У СУРЕТ „ОМИКРОН ОЛУЈИ“: Седам чињеница о петом таласу короне у Србији - Биће другачије него до сада!

Татјана Марковић

05. 01. 2022. у 22:42

ПЕТИ талас короне изазван новим омикрон сојем већ је почео у Србији, и сада више нема дилеме да ће он по много чему бити различит од свих претходних!

У СУРЕТ „ОМИКРОН ОЛУЈИ“: Седам чињеница о петом таласу короне у Србији - Биће другачије него до сада!

У Београду, у ковид-амбулантама, за дан 4.600 прегледа / Фото И. Маринковић

Све оно што тренутно гледамо у Великој Британији, Француској, Шпанији, Италији, Грчкој, Израелу, ускоро ће се појавити и у нашој земљи, а потврда ће стићи вероватно након божићних празника, пошто корона бројеви током нерадних дана, када су многи ван кућа, а и ковид амбуланте раде скраћено, нису релевантни за сагледавање актуелне епидемиолошке ситуације – пише „Блиц“.

Ако је судити по искуство оних које је већ захватила "омикрон олуја", пети талас требало би да донесе највећи број заражених од короне од почетка пандемије, препуне амбуланте, али срећом и знатно мање хоспитализованих и преминулих. И краће ће трајати. Ипак, кренимо редом.

1. Број заражених

Све земље које је погодио омикрон сој бележе рекордне бројеве заражених од почетка пандемије. И то по два, три, до чак четири пута више. Најсликовитији је пример Грчке која у претходним таласима није имала више од 9.000 новооболелих на дан, а сада је пребацила 40.000 за 24 сата! Ако бисмо то "прецртали" на Србију, где смо најцрњи дан имали 28. септембра прошле године са 8.467 нових случајева, то би значило да можемо да очекујемо минимум 16.000-17.000 заражених на дан, а ако се буде радило и доста брзих тестова, можда и 20.000-25.000. Доказано је и да омикрон доводи до лакшег заражавања вакцинисаних, али и оних који су прележали корону.

2. Експлозиван раст

Друга карактеристика омикрон таласа је невероватно експлозиван раст, те се дешава да се број заражених за недељу дана повећа по три-ћетири пута, док је у претходним корона ударима повећање максимално било до 70-80% на седмичном нивоу. Управо то се десило у Грчкој где је са 9.000 на 40.000 отишло за само три-четири дана.

3. Лакши случајеви

Доказано је да је омикрон и пет-шест пута заразнији од делта соја, али сви подаци говоре да ипак доводи до лакших случајева, те да је степен хоспитализације, односно броја људи који завршавају у болници, знатно мањи. Према бројкама које стижу из Велике Британије, Грчке и Шпаније, болничко лечење захтева између 1 и 1,5 одсто заражених, док је у претходним корона таласима тај број ишао и преко десет одсто, зависно од расположивих капацитета.

4. Краћа изолација

Период инкубације је краћи него код претходних сојева ковида-19. Он се од појаве корона вируса кретао од два до 14 дана, док је код омикрона, према расположивим подацима, од три до пет дана. Многе земље су зато и смањиле неопходно време изолације на само седам дана, ако не показују симптоме болести.

5. Другачији симптоми

Омикрон сој изазива другачије, знатно лакше симптоме него његови претходници. Заражени се ретко жале на губитак чула мириса и укуса, доста је случајева оних који пролазе без или са веома благом температуром. Међутим, заражени зато имају многе симптоме који су слични грипу или прехлади: цури им нос, имају главобоље, осећају се веома малаксало, јавља се бол у грлу и суви кашаљ, презнојавање, посебно у ноћним сатима...

6. Пуније амбуланте/празније болнице

Због великог броја заражених на дневном нивоу, извесно је да би ковид амбуланте могле да буду пренатрпане, са већим гужвама него икада до сада, па чак постоји и опасност да сви неће моћи да буду на време прегледани. На другој страни, очекује се да због лакших случајева неће бити толика навала на болнице. Ако бисмо на пример имали 15.000 заражених дневно, њих 150-200 би било хоспитализовано. Ипак, са овим бројкама треба бити веома опрезан јер Британци, Шпанци и Грци имају много више вакцинисаних од нас.

7. Краће траје

Није доказано, али према првим подацима који стижу из Јужне Африке, талас знатно траће краје од претходних. Пораст броја заражених је драстично бржи, али исто тако и његов пада након што достигне пик, односно максимум. У Јужној Африци се ситуација скоро потпуно смирила за нешто више од месец дана, а има назнака да је и Лондон, где је кренуо нови талас у Великој Британији, већ прошао пик. Дакле, код нас би трајао до средине фебруара, евентуално почетка марта.

Драстичан раст броја новооболелих

После два месеца колико је трајао пад броја заражених, прошле седмице је уследио раст и то прилично драстичан, па смо са троцифрених бројки, у једном тренутку прешли и на преко 2.000 новооболелих на дан. Упркос празницима, и знатно мањем броју тестираних, забележено је скоро 55 одсто више случајева него недељу дана раније, а појединим данима раст је био и изнад 90 одсто.

Према последњим подацима, јуче до 15 часова тестирано је 10.888 особа, а позитивно је било њих 1.907 или 17,5 одсто. Ово је за око 95,4 одсто више заражених него претходне недеље, пре седам дана. Нажалост, од последица корона вируса је преминула још 21 особа, у болницама се налазе 2.133 пацијента, од којих је њих 89 на респираторима.

Ако се овај тренд настави, чак и пре Божића можемо да очекујемо по 3.000 и више заражених на дневном нивоу.

- Омикрон није још доминантан у Србији, за то не постоје докази. Делта је далеко опаснија, она ће да прави проблем, а омикрон ће да преузима све већи број случајева. Мислим да делта и даље преовладава, немам доказе, али претпостављам да је тако - рекао је др Шеклер.

Фото: Принтскрин

Шеклер: Имаћемо три-четири пута више заражених

Вирусолог и микробиолог др Миланко Шеклер истакао је да је наш рекорд новозаражених био 8.000 за дан, а да очекује да сада буде "три-четири пута више".

- То ће загушити систем дијагностике - како би се пронашло тих пет посто који су животно угрожени и да се они сместе у болницу. Јасно је да се омикрон много лакше преноси, да има блаже симптоме, да хоспитализованима треба много мања потпора кисеоником... Мања је упала плућа. Али исто знамо да, у односу на земље које имају драстичан скок заражених, имамо мање вакцинисаних - рекао је Шеклер за РТС.

БОНУС ВИДЕО - ПОСЛЕДЊЕ ШТО ВИДЕ ЉУДИ КОЈИ УМРУ ОД КОРОНЕ: Доктор из ковид болнице објавио снимак упозорења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ВИДЕЋУ ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПОСЛЕДЊА СЕЗОНА: Андрија Прлаиновић размишља о пензији