ДО ЛИЦЕНЦЕ СТО МУКА: Социјални радници у Србији чекају и неколико месеци на дозволу за рад
ДОК је систем социјалне заштите у последњих неколико година напустило готово 1.000 људи, они који желе да раде у својој земљи чекају на лиценцу по неколико месеци, па чак и годину дана.
Све то изгледа још дуже када се зна да само државним социјалним установама тренутно недостаје 1.700 запослених.
За издавање дозвола за рад у социјалним установама задужена је Комора социјалне заштите, а Правилником о приправничком стажу и испиту детаљније је уређен програм и начин полагања испита за стручне раднике у социјалној заштити - социјални радници, психолози, педагози, андрагози, дефектолози и правници.
Комора је у обавези да организује испит за лиценцу најмање три пута годишње, али, како тврде, због великог броја кандидата, поред редовних, увели су и ванредне испитне рокове тако да их је у 2021. било седам, док је за 2022. планирано одржавање шест редовних рокова, а по потреби ће се увести и ванредни у зависности од броја кандидата који се пријаве за полагање испита.
Како су "Новостима", међутим, потврдили неки од социјалних радника, на тестирање се излази по неколико пута, а сваки следећи термин се чека по најмање два месеца. Када се положи писмени део, пада се на усменом и тако унедоглед, а сваки излазак кошта 6.500 динара.
Дешава се да радници са факултетском дипломом који су стажирали у дому за незбринуту децу падају на анализи случаја из праксе. Да парадокс буде још већи, како би задржали радно место, комисија Коморе која их обара због незнања им онда издаје потврде да могу да се врате у установу, али не самостално већ уз помоћ ментора. Проблем је што не постоји законски регулисан рок колико дуго могу да раде на тај начин.
- Када по неколико пута не положе испит једни одустају, а други, по препоруци Коморе, плаћају додатну едукацију на једном приватном факултету у Београду - каже Саша Ристовић, из Удружења приватних социјалних установа.
Према речима социјалне раднице М. П., испитна питања за припрему често немају везе са онима на тесту и дешава се да од 150 припремљених не буде ниједно.
- Тестови су конфузни, са доста двосмислених питања - каже наша саговорница. - Тек после годину дана од окончања приправничког стажа позвали су ме на тест. Предуго се чека, а добити лиценцу је права лутрија.
Да ту није крај перипетија показује и то да је за њено обнављање после пет година неопходно прикупити одређени број поена на шест до седам обука, а свака појединачно кошта од 9.000 до 15.000 динара.
У Комори социјалне заштите тврде да систем лиценцирања стручних радника представља још један од контролних механизама, поред инспекције, надзора над стручним радом и супервизије. Увођење лиценцирања пратило је увођење концепта целоживотног учења тако да су стручни радници у обавези да се континуирано стручно усавршавају, похађају едукације, стручне и научне скупове и прате развој социјалне заштите.
ЕПИДЕМИЈА ПОМЕРИЛА РОКОВЕ
Од почетка епидемије, поједини термини испитних рокова су морали да буду одложени због погоршања епидемиолошке ситуације. Стручни радници, тврде у Комори, од момента пријаве до изласка на испит за лиценцу чекају у просеку до два месеца. Правилник је дефинисао да рок од дана подношења захтева до полагања испита не сме да буде краћи од 30 дана.
Препоручујемо
СОЦИЈАЛНИ РАДНИЦИ ЋЕ БИТИ КАЖЊЕНИ: Кисић Тепавчевић о случају који је узнемирио Србију
22. 03. 2021. у 18:12
ГРАД ПОМАЖЕ РАЊИВИМ ГРУПАМА: Увећана давања деци и младима без родитељског старања
17. 01. 2022. у 14:13
ФИНАНСИЈСКА ПОДРШКА СОЦИЈАЛНОЈ ЗАШТИТИ: Уговоре потписало 27 удружења из Вршца
17. 12. 2021. у 16:15
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (1)