О СТАРИМА САД БРИНУ ФИЛИПИНЦИ: Недостатак радника у домовима за најстарије, решење траже у иностранству
НАЈСТАРИЈЕ који живе у српским домовима за старе ускоро би могле да чувају неговатељице из Нигерије, Филипина и Индије! Недостатак радне снаге у социјалној заштити приморао је власнике приватних установа да решење потраже ван земље. Жене из Црне Горе и Босне и Херцеговине увелико брину о нашим сениорима, а однедавно ту су и два Филипинца.

Фото П. Милошевић
Како објашњавају у Удружењу приватних социјалних установа, као и многи сектори у нашој земљи, тако се и домови за старе, неколико година уназад све чешће сусрећу са мањком радне снаге.
- Пре неколико година велики број радно способних људи напустио је земљу у потрази за бољим условима у земљама Европске уније - каже Саша Ристовић из Удружења. - Проблем се продубио када су државне здравствене установе почеле да запошљавају већи број медицинских радника и неговатељица по болницама и осталим здравственим центрима.
Он наводи да су дошли у ситуацију да немају могућност, као некада, да бирају доброг, него да се боре да запосле било каквог радника. Из тог разлога су почели да размишљају о довођењу радника из иностранства.
- Контактирали смо са агенцијама које посредују при запошљавању и сазнали да само основна процедура захтева минимум два месеца од дана одабира кандидата. Они пре тога морају да прођу обуку и да задовоље све постављене критеријуме послодавца, за шта је додатно потребно од 15 до 30 дана - каже наш саговорник. - У понуди су нам сада радници из Индије, Непала, Бангладеша, Филипина..., а да бисмо и њих ангажовали, неопходно је минимум три месеца да уђу у дом.
То је велики проблем, јер у пословању домова за старе увек мора да буде довољно запослених за несметан рад и квалитетне услуге.
- Не постоје никакви билатерални односи са државама чије раднике бисмо могли да ангажујемо, што би нам доста помогло и дало гаранције, пре свега би олакшало и убрзало процедуре око њиховог доласка - каше Ристовић.
У агенцији која се бави посредовањем у запошљавању странаца код нас потврдили су да и поред законског рока од 15 до 20 дана процедура траје и по три месеца. Најчешће се запошљавају Филипинци и Вијетнамци, док, рецимо, држављани Палестине и Бангладеша немају никакве шансе да добију посао у Србији.
- Врло је тешко пронаћи неговатељице за старачке домове, пошто се у овом послу предност даје женама, а обичаји и прописи у њиховим државама не дозвољавају им да напусте свој дом - каже Владимир Жарић из једне од агенција.
Закон о запошљавању странаца налаже да они могу да се запосле под условом да имају регулисан боравак у Републици, што подразумева визу по основу запошљавања или привремени боравак, одобрено стално настањење, као и дозволу за рад, ако законом није другачије одређено.
СВЕ ВИШЕ СТРАНАЦА У СРБИЈИ
НАЈВЕЋИ број странаца који раде код нас је дошао из Кине, Турске, Русије, Индије и Украјине, показују подаци Националне службе за запошљавање. Они су у 2021. издали око 18.000 дозвола за рад странцима, за 30 одсто више него 2020. године. Листа запослених у последњих пет година стално расте - 2015. су издате 6.362 дозволе за рад, следеће 7.340, а 2017. укупно 7.647. У наредних годину дана број странаца са послом у нашој земљи скочио је на 8.990 имена. Пре пандемије забележен је још већи пораст - на 13.809 новозапослених, да би у време короне пао на 12.931 особу.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (4)