ХОЋЕ ЛИ НАМ КОРОНА И ДАЉЕ КРОЈИТИ ЖИВОТ: На измаку друге године откако је вирус "оковао" свет, нико још не зна када ће свему доћи крај
НА измаку смо друге године откад је Светска здравствена организација (СЗО) прогласила глобалну претњу по здравље људи због вируса корона (SARS-KoV-2), а још није познато чека ли свет и трећа година рестриктивних мера, поновног рада од куће, онлајн наставе, ограничавања путовања, издавања потврда за одлазак у ресторане, кафиће...?
Оптимисти кажу да смо у финалу пандемије. Њихове тврдње поткрепљује чињеница да многе државе укидају противпандемијска правила. Међу онима који тврде да ћемо ускоро бити сведоци "краха пандемије" влада мишљење да актуелни, омикрон сој има потенцијал да нас прокужи глобално и да је то управо знак да је вирус корона на издисају.
Међутим, и даље пристижу вести о новим варијантама и мутацијама вируса. Најновија, сугерише да су научници на трагу новом соју, који су крстили - неоков. Како наводе, он може да се преноси са животиња на људе и зато представља потенцијалну претњу по биолошку безбедност. Обесхрабрујуће звуче и последње поруке из СЗО. Генерални директор Тедрос Адханом Гебрејесус истиче да је једини начин да се победи пандемија "да се лидери земаља постарају да се постигне једнакост у вакцинацији на глобалним нивоу и да до средине 2022. године буде вакцинисано 70 одсто становништва на планети". У супротном из земаља где вакцине нису доступне шире се нове варијанте короне.
Колико смо онда близу краја, ако, рецимо, на афричком континенту засад има свега 11 одсто имунизованих...?
И, заиста јесмо ли на крају пандемије или ће корона и даље да нам диктира услове живота? На ово питање потражили смо одговоре од тројице наших еминентних стручњака.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Проф. др Татјана Пекмезовић, проф. епидемиологије и продекан за науку Медицинског факултета Универзитета у Београду
Следи нам суживот са вирусом
ОВО што се сада дешава са ковид 19 болешћу није неуобичајено. Епидемије се по правилу завршавају на један од два начина: прекидањем свих ланаца преноса и снижавањем броја оболелих до нуле, или болест постаје ендемска, односно стално присутна у популацији, слично другим заразним болестима.
Овако актуелну ситуацију са короном објашњава проф. др Татјана Пекмезовић, професорка епидемиологије и продекан за науку Медицинског факултета Универзитета у Београду Према њеним речима, прелазак пандемије у ендемију подразумева низ догађаја и промена:
- Људи ће морати да се прилагоде животу уз ковид 19, тако што ће да буду принуђени да изаберу најефективнији начин за суживот. Истовремени, јавноздравствени приступ ендемској болести ковид 19 захтева разматрање различитих, међусобно испреплетених фактора. Прво, мораће да се постигне консензус о томе шта је прихватљиво оптерећење болешћу и да се у складу с тим дефинише "нова нормалност". Тада ће нам бити потребан свеобухватан приступ да бисмо пратили напредак у односу на овај стандард, да би се дефинисали нови протоколи за третман ковида 19 како би се успоставиле праксе за успоравање преноса инфекције и ограничила смртност.
Креирање таквог свеобухватног приступа ендемској болести ковид 19 је, каже наша саговорница, огроман посао и захтеваће акцију у свим сегментима друштва, укључујући доносиоце одлука, пружаоце здравствених услуга, научна истраживања и ширу јавност.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Професор др Владимир Петровић, епидемиолог, директор Института за јавно здравље Војводине
Ова зараза свет држи на клацкалици
У ПРОЦЕНАМА како ће се пандемија развијати сада доминирају два мишљења. Једно је да је вирус кренуо у правцу ендемизације, што значи да је стално присутан у популацији, да се људи њиме заражавају, али не доводи до епидемијских таласа и пораста смртности. Друго мишљење је да нема разлога за опуштање и да би требало да се буде на опрезу због појаве нових сојева.
Говори овако епидемолог, проф. др Владимир Петровић, директор Института за јавно здравље Војводине, наглашавајући да је чињеница да омикрон даје знатно лакшу клиничку слику:
- Међутим, то није олакшавајућа околност, јер је број оболелих и даље изузетно висок. Тако да и онај мали проценат заражених који имају тежу клиничку слику, испод један одсто на глобалном нивоу, када се преведе у апсолутан број, представља огромно оптерећење за здравствене системе широм света.
Епидемиолог Петровић напомиње да најновији подаци указују да би ширење омикрона могло знатно да се успори под условом да се постигне степен вакцинације од 95 одсто.
- То у овом тренутку не може да постигне ниједна држава. Тако да смо и даље на клацкалици. Има разлога да будемо оптимисти и да верујемо да је крај, али - нема места опуштању!
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Професор др Радивој Коцић, ендокринолог, координатор ковид-болнице УКЦ Ниш
Биће ускоро ковид као грип
У ТРЕЋОЈ години пандемије бићемо сведоци слабљења вируса. Очекујем да ће бити на нивоу сезонског грипа.
Указује ово проф. др Радивој Коцић, координатор ковид-болнице Универзитетског клиничког центра у Нишу, додајући, ипак да још није време време за опуштање.
- Вирус је ту и његова заразност је велика. Али евидентно је да се смањује потреба за болничким лечењем и да је хоспитализација у овом тренутку неопходна за свега пет одсто позитивних. При томе, чак и они које болнички збринемо немају тешку клиничку слику, али имају пратеће болести, најчешће инфаркт или мождани удар, па су због предострожности под сталним надзором лекара.
Професор Коцић, који поред вишегодишњег искуства једног од водећих ендокринолога у земљи, од септембра прошле године руководи ковид-болницом у Нишу, каже да се тренутно у овој установи на лечењу налази око седамдесетак пацијената, од којих су њих 10 деца.
- Смртност од омикрона најмања је од свих досадашњих епидемијских таласа, а на болничком лечењу због овог соја углавном завршавају они који су се сами лечили код куће десетак и више дана - напомиње професор. - Код таквих пацијената смрт може да наступи врло брзо, и зато апелујем да се и омикрон, ипак, озбиљно схвати, јер може да буде непредвидив. Дакле, нема разлога за одлагање одласка лекару, јер сада имамо лекове на које већина пацијената одлично реагује.
Препоручујемо
ШТА НОСИ 2022? Разматрања и савети професора који је први предвидео "талас отказа"
17. 01. 2022. у 22:21
МАТИНЕ И КУЋНА ЖУРКА: Корона изменила изласке и начин дружења - млади у депресији
08. 01. 2022. у 19:24
САД СЕ КОРОНА БОРИ ЗА ЖИВОТ: Опасни вирус полако али сигурно губи битку у Србији
23. 05. 2021. у 11:00
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (0)