СУЂЕЊА СЕ ЗАКАЗУЈУ И ЗА 2023: Судови у Београду и Новом Саду преоптерећени, судимо се више него икад
ГРАЂАНИ Србије туже се више него икад раније! Овако би, укратко, могла да се дефинише тренутна ситуација у српском правосуђу, која је, упркос свим покушајима да се оно растерети, и даље алармантна. Током прошлог месеца суђења у парничној материји су масовно, како сазнају "Новости", заказивана за пролеће 2023. године!

Симулација суђења у Специјалном суду за студенте / Фото Танјуг
Растерећењу је само делимично помогла делегација предмета из Првог и Трећег београдског и новосадског Основног суда, као најоптерећенијих, у друге градове. Засад се на смањење броја парница није нарочито одразио ни став Врховног касационог суда везан за обрачунавање трошкова обраде кредита, јер је бројка започетих спорова и даље велика. Њима су се придружиле и нове масовне тужбе грађана против ЕПС-а.
- Тачно је да се суђења у парничној материји у београдским судовима заказују за 2023. годину, а то је случај нарочито у Трећем основном суду - каже Нада Ђорђевић, заменик председника Управног одбора Друштва судија Србије. - Ово је последица неравномерне оптерећености судова и изразите преоптерећености београдског Првог и Трећег основног суда. Статистички извештаји о раду на крају 2020. показали су да су поједини судови на крају те године имали нпр. 60 предмета по судији у парничној материји (Основни суд у Ваљеву) или 74 предмета (Основни суд у Мајданпеку), док је просечан број предмета у парничном одељењу Трећег основног суда износио 2.294 предмета по судији, а Првог 1.092.
Она подсећа да је Врховни касациони суд у фебруару, настојећи да бар привремено растерети најоптерећеније, делегирао око 80.000 предмета Првог и Трећег суда по тужбама грађана против пословних банака другим судовима (тзв. типски или репетитивни предмети). Идеја је била да се ови поступци лакше и брже спроведу пред судом на чијем подручју се налази пребивалиште тужилаца, а не пред оним где је седиште тужене банке (што је, иначе, правило по одредбама процесног закона). Још тада су у парничном одељењу Трећег суда рочишта заказивана за 2022. и 2023.
- Пун ефекат делегације моћи ће да се сагледа ускоро, након што буду завршени извештаји о раду судова за 2021. Тада ће моћи да се упореде показатељи оптерећености за претходну годину (нпр. број нерешених предмета који је остао у раду по судији) са показатељима из ранијих година. Одлука о делегацији била је нужна и целисходна, донета првенствено у интересу грађана, што је Друштво судија Србије поздравило, истовремено указујући ина потребу да се проблем велике оптерећености београдских судова и неравномерне оптерећености осталих системски реши - каже Ђорђевић.
Ивана Јосифовић, председник Управног одбора Удружења судија и тужилаца Србије, каже да у парничним одељењима никада није било више тужби и да је осим енормног броја тзв. серијалки или "масовки" против банака или ЕПС-а, велики и број тужби за накнаду штете из најразличитијих, па и наизглед баналних разлога.
- У пракси нам се дешава оно због чега смо се пре 10 или 15 година смејали када прочитамо вест о разним неочекиваним тужбама у Америци. Дошли смо дотле да родитељи најбуквалније туже вртић уколико дете пригњечи прст вратима. Било је таквих ситуација, а сличне тужбе се често подносе кнап пред истек трогодишњег рока застаре.
Она каже да судије у Новом Саду и Београду буквално имају по 10-15 рочишта дневно, а међу њима нису само типски предмети, већ и врло сложене парнице, које захтевају време, с извођењем доказа, саслушањем сведока, вештачењима. С таквим бројем предмета, додаје, немогуће је испоштовати законске рокове од две године за окончање парнице у првом степену и девет месеци за окончање у другом. Каже, управо зато се одбацују као неосновани приговори грађана којима у другом степену поступак траје по две и више година.
- Очекујемо да ће се делегацијом предмета, која би требало да је завршена крајем године, судије растеретити нпр. са 1.500 или 1.000 предмета на по 600 по судији, али и то је много. Судовима је потребан већи број судијских помоћника, приправника, записничара... - каже Јосифовић.
МОГУЋА РЕШЕЊА ПРЕДВИЂЕНА НАЦРТОМ
У ДРУШТВУ судија верују да су нека од решења проблема унапређење постојеће мреже судова и евентуално оснивање нових, попуњавање упражњених судијских места, запошљавање помоћника, записничара и референата, као и измена системских закона, између осталог о месној надлежности судова. То је и било предвиђено Нацртом закона о изменама Закона о парничном поступку. Радна група је формирана још у фебруару 2021, а рад на овом нацрту још траје.
Препоручујемо

СУДОВИМА ПРЕТИ КОЛАПС: Тражи се размештање предмета из најоптерећенијих судова
08. 12. 2021. у 23:55

ПРЕСУДЕ ПУТУЈУ И ПО ГОДИНУ ДАНА: Судови су пребукирани и не стижу да савладају предмете
29. 09. 2021. у 10:00

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)