ТРАГАЈУ ЗА ТАЈНАМА ПРАЧОВЕКА ИЗ СИЋЕВАЧКЕ КЛИСУРЕ: Рад о истраживањима археолога, објављен у научном часопису о људској еволуцији
У ПРЕСТИЖНОМ научном часопису Journal of Human Evolution, који објављује најквалитетније светске радове о свим аспектима људске еволуције, освануо је рад о археолошким истраживањима на локалитету Велике и Мале Баланице код Сићева, најзначајнијем јер представља први доказ да су Европљани делили исту материјалну културу као и људи на Блиском истоку, те да је вероватно дошло до контакта између блискоисточних и европских неандерталаца.

Део вилице неандерталца из Баланице, Фото Приватна архива
Објављени рад представио је археолошке налазе и остатке ватришта из периода пре 290.000 година, док су у Малој Баланици готово идентични остаци прикупљени у слоју за који је утврђена старост од 240.000 година.
Наиме, откако су археолози у Малој Баланици код Сићева, 2006. открили фрагмент вилице хомо хајделбергензиса, стар више од пола милиона година, овај локалитет не престаје да буде предмет интересовања стручњака из Србије и света. Вилица, али и пронађени алати, најранија су сведочанства о контактима између Балкана и Блиског истока у праисторији.
- Реч је о остацима хомо хајделбергензиса.који је недавно преименован у хомо бодензис, управо захваљујући раду наших научника. Истраживања Баланице попунила су празнину у познавању културних промена и кретања људи у периоду који је једна од прекретница у раној праисторији човечанства. Реч је о прелазу из доњег у средњи палеолит који су обележили употреба ватре и појава стандардизованог оруђа за обраду коже и крзна. Досад се сматрало да је до тих иновација на Блиском истоку и у западној Европи дошло независно - каже др Душан Михаиловић, професор Филозофског факултета у Београду.

Проф. др Душан Михаиловић, Фото Приватна архива
По његовим речима, археолози и други научници дошли су до сазнања да су се иновације прошириле са Блиског истока, најпре ка Анадолији, а затим и према југоисточној Европи.
- Баланица је једино налазиште у Европи које сведочи о тим догађајима. - каже професор Михаиловић.
СТРУЧЊАЦИ ИЗ СРБИЈЕ И СВЕТА
АРХЕОЛОЗИ су истраживања на овом локалитету започели 2004. захваљујући Министарству културе које је финансирало почетну фазу истраживања, а финансира их и данас. Тиму се затим прикључила Мирјана Роксандић, професор Универзитета у Винипегу, у Канади, као и многи стручњаци из земље и иностранства специјализовани за различите анализе.
Препоручујемо

ОТКРИВЕНО 38 ГРОБОВА: Невероватни резултати археолошких истраживања код Варварина
03. 09. 2021. у 08:15

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)