ПРОФЕСОР КОЧОВИЋ ОТКРИВА ДРАМАТИЧАН ПОДАТАК: Омикрон сој коси више од делта соја, смртност је 15 пута већа

20. 02. 2022. у 16:19

КАД је омикрон сој корона вируса стигао у Србију, многи су помислили да се епидемији у нашој земљи назире крај, јер је број вакцинисаних и оних који су прележали ковид-19 био велики.

ПРОФЕСОР КОЧОВИЋ ОТКРИВА ДРАМАТИЧАН ПОДАТАК: Омикрон сој коси више од делта соја, смртност је 15 пута већа

Фото: Принтскрин Youtube К1

Иако омикрон прате слабији симптоми, број преминулих је изузетно висок, чак виши него у такозваној делта ери, када су ковид болнице биле пуне.

Петар Кочовић, професор информационих технологија који помоћу свог математичког модела прати ток епидемије корона вируса, објавио је забрињавајући дијаграм на ком се види драматичан раст броја преминулих од омикрон соја у односу на делта сој.

- Не само у Србији, већ и у другим државама света, однос броја преминулих у омикрон ери у односу на делта еру је несразмерно велики – каже проф. Петар Кочовић.

- За почетак делта ере узима се, на светском нивоу дан 1. јул 2021, док је за омикрон то 1. јануар 2022. Када се за првих 49 дана саберу бројеви преминулих и поделе, видимо да је овај однос, можемо слободно да кажемо, велики. У Србији се он стабилизовао на око 15:1, заокружено (15 преминулих у омикрон ери него у делта ери), али у многим земљама је већи.

Како наводи проф. Кочовић, за Србију тај проценат износи 1.481%, за Бугарску 1.154%, а за Хрватску чак 2.562%.

С обзиром на то да је једна од најава била да би од 26. фебруара број оболелих могао да бележи пад, питали смо проф. Кочовића да ли је тај датум и даље у оптицају.

- Пад иде добро, али се пре неколико дана померио на 28. фебруар, плус минус два дана. Примећује се да је долазан на дан 25. децембра, када смо имали око 1.000 дневно заражених нешто блажи од очекиваног, што може да буде последица неадекватног евидентирања за време празника. Али, ако то није и сада случај, онда можемо да дођемо у ситуацију у којој је Грчка, односно да се број заражених устали и да не иде на доле, што не би било добро – упозорава проф. Кочовић.

Он додаје да је слична ситуација била и у Великој Британији пошто су у овој земљи укинуте епидемиолошке мере.

Фото Shutterstock

Најаву да би Кризни штаб могао да заседа од сутра и да би мере у Србији могле да буду ублажене или чак сасвим укинуте саговорник Телеграфа не дочекује са одобравањем.

- Нема потребе да се укидају мере код нас, оне су ионако благе, чак су у државама бивше Југославије ове зиме мере доста блаже него у западноевропским земљама. Један од разлога је што је број заражених велики, упркос високом проценту вакцинације. По мом мишљењу, ове мере би требало задржати барем још 10 дана – каже проф. Кочовић.

Он подсећа на тужну слику стварности – људи у Србији се не придржавају мера, више је то, каже, индивидуална ствар.

Али, додаје, и када би се сви придржавали мера, не мисли да би број оболелих почео драматично да опада:

- Пад броја оболелих у свету је више везан за лепо време када људи више времена проводе напољу. Тада је мања шанса за заразу.

(Telegraf.rs)

БОНУС ВИДЕО: КОВИД БОЛНИЦА У КРУШЕВЦУ: Обрада крви код тестирања на корону

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)