ПРВА КИНЕСКА РОБОТ-ПОРОДИЉА: Алгоритми и вештачке материце ускоро ће "доносити" децу широм планете
РОБОТИКА и вештачка интелигенција убудуће ће помагати у развоју новорођенчади коришћењем алгоритама и вештачких материца.

Фото: Д. Балшић
Како пише "Саут Чајна морнинг пост", кинески стручњаци у Суџоу су пионири у развоју најновијег технолошког открића. Међутим, и даље постоји забринутост око етичких импликација одгајања људских бића у вештачком окружењу.
Откриће су научници из Суџоуа објавили у рецензираном часопису "Џорнал оф биомедикал инжињеринг". "Дадиља" фетусу је вештачка интелигенција која помаже у расту људског плода у "уређају за дуготрајну културу ембриона".
Ова вештачка материца је велика машина која садржи одељке за појединачне фетусе. Бебе ће бити храњене као што би биле у правој материци, али у комори, која је испуњена оптимизованом мешавином "хранљивих течности".
У ономе што изгледа као еугеника, запис о здрављу ембриона и "развојни потенцијал" ће се чувати од стране софтвера током трајања развоја ембриона.
У овом тренутку, пишу Кинези, нова технологија се користи за помоћ у развоју животињских ембриона који се развијају у фетусе у лабораторији. То је због чињенице да је чин експериментисања на људским ембрионима старијим од две недеље забрањен међународним правом.
Поред тога, како истиче кинески лист, сурогат мајчинство је забрањено у Кини. Пошто би вештачке материце ефективно претвориле болницу или лабораторију у мајку према кинеским законима, мало је вероватно да ће технологија ускоро бити дозвољена.
Имајући то у виду, развој вештачких материца није нов концепт. Иако ово није ново откриће, увођење технологије у људску масовну производњу и мешање са вештачком интелигенцијом јесте, и то је развој који звучи прилично дистопијски.
Иако је помисао на вештачки развој људске одојчади натегнута, постоје одређене предности. У прошлости је, на пример, процес рађања деце у људском телу био дуготрајан и непријатан, а ово би потенцијално могло да помогне мајкама које би желеле да имају децу, али тренутно нису у могућности, а да не морају да користе људски сурогат. На крају крајева, популација ће ускоро почети да се смањује за милијарде до краја века, а стопе наталитета широм света падају застрашујућом брзином.
Питање више "када", него "ако"
Када вештачко људско развиће постане доступно, то ће омогућити паровима који би иначе били у опасности током порођаја да имају децу. Усвојење је такође опција за хиљаде деце која су тренутно у хранитељству и која могу бити смештена у сталне породице.
Препоручујемо

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)