СА ШПИЈУНОМ У МОСКВУ СТИЖЕ И МИТ: Феномен - иницијатива да се посмртни остаци чувеног совјетског обавештајца из Токија врате у Русију

ХОЋЕ ли бити пресељени посмртни остаци чувеног совјетског обавештајца Рихарда Зоргеа са гробља у Токију, на југ Курилског архипелага, и када, још се не зна.

СА ШПИЈУНОМ У МОСКВУ СТИЖЕ И МИТ: Феномен - иницијатива да се посмртни остаци чувеног совјетског обавештајца из Токија врате у Русију

Рихард Зорге, Фото Архива

На изјаву министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова да постоји иницијатива да се Зорге, чија је мајка била Рускиња, "врати" кући, јапанске власти тврде да нису добиле никакав писани захтев Москве, па је неизвесно шта ће се даље догађати.

Чињеница је и да су рођаци треће, невенчане Зоргеове супруге Ханако Исији пренели право и обавезу да брине о његовом гробу на руску амбасаду у Токију. Зоргеа су Јапанци стрељали због шпијунаже 7. новембра 1944. године.

Ни о једном совјетском обавештајцу руски публицисти и новинари нису објавили толико контрадикторних информација као о њему. Једни су га величали док су други писали да је доста митова о Зоргеу измишљено у време владавине Хрушчова, да би се говорило о Стаљиновим грешкама.

На Западу је Зорге постао популаран кад су Американци саопштили јавности да су у јапанским архивама пронашли "случај Зорге". Стаљин није признавао да је Зорге био совјетски шпијун, па се зато све до Хрушчова о том легендарном обавештајцу у СССР није говорило ни писало.

Једна од Зоргеових пропусница, Фото Архива

Совјетски лидер сазнао је о Зоргеу из филма "Ко сте ви, доктор Зорге?" који је снимио француски режисер Ив Сијампи. Хрушчов је био одушевљен филмом о подвизима обавештајца, па је наредио да се утврди да ли је стварно постојао. Кад је добио позитиван одговор, затражио је проверу свих материјала. Водећи партијски лист "Правда" је 4. септембра 1964. објавио да је Рихард Зорге први послао информацију о Хитлеровим плановима напада на СССР 22. јуна 1941, али да Стаљин у њу није поверовао.

Зорге је 1964. године био посмртно проглашен за хероја СССР. Совјети су му подигли споменике, назвали улице по њему. Тај немачки новинар, касније немачки дипломата и совјетски обавештајац, организовао је шпијунску мрежу у Јапану. Његови псеудономи били су Рамзај, Инсон и Зонтер.

На округлом столу руског војног листа "Краснаја звезда" 2001. представник Спољне обавештајне службе Русије В. Н. Карпов је објаснио да није била тачна прича из времена Хрушчова како је Зорге из Токија послао тачан датум напада Немаца на СССР. Као и неколико других обавштајаца, Зорге је јавио неколико датума, али ни један није био тачан.

У тексту недељника "Аргументи и факти" недавно, негира се и прича из времена Хручова како је један јапански високи официр у совјетском затвору испричао да је Стаљин одбио предлог Токија да се Зорге размени за неколико Јапанаца.

Персонални картон, Фото Архива

Зорге је рођен 4. октобра 1895. у царској Русији у месту Сабунчи недалеко од Бакуа. Отац Густав је тамо радио као инжењер у нафтној компанији. Рихардова мајка Нина Семјоновна Кобељева је била Рускиња. Кад се породица вратила у Немачку, Зорге је учествовао у Првом светском рату и био тешко рањен. Студирао је економију у Берлину, докторирао је политичке науке у Хамбургу 1919. Касније је постао члан Комунистичке партије. Радећи као новинар прикупљао је информације које су занимале Москву. Заједно са супругом Кристином преселио се 1924. у Москву, где је радио у Међународном одељењу Коминтерне.

По задатку се вратио у Немачку, где је 1929. постао члан нацистичке партије. Као врло образован, брзо је постао уредник немачке информативне агенције. За време боравка у Шангају 1930. Зорге се упознао са америчком новинарком Агнесом Смедли и јапанским новинаром Хоцуми Одзаки из "Асахи Шимбуна" кога је успео да заврбује да ради за совјете.

У Москви су одлучили да пошаљу 1933. Зоргеа у Јапан да направи шпијунску мрежу. Тамо је отишао као немачки новинар. Речено му је да не контактира са совјетском амбасадом већ само са агентом Коминтерне Бранком Вукелићем, који је радио за француску агенцију.

Зорге се спријатељио и са немачким војним аташеом у Токију генералом Еугеном Отом. Кад је От постао немачки амбасадор у Јапану, он је свог пријатеља Зоргеа поставио за прес секретара. Од њега је Зорге сазнао много информација које је амбасадор добијао из Берлина као и оне из разговора са представницима Јапана. У амбасади нису сумњали у Зоргеа јер је он припремао за немачки информативни биро информације о јапанској политици.

Рикард Зорге је био рањен у Првом светском рату, Фото Архива

Зорге је јавио Немцима да Јапан неће да наруши пакт о ненападању са СССР све док немачка војска не уђе дубоко у Русију. Ту исту информацију проследио је Русима.

Захваљујући томе што су у Москви сазнали да Јапан не намерава да нападне СССР у јесен 1941. совјетска армија је сибирске дивизије са истока послала на запад земље да појача одбрану од Немаца.

О томе како је ухапшен Зорге постоји више прича. По једној од њих полицији га је откуцала плесачица, коју су уценили обећањем да ће јој пустити младића ако им помогне. Пре тога је полиција приметила да се са једног места шаљу шифроване поруке, али није могла да их протумачи. Тек кад је ухапшен шифрант Макс Клаузен, Јапанци су увидели чиме се бавио Зорге. Он је затворен 18. октобра 1941. Амбасада Немачке је покушавала да га ослободи, али кад су им Јапанци предочили доказе, инсистирали су да им се издајник изручи.

Захваљујући Клаузену, Јапанци су дешифровали поруке Зоргеа. На суђењу је признао да је био комуниста и да је из убеђења радио за СССР. Зорге и Хоцуми Одзаки су осуђени на смрт.

Гроб Рихарда Зоргеа на гробљу Тама, Фото Архива

БРАНКО УМРО ОД ХЛАДНОЋЕ

СОВЈЕТСКИ обавештајац и сарадник Зоргеа Бранко Вукелић умро је од хладноће у јапанском затвору на острву Хокаидо 13. јануара 1945. Он је био син аустроугарског официра који је од ране младости био левичар. Завршио је право на Сорбони, а као свог обавештајца Совјети су га послали 1933. у Јапан одакле је био дописник француске агенције Авас и београдске "Политике". Због знања више језика и одличне комуникативности Вукелић је прикупљао информације у новинарским и дипломатским круговима. После рата његова супруга Јамасаки Есико објавила је књигу писама свог мужа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

МЕЛБУРН, НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ: Прекинут меч Новака Ђоковића и неће се наставити