ПРОНАЂЕНА 64 ЛЕША ЗАШТИЋЕНИХ ВРСТА: Помор птица на обалном појасу Тамиша код рибњака Сутјеска
ДРУШТВО за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) су, трагом информација које су добили од грађана, у недељу, 13. фебруара, на простору око 800 метара обалног појаса Тамиша код рибњака Сутјеска пронашли 64 леша дивљих птица.

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије
У плавним шумама врбе и тополе, као и засаду клонске тополе, како су саопштили данас, прпонађена су 34 леша строго заштићеног мишара, 21 леш строго заштићене беле чапље, седам лешева ловостајем заштићене сиве чапље, и два леша ловостајем заштићеног великог вранца.
- Према траговима људског кретања, остацима муниције као што су патроне за сачмарицу и повредама које су видљиве на птицама основано се сумња да су убијене – каже Милан Ружић, извршни директор ДЗППС. - Напомињемо да се на подручју на коме су пронађени лешеви и остаци лешева птица налази и гнездо белорепана, гнездо мишара, пар црних жуна, све строго заштићене врсте.
У ДЗППС још наводе и да се на супротној обали Тамиша налазило ноћилиште великих вранаца који су вероватно посећивали и оближње рибњаке, па је то могао да буде разлог за одмазду над птицама.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије захтева хитну реакцију покрајинске инспекције за заштиту животне средине, полиције и тужилаштва који треба да изврше преглед терена, сакупе лешеве и остатке лешева птица и доставе их надлежној ветеринарској институцији ради утврђивања узрока угинућа. Како је убијање строго заштићених врста и заштићених дивљих птица кривично дело, очекује се хитно покретање истраге и проналазак одговорних за овај незапамћен помор.
- Убијањем овако великог броја птица начињена је огромна еколошка штета биодиверзитету Србије и целог мрегиона – каже Слободан Кнежевић, из ДЗППС. - Птице које су код Сутјеске усмрћене током зимских месеци биле су на зимовању у Србији, а могле су да дођу из разних европских држава. Република Србија се кроз потписивање неколико међународних споразума обавезала на заштиту птица, посебно селица, па овакви случајеви представљају и кршење међународног права.
Нанета је, појашњава Кнежевић, и непроцењива штета пољопривреди, јер су мишари познати као природни саборци против пренамножавања глодара на нашим ораницама.
- Без њих ће се мишеви и волухарице премножити, а наши паори ће бити пронуђени да купују и користе нове количине отрова на њивама, истовремено угрожавајући безбедност хране, вода, људи и дивљих животиња – објашњава Кнежевић.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)