ШТА ЋЕ СВЕ СТУДЕНТИ ДОБИТИ БЕСПЛАТНО ОД ДРЖАВЕ: Шест подстицаја за академце, ево када нове одлуке ступају на снагу
НЕДОСТАТАК радног искуства по завршетку студија, проналазак првог посла након дипломирања, као и питања у вези са студентским попустима, олакшицама, и школаринама на мастер студијама коначно ће бити решено у корист студената.
Након низа састанка министра финансија са представницима студентских организација, одговорено је на њихове захтеве и предлоге, па ће у наредном периоду бити донето шест нових мера које ће академцима решити проблеме који су присутни годинама, наводи Блиц.
Осим студената, ова вест обрадовала је и многе професоре који сматрају да се пракса дуалног образовања на неким факултетима већ показала као веома корисна јер већина студената након обављене праксе у компанији добија стално запослење, где остаје и после дипломирања.
- Свакако поздрављамо ово одлуку и сматрамо да ће ово бити веома добро за све факултете. Није увек било овако и мислим да ће бити значајно за све Универзитете. Конкретно наш факултет последњих година има јако добар амбијент за инжењерство у опште и машинство као део инжењерства па наши студенти стекну добру обуку још током студирања што им омогућава да се лако запосле. Имамо и доста уговора са компанијама о студентској пракси, тако да им практично факултет организује праксу током студирања, што је добро јер већина студенти сада ради и пре него што заврши факултет па у тим компанијама остају и након дипломирања. То је заиста добро и из разлога јер све мање њих се одлучује да напусти земљу и углавном остају у Србији - рекао је декан Машинског факултета у Београду Владимир Поповић.
Идеја треба да заживи што пре
Иако пракса током студија на неким факултетим већ заживела, ипак је још увек доста оних код којих је практични део наставе недоступан. Председник Форума средњих стручних школа Милорад Антић за "Блиц" указује на овај недостатак, поздравља поменуте планове и сматра да са њиховом реализацијом треба кренути што пре.
- Већ дуги низ година академци се сусрећу са проблемом да након студирања не могу да нађу запослење јер немају искуство. Зато је пракса током студирања неопходна. Она треба да буде у што већем обиму током свих година студирања, нарочито током завршних година више праксе а мање теорије да би се они обучили да након завршетка студија буду оспособљени да одмах знају да раде посао и да добију запослење и да добију накнаду која је предодређена том радном месту. Зато мислим да са овим програмом треба почети што пре и за сва занимања - каже Антић.
Професор историје и председник Форума београдских гимназија Александар Марков поздравља новине и сматра да треба ићи у том правцу, али је скептичан по питању да ће ово спречити одлазак из земље младих дипломаца.
- Сумњам да ће ово бити довољна мотивација да се свршени средњошколци више одлучују за студирање јер није то једини проблем који имају, већ и перспектива у држави. Велики број младих који се одлучују да студирају не види своју перспективу у Србији. Иако ће имати праксу и стећи радно искуство, то неће нужно значити да ће бити запослени и да ће са сигурношћу то питање бити решено. Плашим се да ово неће спречити одлив школованих, али без обзира на то сматрам да је ово један корака који треба спровести - каже Марков.
Шест подстицајних мера
Прва мера је да ће одређени број студената имати прилику да добије плаћену праксу у државним органима. Закључак о томе је Влада Србије већ усвојила и њиме се предвиђа да најбољи студенти треће, односно четврте године основних академских и интегрисаних студија у школској 2021/2022. години имају плаћену праксу у државним органима и јавним службама. У наредних седам дана универзитети треба да доставе списак најбољих студената, а потом Влада Србије треба да усвоји нови закључак.
Предвиђено је да се обезбеди обављање плаћене стручне праксе почев од 1. априла ове године, у трајању од три месеца. Пракса се може обављати у министарствима, управама у саставу министарстава, јединицама локалних власти, јавним предузећима, установама и код других корисника јавних средстава. На тај начин ће најбољи студенти имати прилику да још током студија стекну практична знања и радно искуство, што им по завршетку факултета може значајно помоћи при запошљавању.
Друга мера је увођење студентских картица, које ће сваки студент добијати уз свој индекс. Те картице ће представљати технолошки напредно решење, повезано са одговарајућом апликацијом, а намера је да буду уведене од следеће године. Идеја је да се студентима омогуће јефтиније услуге и куповина добара, као што су попусти у продавницама, позориштима, биоскопима, за културне и спортске манифестације.
Трећа мера је проширење програма "Моја прва плата" , како би он обухватио и студенте завршних година. Дакле, предлог је да и студенти завршних година могу да конкуришу за тај програм, те да буду изабрани од стране послодавца, с обзиром на то да је то био један од захтева младих. Циљ је да се то спроведе у наредном циклусу програма који почиње на јесен. Овај програм има за циљ да подстакне запошљавање младих и да пружи подршку привреди у решавању проблема са недостатком кадрова
Четврта мера су посебне стипендије за социјално угрожене студенте, а предлог је да стипендирање крене од 1. јануара 2023. године.
Пета мера је финансирање на мастер студијама. Наиме, Влада Србије ће до маја донети одлуку о броју студената који уписују на терет буџета наредну школску годину, при чему ће први пут предвидети да се студенти мастер студија на струковним студијама (академија струковних студија – бивше више школе) финансирају из буџета.
Шеста мера су посебне афирмативне мере за студенте са инвалидитетом и припаднике ромске националности, за које ће бити предвиђена буџетска места на мастер академским студијама, што до сада није био случај.
BONUS VIDEO: ДРЖАВА СПРЕМА ШЕСТ НОВИХ МЕРА ЗА СТУДЕНТЕ: Академце очекују бројне погодности
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)