ПАМЕЋУ ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ: Наши млади научници, у ауторским текстовима, за "Новости", не крију да имају велике планове

Бранка Борисављевић

09. 01. 2022. у 09:28

ГОДИНА која је отишла за њих је била веома успешна. Од нове очекују да буде успешнија. Читаоцима "Новости" су открили своје жеље, очекивања, стрепње...

ПАМЕЋУ ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ: Наши млади научници, у ауторским текстовима, за Новости, не крију да имају велике планове

Нађа Весић,Фото З. Јовановић

Најмлађа међу њима је Нађа Весић, европска првакиња у географији. Злато је освојила као полазник Регионалног центра за таленте "Београд 2", у конкуренцији 140 такмичара из 14 земаља. Била је боља и од гимназијалаца и оборила рекорд! И то у "првом покушају", то јест првом такмичењу ове врсте у којем је учествовала.

Чудновати цвет Наталијина рамонда, или српска рамонда (рамонда сербика), позната је као симбол победе српске војске у Првом светском рату и амблем је Дана примирја. Век касније, ова биљка васкрсница би могла да помогне оболелима од Паркинсонове болести! За то су заслужни др МАРИЈА ВИДОВИЋ, са Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду, руководилац истраживања на пројекту LEAPSyn-SCI, који у оквиру програма "Промис" финансира Фонд за науку.

Доцент др Петар Ристивојевић руководилац је тима професора са Хемијског факултета у Београду и њихових колега са Департмана за фармацеутску и токсиколошку хемију Института за фармацију Првог московског државног медицинског универзитета. Заједно раде на откривању најбоље комбинације биљака за стварање потпуно природног препарата, који ће успорити старење коже. Пројекат, под називом САПОРУС, финансира Фонд за науку Србије.

* * * * * * * *

Желим велика признања и у 2022. години: Нађа Весић,Првакиња Европе у географији, ученица осмог разреда основне школе "Руђер Бошковић" у београду

ЦИЉЕВИ за прошлу годину су ми били да учествујем и да освојим награду на међународном такмичењу. Верујући у себе, тај циљ сам испунила и учинила 2021. мојом најуспешнијом годином. Међутим, било је шта је било, и треба се концентрисати на 2022. годину.

Сада сам 8. разред и најважнији циљ ми је да упишем одличну гимназију која ће ми бити одскочна даска за моје даље школовање. Поред уписа у гимназију, циљеви су ми да освојим награде на међународним конгресима с мојим новим научним радом и да освојим награде на републичком такмичењу из српског, хемије и немачког.

Осим такмичења, још један од мојих циљева је да научим да говорим италијански и француски. Ако је 2021. година била тако успешна, зашто не би била и 2022?

* * * * * * * *

Нове терапије против Паркинсонове болести: Др Марија Видовић са Института за молекуларну генетику и генетичко инжињерство универзитета у Београду

С ОБЗИРОМ на то да смо ушли у трећу годину ковид 19 пандемије пожелела бих нам свима да се ситуација са овим вирусом доведе под контролу успешнијом вакцинацијом, па да се самим тим друштвени живот, школа, путовања и сарадња врате на ниво какав је био до 2020. године.

Себи и свом тиму бих пожелела успешан завршетак LEAPSyn-SCI пројекта, финансираног у оквиру ПРОМИС програма од стране Фонда за науку Републике Србије. Циљ је да покажемо да рекомбинантни ЛЕА протеини из биљке рамонда сербика могу да инхибирају агрегацију алфа-синуклеина и тако отворимо врата будућем дизајну нових терапија против Паркинсонове болести. Имајући у виду потенцијал српских научника, волела бих да Фонд за науку настави са праксом расписивања нових пројеката и њихове евалуације по узору на Европску унију, а целој домаћој научној заједници желим пуно среће у будућим позивима.

Др Марија Видовић,Фото Приватна архива

Трудим се да одржим оптимизам и да немам пуно стрепњи за годину која долази. Из научне перспективе, плашим се да би наставак ограничавања окупљања и путовања, а самим тим и одржавања научних конференција и обука уживо, довео до лошије дискусије и анализе постигнутих резултата и трансфера знања међу научницима, што би значајно омело напредак у науци.

Планирам да са пет врсних европских тимова аплицирам за међународни европски пројекат у оквиру "Хоризон" програма.

* * * * * * * *

Ширимо листу  биљака које имају потенцијал: Др Петар Ристивојевић истраживач и доцент на катедри за аналитичку хемију Хемијског факултета универзитета у Београду

ПРЕТХОДНЕ две године су нас подсетиле на значај науке у борби са изазовима савременог друштва. Иако су тренутна дешавања променила наше навике, жеље и живот из корена, могли смо из целе ситуације, ма колико била тешка, извући закључак да је срећа у малим стварима које нас окружују. Заборавили смо на тековине науке, антибиотике и вакцине које су спасле човечанство по ко зна који пут, па верујем да ће и овога пута наука победити, да ћемо поново да се радујемо загрљајима драгих особа, да се дружимо, да хранимо душу путовањима и живимо без страха.

Заједно са колегама са Универзитета у Грацу планирамо да развијемо иновативну методологију за брзо откривање антиинфламаторних агенаса из лековитог биља. Оно што ме посебно радује јесте што ћемо у овој години проширити листу биљака које имају потенцијал за примену у козметици и нашу сарадњу са колегама из Русије и Француске. У плану је оптимизација метода за најефикаснију екстракцију растварачима који не само што растварају биолошки активна једињења већ имају и повољан ефекат на кожу.

Др Петар Ристивојевић, Фото П. Милошевић

Трудићемо се да идемо у корак са светом, желимо да наставимо започета истраживања са још више ентузијазма, да преносимо знање на младе колеге, користимо еколошки прихватљиве методе које ћемо развијати у Србији. Желимо да развијамо домаће, квалитетне, иновативне природне екстракте на бази биља и пчелињих производа који би нашли примену у козметици, фармацији и прехрамбеној индустрији и на тај начин додатно подстакли развој домаће привреде.

Можда је ово права прилика да се сетимо Алберта Ајнштајна и његових речи: "Ако је стара година била успешна, радујте се новој. А ако је било лоше, онда још више."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (2)

ТУГА ОКОВАЛА ЧИЗМУ: Преминуо један од најтрофејнијих тренера у историји одбојке