и са снагом и духом српског средњовековља.
Нема, прича нам Маја, уметника који је бар накратко прошао поред Грачанице, а да о њој није оставио своје сведочанство: песму, причу, слику, вајарско дело... А они ствараоци који стасавају поред ње једноставно се сроде са овом светињом. Доживљавају је као живо, узвишено биће јер са њом сведоче истину о православљу, док им је са професионалне стране Грачаница често била први сусрет са зрелом уметношћу. Инспирација за сликарство, живописање, па и за калиграфију којој се наша саговорница, такође, посебно посветила.
- Калиграфија је вежба стрпљења. Доживљавам је као молитву - прича нам Маја Тодић. - Лепота јој се налази у несавршености слова која се пишу слободном руком, а инспирацију сам нашла у средњовековним српским књигама и повељама. Истражујући ове записе, нарочито за време пандемије ковида 19, почела сам да се бавим и овим правцем у сликарству, који је сасвим супротан од оног којим сам се првобитно бавила. Моје интересовање посебно је везано за ћириличко писмо и начин на који је оно писано у средњовековним књигама.
Уметничку слободу у калиграфским радовима наша саговорница остварује, каже, израдом минијатура.
- У свету се за минијатуру користи израз "илуминација", али у српском језику постоји много лепши заборављени израз: светлопис. Та предивна уметничка дела украшавају се златом и обилују врло, врло ситним детаљима, док је калиграфски вез најлепши део ове приче - објашњава нам Маја.
Наравно, туш и перо су у калиграфији незаобилазни, али како каже, чак и у овом правцу сликар може да искаже своју духовност, јер уметност побуђује обожавање, а црквена уметност посвећеност и поштовање.
- Уметнички осећај се роди у човеку, део је њега. А код мене се то догодило природно, јер сам почела да ствара још у детињству. Уметност је постала део мене, развијала се, а први правац који сам одабрала у сликарству био је енформел, када празно платно сликара може одвести било куда - каже Маја.
Овај правац у сликарству, како нам је објаснила, подразумева спонтану, недисциплиновану уметност, али не тежи да прикаже материјално већ духовно.
- Основни мотив ми је ослобађање од правила, од замки формализма, долазак до слободе која се изражава динамичном бојом која тече платном, импулсивном линијом, спонтаним сликарским рукописом - појашњава ова млада уметница. - Код нас уметника, оно што носимо у себи увек избија у делима које радимо.
А код ње, то су фреске из манастира Грачаница.
- Боравећи често у овој светињи, која ме је одредила као уметницу, на мене су посебан утисак оставила оштећења на манастиру која су на њему клесали и оставили векови, природне непогоде, али чак и људи, остављајући записе. Чак и у тим оштећењима на манастиру, видим прелепу форму јер су то углавном записи људи одушевљених лепотом наше Грачанице. Али ови записи су настали и под руком ученика призренске Богословије, игумана наших светиња... Осим својих утисака које су "остављали" у спољној припрати, постоје и записи људи кроз векове о томе да су, на пример, нероткиње гребале прах са фресака... Такви подаци, за уметника су неисцрпна инспирација. Мени је такође занимљиво да у Дечанима постоје стари записи нашег народа да нема кише и да су гладни... - каже Маја, која је сликарство завршила на Факултету уметности приштинског универзитета са седиштем у Косовској Митровици, потом је радила у једином дечјем часопису на КиМ, где је била илустратор па уредник, а сада је уредник ликовног програма у грачаничком Дому културе.
УМЕТНОСТ НАДВИСУЈЕ ЕНКЛАВУ
УПИТАНА како је то уметношћу, која не познаје границе, бавити се у енклави, наша саговорница одговара да сваки човек слободу треба да тражи у себи:
- Човек не треба себе да ограничава, а сваки уметник треба да уме да пронађе себе кроз рад. Јер, када ти је Бог нешто даровао тај дар треба да искористиш, а уметници кроз рад побеђују баријере: друштвене, политичке, психичке... То је неограничени простор за моје стварање.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)