БАТУТ ОБЈАВИО НОВЕ МЕРЕ: Детаљно упутство превенције против короне у школама, познато и ко не треба да долази на часове

28. 01. 2022. у 16:06

ИНСТИТУТ за јавно здравље дао је упуства наставницима и ђацима како да се понашају док су у школи због тренутне епидемиолошке ситуације у земљи. Омикрон варијанта вируса се брже преноси и међу младима.

БАТУТ ОБЈАВИО НОВЕ МЕРЕ: Детаљно упутство превенције против короне у школама, познато и ко не треба да долази на часове

Фото: Н. Скендерија

Нова варијанта вируса ковид 19 названа омикрон тренутно је доминантна како у свету тако и у нашој земљи.

Научници су регистровали више од 30 мутација само на спајк протеину ове варијанте вируса, што доприноси његовој бржој трансмисији у односу на раније присутне варијанте. Истовремено се сматра да управо захваљујући мутацијама вирус лакше избегава одбрамбени систем организма, било да је реч о имунитету стеченом након прележане болести или имунитету стеченом вакцинацијом.

Омикрон варијанта вируса се брже преноси и међу младима, па је у циљу смањења интензитета преношења инфекције у школској средини важна доследна примена свих препоручених превентивних мера.

- Опште превентивне мере подразумевају правилно коришћење заштитних маски, одржавање физичке дистанце, редовну и правилну хигијену руку, као и редовно чишћење и дезинфекцију простора школе уз добро проветравање школских просторија. Такође, велики значај имају и изолација потврђених случајева инфекције, тестирање, праћење контаката и карантин - наводи се у саопшењу Института за јавно здравље "Батут".

Коришћење заштитних маски

Како наводе, маску је важно користити када није могуће одржати растојање од других особа од најмање 2 метра, а посебно у затвореном простору (аутобус, аутомобил, учионица, биоскоп, играоница или други затворени простори). На отвореном, маску треба користити када смо у некој гужви и није могуће одржати растојање од других људи.

Да би маска пружала заштиту, потребно је поштовати следећа правила:

маска се користи за личну употребу и не дели са другом особом. Пре и после стављања маске, руке треба опрати водом и сапуном или дезинфиковати средством које садржи 70% алкохола.

Маска мора да прекрива уста, нос и браду и да што боље пријања уз лице. Не треба је додиривати са спољне стране, нити спуштати испод браде приликом говора, док једемо или пијемо.

Када се овлажи или запрља, треба је заменити новом и чистом маском

Ако је маска памучна, након скидања је треба одложити у посебно за њу намењену врећицу и по доласку кући опрати у машини за прање веша употребом уобичајених детерџената користећи програм прања на температури од најмање 60 степени или ручно на вишим температурама, а након тога испеглати пеглом подешеном на температуру већу од 60 степени.

Медицинске маске (хируршке) су намењене за једнократну употребу и након што се овлаже или запрљају, бацају се у канту за смеће. Филтрирајуће маске (такозване ФФП2 и ФФП3) се користе као лична заштитна опрема у посебним ситуацијама, најчешће у медицинске сврхе.

Иако маска не пружа апсолутну заштиту, ако сви правилно носе маску, могућност преношења инфекције постаје веома мала.

Одржавање физичке дистанце 

Свака особа избацује капљице док говори, смеје се, кашље, кија, пева. Уколико је особа заражена, капљице садрже и узрочнике заразних болести, односно САРС-ЦоВ-2 вирус када је у питању ковид 19. Пут који капљице пређу када се избаце на овај начин је у просеку 1,5 метар. Одржавање физичке дистанце од најмање 1,5 метар у односу на друге особе смањује могућност преношења вируса.

Илустрација/ Фото И. Маринковић

 

Редовна хигијена руку

Микроорганизми се налазе и на предметима и у околини која нас окружује. Приликом додиривања тих предмета микроорганизми прелазе на наше руке. На кожи руку микроорганизми преживљавају неко време, па додиривањем лица, носа, очију, уста, предмета из околине, руковањем, микроорганизми са неопраних или неправилно опраних руку прелазе на руке друге особе или предмете који други људи додирују. Када редовно и правилно перемо руке штитимо своје здравље и здравље других са којима се дружимо, живимо и са којима долазимо у контакт.

Редовно чишћење

Редовно чишћење школске средине и то механичко чишћење водом и детерџентом, трљањем и стругањем, почев од чистијих ка прљавијим површинама, крећући од оних постављених више ка нижим, завршно са подом, представља важну превентивну меру. Редовно чишћење се врши коришћењем чистих крпа (различите за различите површине и просторије, нпр. посебна за WЦ шољу, лавабо, подове, клупе...) и свежих раствора средстава којима се чисти. Притом, употреба средстава на бази хлора се не препоручује. Чишћење треба обављати свакодневно најмање два пута дневно.

Редовно проветравање

Потребно је редовно проветравање школских просторија искључиво природним путем - отварањем прозора. Ефективност проветравања затворених простора у смањењу ризика од инфекције се постиже након просечно 30 минута проветравања. Прозоре треба држати отворене током сваког школског одмора и између смена, а када временски услови то дозвољавају, препоручује се држање отворених прозора и током трајања наставе.

У случају појаве симптома болести

Ученици, наставно и ненаставно особље не треба да долазе у школу уколико имају било који од следећих симптома или знакова сумње на корону: кашаљ, повишена телесна температура, отежано дисање/кратак дах, губитак чула мириса, укуса или промене укуса, главобоља, језа, болови у мишићима, повраћање и/или пролив.

Такође, не треба да долазе у школу уколико су идентификовани као блиски контакти особе оболеле од короне у породици или домаћинству, већ треба да остану у кућној самоизолацији (карантину) у трајању од пет календарских дана од момента контакта.

Након истека пет дана, уколико у том периоду није дошло до појаве симптома и знакова болести, карантин се прекида без тестирања, поручују из Батута.

БОНУС ВИДЕО: NAŠI HEROJI: Intervju sa doktorkom iz kovid ambulante

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

ЗНАМ ШТА РАДИМ: Канаваро о плановима као тренер Динама (ФОТО)