ДО ЛИЦЕНЦЕ СТО МУКА: Социјални радници у Србији чекају и неколико месеци на дозволу за рад

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

28. 02. 2022. у 15:00

ДОК је систем социјалне заштите у последњих неколико година напустило готово 1.000 људи, они који желе да раде у својој земљи чекају на лиценцу по неколико месеци, па чак и годину дана.

ДО ЛИЦЕНЦЕ СТО МУКА: Социјални радници у Србији чекају и неколико месеци на дозволу за рад

Дневни боравак за најстарије у Новом Саду, Фото Д. Дозет

Све то изгледа још дуже када се зна да само државним социјалним установама тренутно недостаје 1.700 запослених.

За издавање дозвола за рад у социјалним установама задужена је Комора социјалне заштите, а Правилником о приправничком стажу и испиту детаљније је уређен програм и начин полагања испита за стручне раднике у социјалној заштити - социјални радници, психолози, педагози, андрагози, дефектолози и правници.

Комора је у обавези да организује испит за лиценцу најмање три пута годишње, али, како тврде, због великог броја кандидата, поред редовних, увели су и ванредне испитне рокове тако да их је у 2021. било седам, док је за 2022. планирано одржавање шест редовних рокова, а по потреби ће се увести и ванредни у зависности од броја кандидата који се пријаве за полагање испита.

Како су "Новостима", међутим, потврдили неки од социјалних радника, на тестирање се излази по неколико пута, а сваки следећи термин се чека по најмање два месеца. Када се положи писмени део, пада се на усменом и тако унедоглед, а сваки излазак кошта 6.500 динара.

Дешава се да радници са факултетском дипломом који су стажирали у дому за незбринуту децу падају на анализи случаја из праксе. Да парадокс буде још већи, како би задржали радно место, комисија Коморе која их обара због незнања им онда издаје потврде да могу да се врате у установу, али не самостално већ уз помоћ ментора. Проблем је што не постоји законски регулисан рок колико дуго могу да раде на тај начин.

- Када по неколико пута не положе испит једни одустају, а други, по препоруци Коморе, плаћају додатну едукацију на једном приватном факултету у Београду - каже Саша Ристовић, из Удружења приватних социјалних установа.

Према речима социјалне раднице М. П., испитна питања за припрему често немају везе са онима на тесту и дешава се да од 150 припремљених не буде ниједно.

- Тестови су конфузни, са доста двосмислених питања - каже наша саговорница. - Тек после годину дана од окончања приправничког стажа позвали су ме на тест. Предуго се чека, а добити лиценцу је права лутрија.

Да ту није крај перипетија показује и то да је за њено обнављање после пет година неопходно прикупити одређени број поена на шест до седам обука, а свака појединачно кошта од 9.000 до 15.000 динара.

У Комори социјалне заштите тврде да систем лиценцирања стручних радника представља још један од контролних механизама, поред инспекције, надзора над стручним радом и супервизије. Увођење лиценцирања пратило је увођење концепта целоживотног учења тако да су стручни радници у обавези да се континуирано стручно усавршавају, похађају едукације, стручне и научне скупове и прате развој социјалне заштите.

ЕПИДЕМИЈА ПОМЕРИЛА РОКОВЕ

Од почетка епидемије, поједини термини испитних рокова су морали да буду одложени због погоршања епидемиолошке ситуације. Стручни радници, тврде у Комори, од момента пријаве до изласка на испит за лиценцу чекају у просеку до два месеца. Правилник је дефинисао да рок од дана подношења захтева до полагања испита не сме да буде краћи од 30 дана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (1)

ПОЉСКИ НАВИЈАЧИ РАСПАМЕТИЛИ СРБЕ: Ово су урадили после утакмице Нови Пазар - Јагјелоња (ФОТО)