ОМИКРОН УДАРИО И НА МЕДИЦИНАРЕ: У здравственим установама многи лекари и сестре на боловању, што ствара додатне проблеме
НОВИ, досад најбрже растући талас ковида од почетка епидемије, избацује из строја и све више здравствених радника, а то највеће проблеме прави у организацији посла у ковид-амбулантама. Домови здравља никад до сада нису имали оволико пунктова за пријем, али ни овај број пацијената са сумњом на инфекцију короном.
У просеку морају да организују по 10 ковид-тимова дневно. То је из дана у дан све теже, јер је међу инфициранима и све више здравствених радника. Засад, како је "Новостима" у понедељак потврђено у више здравствених установа, прерасподелом кадра успевају да организују посао, али су преоптерећени. Сваки лекар са својом екипом у ковид-амбуланти у смени прегледа између 30 и готово 50 пацијената.
У домовима здравља тврде да су на првој линији одбране од ковида, на коју је сада у овом, петом таласу епидемије, и највећи притисак, збрињавање пацијената са симптомима инфекције короном организовали онако како је то Министарство здравља тражило - са повећаним капацитетом и максималним бројем екипа.
Као што су у претходним таласима са повећањем потреба за хоспитализацијом болнице прелазиле у ковид-режим рада, тако сада у домовима здравља приоритет имају пацијенти са короном.
- Можда је преувеличано рећи да смо десетковани, али свакако нам је кадар знатно смањен због инфицирања - каже за "Новости" др Зоран Бекић, директор Дома здравља Савски венац и координатор вакциналног пункта на Београдском сајму. - У процесу имунизације то се не осећа много, јер је и вакцинација одавно успорена, али у ковид-амбулантама постаје проблем. Сада имамо пет ковид-амбуланти за одрасле и две на педијатрији, што је укупно 14 екипа за дан. Толико никада раније нисмо имали, али и бројеви прегледа су рекордни - 400 до 450 дневно.
Доктор Александар Стојановић, директор Дома здравља Палилула, каже да међу запосленима има инфицираних короном, али да је тај број мали и да не ремети организацију рада.
- Повећава се број пацијента са симптомима омикрон соја. Пре истека прве смене у понедељак је било око 300 прегледа. У већини су то млади, углавном невакцинисани - каже др Стојановић.
Рапидан пораст броја инфицираних, срећом, не прати и повећање потреба за хоспитализацијом, па је и у болницама, с обзиром на одсуствовања запослених због инфекције ковидом, мањи притисак него што би био да се оне пуне брзином којом су попуњаване у претходном таласу.
- Имамо инфицираних здравствених радника који су због тога одсутни са посла, али засад немамо већих проблема у организацији посла - каже за "Новости" др Слободан Милисављевић, директор УКЦ у Крагујевцу. - Ми смо у болници у недељу имали 64 пацијента са ковидом, у понедељак 69. То није знатно повећање, какво смо имали у претходним таласима епидемије. Видећемо да ли ће тако и остати, али засад се мање пацијената са ковидом хоспитализује него што је то био случај са делта варијантом вируса, али има више инфицираних јер се омикрон брже шири.
И др Милика Ашанин, директор УКЦ Србије, потврђује да је релативно мали број пријема у болнице с обзиром на велики број новооболелих.
- Спремамо се и за случај да дође до повећања броја хоспитализованих. У Ковид-болници Батајница тренутно је на лечењу 339 пацијената, од којих је 50 на интензивној нези. То је упола мањи број хоспитализованих у односу на септембар и октобар прошле године, али на Инфективној клиници имамо енормни пораст броја прегледа - 200 до 250 у току дана. Велики број лекара, медицинских сестара, техничара и другог особља заражен је ковидом, што прети да угрози процес рада у здравственим установама.
ГОТОВО 9.000 ПОЗИТИВНИХ ЗА ДАН
ЧАК 26.133 тестираних за 24 сата показатељ је колики је заправо прилив пацијената у ковид-амбуланте.
- Од 3. јануара драстично се повећао број прегледа, и сада дневно имамо између 300 и 350 прегледа, док је раније било 100 - рекла је директорка Дома здравља Крушевац др Марина Костић. - Од тога су две трећине први прегледи, а остатак су контроле. Од тих првих прегледа, половина пацијената је позитивно. Углавном је реч о млађој популацији са лаком клиничком сликом.
Позитиван резултат теста на корону у понедељак је у Србији добило 8.949 тестираних, што је за 1.000 више него дан раније. Од ковида су преминула још 24 пацијента, док је од 2.229 хоспитализованих, на респиратору њих 87.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)