НИЈЕ САМО ШАМАР НАСИЉЕ, ТО ЈЕ И СМРАД ИЗ КУПАТИЛА: Занимљива искуства петогодишње судске праксе примене прописа о злостављању у породици
НАСИЉЕ у породици су за неког само батине, а за некога и бацање ствари по кући, искључивање вруће воде приликом туширања, или испумпавање гуме на бициклу.
Ово су показала искуства судске праксе пет година након ступања на снагу Закона о спречавању насиља у породици, који се примењује од 2017, али и одредби Породичног закона, који је на снази далеко дуже. Пракса је такође показала да је суд по правилу благонаклонији према женама насилницима, него према мушкарцима.
Да у насиље може спадати и недолично понашање и шиканирање, а не само премлаћивање, пример су пресуде Апелационог суда у Новом Саду. Према речима адвоката Петра Учајева, предавача на Адвокатској академији, једном од тих пресуда утврђено је да је извесни тужени низом радњи према жртви, у којима је испољио дрскост, безобзирност и злонамерност, угрозио њено психичко здравље и спокојство. У то је спадало нпр. звиждање и лупање. Насилник је, наиме, сваки пут кад би долазио кући, гласно звиждао не би ли упозорио жену на свој долазак и не би ли га сачекао ручак на столу. Тако јој је перфидно и систематски уливао страх. Наравно, све то је пратило и физичко насиље, које је на крају резултирало повређивањем.
- Тужени је и на индиректан начин, радњама материјалног карактера усмереним на онемогућавање тужиље у обављању свакодневних активности, као што је рецимо завртање вентила за топлу воду у купатилу док се она тушира, узнемирио њено спокојство и изазивао психичку напетост и тензију - каже Учајев, и додаје да се суд одлучио за "нулту толеранцију" на насиље, што значи да под њим подразумева свако понашање које одступа од стандарда нормалног опхођења.
Према оцени Врховног суда Србије, у насиље могу спадати и такве радње као што су бацање личних ствари жртве или закључавање просторија.
- Као примере имамо одношење гардеробе тужиље из ормана како би је тужени бацио или спалио, узимање кључа од собе у којој спава, намерно затварање умиваоника у купатилу железним чепом како вода не би могла да отиче, па се задржава и шири несносан задах, баш као и намерно остављање воде после бријања док се не усмрди. То је и позивање комшија да виде како је тужиља прљава и неуредна, бацање кроз прозор тањира и шоља... Све се то сматра понашањем којим се угрожава спокојство и душевно здравље жртве - каже Учајев.
У таквим ситуацијама суд обично изриче заштитне мере, а најчешћа је забрана приласка. Пресудом Апелационог суда у Новом Саду један тужени добио је забрану приласка због претњи, вређања и омаловажавања, али и пошто је издувао гуме жртвиног бицикла. Суд је то протумачио као својеврсно омаловажавање.
- Пресудом Апелационог суда у Београду утврђено је да је насиље у породици сваки вид физичког, сексуалног, психичког или економског злостављања, које врши један члан породице према другом, без обзира да ли такво понашање правни прописи инкриминишу и да ли је извршилац насиља пријављен органима гоњења - напомиње Учајев. - Породичноправне мере заштите (нпр. забрана приласка) немају карактер санкционисања насилништва. Њихова функција је превенција потенцијалног насиља у ситуацијама које се покажу као ризичне. Забраном приближавања тужиљи на удаљености мањој од 30 метара и сваког њеног даљег узнемиравања, она је поштеђена не само страха од туженог, већ се обезбеђује и да се узнемиреност мајке не рефлектује на дете о коме се стара.
По речима Учајева, новосадско судство показало је највише сензибилитета, па се тако изриче забрана приласка на 35 метара. Толико је судија израчунао да је потребно растојање од улаза, у ком живи жртва, и кола, која насилник паркира кад преузима децу. У Београду та раздаљина никада није мања од 100 метара, а у унутрашњости је пракса шаролика.
Пред новосадском апелацијом нашао се још један занимљив случај. У питању је мајка која се агресивно понашала пред децом, ударала их, викала и псовала, давала им нож, претила да ће убити и мужа и малишане, а њега је чак једном приликом ударила песницом по глави, називајући га погрдним именима. Муж је узвратио шамаром и позвао полицију јер је жена бацала ствари по кући. По доласку патроле, она је колима Хитне помоћи превезена на Клинику за психијатрију у Новом Саду. Стручни тим је у извештају навео да постоји висок ризик од насиља и да би мере заштите биле оправдане. Муж је тужио и тражио забрану приласка.
Првостепени суд је такву меру и донео, али је другостепени нашао да је брачни однос туженог и тужиље неколико година уназад поремећен, да се стално свађају и узајамно малтретирају. Апелација је такође закључила да такво понашање жене нема карактер угрожавања телесног интегритета и душевног здравља тужиоца и деце.
- Овакав правни став је одржив само када насиље изврши жена над мужем и децом, јер тешко да се може замислити слично образложење Апелационог суда када се мушкарац исто или слично понаша. Генералан, неписан став, наших судова јесте: каква је, таква је, мајка је - констатује Учајев.
ОСУЂЕНО 10.000 ЉУДИ
ЗА само четири године, од 2017. до 2020. године, више од 10.000 људи осуђено је због насиља у породици, тачније њих 10.751. Највећи број случајева пресуђен је 2018 - 2.974 пунолетних људи добило је осуђујућу пресуду. Прошле године тај број је био 2.337. Највише њих осуђено је на условне казне, следи затвор и кућни затвор.
Препоручујемо
ПИЈАН НОЖЕМ УБО ЖЕНУ У ВРАТ: Тужилаштво покренуло поступак за породично насиље
09. 02. 2022. у 11:27
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)