ПРИШТИНА ПРЕКО УКРАЈИНЕ ХОЋЕ У НАТО: Нуде помоћ за рат, али постоје разлози зашто је то немогућа мисија
РУСКА војна интервенција прети да промени и геополитичку карту Европе, а по свему судећи то највише хоће да искористи Приштина.
Спекулише се да тзв. Косово жели по убрзаном поступку да уђе у НАТО и не само то, него се наводно нуди да проследи 28 пољских МиГ-ова 29 у Украјину, наводи Блиц.
Свет се највише плаши да рат у Украјини не прерасте у Трећи светски рат. Због тога је информација од пре неколико дана да је Влада Пољске одлучила да пошаље 28 својих борбених авиона МиГ-29 Украјини изазвала низ контроверзи.
Поготово што се постављало питање како ће ту “помоћ у ваздуху” Украјини од стране земље чланице НАТО-а протумачити званична Москва? Да ли би Русија то схватила као званичан улазак НАТО-а у рат?
Вероватно због тога је пољско министарство спољних послова прошлог уторка саопштило да је своје мигове-29 спремно да распореди у ваздухопловну базу Рамштајн у Немачкој и стави их на располагање САД како би их Вашингтон предао Украјини. Штавише, Пољска је том приликом позвала и друге чланице НАТО-а да то исто учине.
Пентагон: Пољски предлог неодржив
Међутим, Пентагон је брзо реаговао и оценио да је “пољски предлог неодржив”. Наиме, потпарол Пентагона Џон Кирби истакао је да би конкретно таква акција војне помоћи Украјини у време руске инвазије на ту земљу довела НАТО у још сложенију ситуацију.
- Једноставно нам није јасно да за то постоји суштинско образложење. Наставићемо да се консултујемо са Пољском и нашим другим НАТО савезницима о овом питању и тешким логистичким изазовима које оно поставља, али не мислимо да је пољски предлог одржив - рекао је Кирби.
Након тога, потпарол пољске владе Пјотр Милер нагласио је да Пољска неће слати своје борбене авионе Украјини ако одлуку о томе не донесе цео НАТО.
- Ако треба да се донесе одлука о слању авиона Украјини, мора да постоји сагласност у целом НАТО-у. Ништа нисам чуо ни о каквом зеленом светлу НАТО-а за такву одлуку. Одлуке о потенцијалном слању авиона Украјини нема – апострофирао је Милер.
Две варијанте и даље у "игри"
Без обзира на то, у јавности се и даље спекулише како би пољски авиони могли да стигну до Украјине.
Тако "Дојче веле" као један од сценарија спомиње могућност да мигови буду префарбани и пребачени у земљу која није чланица НАТО-а или ЕУ одакле би их украјински пилоти превезли у Украјину. Немачки лист наводи да се Косово сматра једном од могућих опција иако ниједна држава још није именована као транзитна.
Такође, постоји варијанта да пољски мигови буду допремљени до пољско-украјинске границе где би им била скинута сва обележја, источено гориво и промењена фарба. Према том сценарију ти авиони би украјинским друмским возилима били увезени у Украјину.
Колико је било која од ових опција допремења пољских авиона у Украјину реална – питање је које је "Блиц" анализирао са својим саговорницима.
"Ко пошаље авионе Украјини може бити мета Русије"
Војни аналитичар Владе Радуловић истиче за "Блиц" да за сада није реално да пољски мигови уопште стигну у Украјину.
- То је шкакљиво питање јер је свакој држави која пошаље авионе Украјини јасно да може постати легитиман војни циљ и мета одговора Русије. Због тога нико неће да преузме тај ризик – наглашава Радуловић.
Како каже, мало је вероватно да би Косово могло да буде транзитна земља пољских авиона на путу ка Украјини.
- Косово има капацитета за тако нешто. Не знам колико је то реално. Видели смо да се ситуација у свету мења из дана у дан. Све што је до јуче деловало нереално сад је реално и обрнуто – подвлачи Радуловић.
Наш саговорник, ипак, верује да ће НАТО наћи начина да некако помогне ваздушним снагама Украјине.
- Чињеница је да су НАТО снаге на опрезу и да на истоку групишу своју технику, опрему и наоружање - закључује Радуловић.
Чудно да се јавно прича о испоруци авиона
С друге стране, истраживач из организације "Нови трећи пут" Драгослав Рашета оцењује како је веома чудно да се разговори о испоруци пољских авиона Украјини воде у јавности.
- То може бити такозвани пи-ар Пољске која у суштини највише помаже Украјини. Такође, могуће је да се ова прича врти како би се извршио додатни притисак на Русију која ионако нема супремацију у ваздуху у Украјини што може утицати на њене планове током инвазије. Искрено, не верујем да Косово може бити транзитна земља преко које ће пољски авиони ићи у Украјину – каже Рашета за "Блиц".
Украјинску кризу званична Приштина покушава да искористи како би Косово по убрзаном поступку ушло у НАТО. Међутим, аналитичари и из Приштине и Београда јединствени су у оцени да се тај процес неће одиграти тако лако.
Три разлога зашто тзв.Косово не може у НАТО
Асистент на Факултету политичких наука Стефан Сурлић истиче за “Еуронеwс” да у овом тренутку чланство Косова у НАТО није реално из више разлога.
- Прво, већ је поменуто да четири земље чланице НАТО-а не признају Косово као независну. Косово има споран статус и зато је то неприхваљиво за НАТО. Друго, Приштина не испуњава неке друге услове, нема војску, има безбедносне снаге које не одговарају НАТО стандарима, а треће и најважније је да је НАТО у пуном капацитету пристуан на Косову, по резолуцији 1244 је дужан да обезбеђује мир и стабилност свим грађанима на Косову и нема никакве безбедносне претње за оне који живе на територији Косова - казао је Сурлић.
И Мазлум Баралију, професор на Универзитету у Приштини, види као главну препреку уласку Косова у НАТО то што Грчка, Словачка, Румунија и Шпанија не признају Косово.
- НАТО стандарди су поприлично високи, чак можда највиши у смислу организовања неке војнополитичке организације. Чланство зависи од воље чланица ове организације. У овом случају, можда главни проблем може да буде заправо пристанак четири чланице које још увек нису признале независност Косова – истиче Баралију за "Еуронеwс".
САД активирао специјалце у Албанији
Оружане снаге САД активирале су у Албанији своју оперативну групу за специјалне операције на Балкану, чији ће задатак бити учешће у разним акцијама, а једна од мисија, према писању приштинских и америчких медија, је супротстављање јачању руског утицаја.
Америчка амбасадорка у Албанији Јуриј Ким рекла је да постоји више разлога за америчко војно присуство на Балкану, похваливши албанске власти што никада нису оклевале да распореде америчке снаге.
- Нисмо могли да тражимо јачег и лојалнијег пријатеља и савезника. Наше билатералне везе су важније него икад - истакла је Ким на церемонији синоћ у Тирани, поводом активирања команде специјалних снага.
Албански министар одбране Нико Пелеши навео је да ће Албанија искористити ову прилику да повећа стандарде својих оперативних снага.
- Моћи ћемо да се боримо заједно ако се укаже потреба, као што смо радили у Авганистану и шире - рекао је Пелеши.
БОНУС ВИДЕО: РУСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ У АКЦИЈИ: Погледајте како су уништили утврђене положаје украјинске војске
Препоручујемо
СЗО: Украјина треба да уништи веома опасне патогене који се чувају у лабораторијама
11. 03. 2022. у 08:15
РАТ У УКРАЈИНИ: Лукашенко се састао са Путином, могућ састанак руског председника и Зеленског (ФОТО/ВИДЕО)
11. 03. 2022. у 07:16 >> 12:38
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)