УСКРШЊИ ПРАЗНИЦИ НОСЕ РИЗИК: Очекује се раст бројки - Тиодоровић о лету пред нама и вакцинама које тек стижу

10. 04. 2022. у 09:11

ПРОФЕСОР доктор Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса, рекао је да је мишења да имамо колективни имунитет када говоримо о корона вирусу, и да је он више од 80 одсто, али то треба да потврде и анализе.

УСКРШЊИ ПРАЗНИЦИ НОСЕ РИЗИК: Очекује се раст бројки - Тиодоровић о лету пред нама и вакцинама које тек стижу

Фото: Принтскрин ТВ Прва

- Мишљења сам да имамо колективни имунитет када говоримо о корона вирусу, и да је он више од 80 одсто, али то треба да потврде и анализе. Тренутна епидемиолошка ситуација када говоримо о ковиду 19 је под контролом, али, омикрон је и даље доминантан и код нас и у свету, па остаје снажна препорука да се придржавамо основних мера заштите, пре свега, ношења маске у затвореном простору, а то поготово важи за најугроженије категорије. Долазе нам празници, људи ће више бити у контакту, али после њих не очекујем талас, само благи раст бројки које ће бити под контролом, каже професор доктор Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса. 

Сматра да имамо више заражених који су без знакова обољења и да када би се сви тестирали да би бројке биле веће као у Западној Европи. Истиче да немамо епидемију грипа који је закаснио месец дана, и да је нећемо ни имати. Што се короне тиче, пред нама је мирно лето, а на јесен се очекује повећање инфицираних, али остаје нада да ће произвођачи направити вакцину која ће моћи да се супростави доминирајућем типу ковида 19, те да се тада треба вакцинисати. Тада би већ, како сматра већина научника у свету, ковид 19 требало да буде ендемска болест јер је дошло до баланса макро и микро организма, односно човека и ковида 19.

- Може се рећи да нам је тренутно епидемиолошка ситуација корона вируса под контролом, односно да нам је стабилизована, односно да имамо заравњење епидемијске криве по броју позитивних на тестирању. Очекивали смо да ће кренути опадајући тренд, међутим, он још не креће тако интензивно да пада. Повољно је то што хоспитализација опада, али се број преминулих још одржава на неком значајном нивоу. То је оно што мало забрињава, иако се, пре свега, ради, гледајући податке, о особама са коморбидитетима, које дуже болују и код којих и омикрон, иако се сматра слабијим што се тиче интензитета клиничке слике, представља фактор за врло тешку клиничку слику, чак и са фаталним завршетком- наводи Тиодоровић.

- Повећање броја позитивних је и у Западној Европи, али ипак, и код њих је хоспитализација у великом опадању. Једини ризик ће нам бити, и њима и нама, предстојећи ускршњи празници, католички и православни Васкрс, када се већи број људи креће, када већи број људи долази у контакт. Сигурно је да имамо далеко више позитивних који су без знакова обољења, односно немају тегобе, такође је сигурно да се многи не тестирају а да би тестирањем тај број можда био и већи, као што је то и у Западној Европи. Сад се прича да има нови сој XЕ. Није то нови со,  што су Енглези и још неке земље потврдили. Он је по саставу, исти као онај што су Белгијанци први објавили још у јануару, комбинација БА1 и БА2. Неки га сад зову комбион, илити комбон, тако да са те стране мислим да све иде ка смиривајућем току. Светска здравствена организација (СЗО) то, такође, потврђује. И она каже сасвим јасно да се смањио, барем према општим подацима, број позитивних у целом свету. Али, треба бити стрпљив. Треба у овој ситуацији, а код нас је то важно и због предизборног и постизборног периода, који представљају један ризик  јер се људи окупљају много више и контактирају иако је лепо време и људи су доста на отвореном. С обзиром на све то, требало би да се придржавамо мера а ако ништа друго - маске у затвореном простору а посебно они који су преосетљиви, са имунодифинцијенцијом. Видите, Аустријанци су вратили обавезу ношења маски, па и Немци, мада има и супротних - Хрвати су укинули све мере, а код нас је то укинуто још раније. Народ је сам донео одлуку- рекао је он.

Дакле, треба, пре свега, да се чувају они који имају коморбидитете, који су болесни, али и здрави и са бољим имунитетом, јер треба мислити на људе који могу да буду жртве. Омикрон је за младе, здраве људе, можда недовољно опасан, скоро и да није, али за ове старије и за коморбидитетима није тако. 

- Мислим да се одвија предвиђање да ћемо у мају па надаље и током лета, што се тиче ковида 19, имати мирну ситуацију. Али, за јесен, прозвођачи вакцина мораће да приозводе вакцину која ће одговарати доминирајућем типу у то време. Нешто слично као што радимо код сезонског грипа. Тако да се може рећи да ће до тада ситуација бити мирна. Мало збуњује ово што се број позитивних задржава на 1.000, 1.200, 1.300 чак до 2.000 видите колико то одскаче, али закључујемо да пад хоспитализације ипак доприноси томе да сматрамо да је ковид под контролом, и да се може уз примену мера оних који су најосетљивији, имати потпуно стабилна ситуација- рекао је епидемиолог Тиодоровић.

- То се и очекивало. И велики број научника у свету сматра да је то могуће, да је дошло до баланса макро и микро организма. Макро-човека у хуманој популацији и микрогранизма односно ковида 19. Тај баланс је већ супростављен, он ће се појачавати и даље, и ми ћемо  због тога, у ствари, имати ендемизацију односно један миран период. Односно да ћемо само на јесен и зиму, када људи бораве у затвореном простору, и када инфекције расту, имати раст. Према томе, мораћемо да спроводимо мере самозаштите - маска у затвореном простору и дистанца а још боље решење ће бити ако произвођачи вакцина дођу до још успешнијих вакцина, које ће моћи да се супроставе ковиду 19 у то време- истиче он.

Достигли смо колективни имунитет

- Мислим да има времена. Нормално, 4. бустер доза је била препоручена особама са имунидифицијенцијом, падом имунитета из различитих разлога због њихових основних болести, и то је сасвим за очекивати. Међутим, има још до јесени времена да се произведе вакцина која ће одговарати доминирајућем типу у то време, јер су ипак све анализе стручне и научне потврдиле да смо имали, ипак, мало проблема што се тиче вакцина у односу на омикрон, јер је са променом соја дошло до тога да оболевају и они који су вакцинисани- каже он.

- Неко има више, неко мање у Европи, а што се нас тиче, ми смо достигли доста тај колективни имунитет. Вакцинација код нас није прешла 55, 56, 60 одсто одрасле популације, али је, ипак, пуно стекло природни имунитетет пребољевањем. Било би боље да само били вакцинцинисани, онда би била боља заштита најосетљивије популације, мислим на старе особе и на хроничне болеснике, небитно да ли су млади или стари, дијабетичари су и са 15 година и са 85 година. Дакле, ипак, мислим да ми имамо колективни имунитет, али то што ја мислим треба да буде потврђено лабораторијским анализама, и надам се да ћемо то имати урађено у току наредних месеци. Раде се пројекти који треба то да потврде- објаснио је Тиодоровић.

Мислим да смо прешли и више ако погледамо колико је људи боловало. Јер, имали смо талас крајем прошле године и делимично почетком ове, а укупно смо имали  неко каже три таласа, неко четири, неко пет. Све зависи како се посматра њихов почетак и завршетак. Али,  сигурно је са тим великим бројем позитивних, оболелих, високе хоспитализације које смо имали за ове две протекле године, створен већи колективни имунитет, и сматрам да је 80 одсто.

- За Ускрс нам, колико се сећам од ранијих година, дође најмање око 400.000 људи. Можда ова ситуација са Украјином и економски проблеми смање тај број, али знам да сви наши земљаци који раде по Западној Европи, једва чекају Васкрс да би дошли, да обиђу своје, да се опусте. С обзиром на све то, чим имамо толики прилив људи, толико веће комуникације, имаћемо више могућности за контакте, за више ризика, може се десити, али ја не очекујм велики талас, него мало повећање које ће бити под контролом. Јер, ипак, природни услови и већа прокуженост и природни имунитет су ти који ће спречити велику појаву броја позитивних, а и ако буде позитивних, хоспитализације не очекујемо. То је уочено и у Европи, и у свету, па и код нас.  Довољно говори то што смо добар део врло важних хоспитала за наше хроничне болеснике претворили из ковида у њихову основну делатност, а имамо довољно ковид болница - у Батајници, Крушевцу и Новом Саду, да се лечење спроводи како треба- каже епидемиолог.

- Морам да кажем да је са грипом ово мало изненађење у смислу да је он до сада доминирао, тачније почињао у фебруару и завршавао се  до половине марта максимално. Ово је велико померање, за читавих месец дана скоро, а узрок томе је доминантан ковид 19, односно омикрон. То се зна, постоји правило да, кад је један вирус доминантан онда је овај други  потиснут и мање пристан, а што не значи да га нема. Ми смо имали 2020. године ситуацију да грип није био забележен, врло мало, прошле године смо да га имали али морам да подсетим да смо имали доста добру вакцинацију и претпрошле и прошле године против вируса грипа, посебно што смо заштитили оне најосетљивије. Код грипа је потпуно јасно, нама се сами људи јаве 1. октобра и питају да ли је дошла вакцина, да ли је има. С обзиром на све ово треба бити свестан да смо ми добрим делом заштитени, али да ћемо имати проблем са грипом барем још 7 до 10 дана, посебно код старијих људи и хроничних болесника који знају да могу бити у тежој ситуацији због њега- навео је.

- Није ово епидемија, нити може да се очекује. Ипак је грип нешто што је уобичајено. Ово је време када имате почетак пролећа, то је време респираторних инфекција различитог типа не само вирусне с тим да оне доминирају, и зато смо имали прво код предшколске, па код школске деце, па сада код одраслих повећање оболелих од вируса грипа. Међутим, ништа забрињавајуће, пролази без неке велике терапије, али они који имају коморбидитете морају да се чувај, поготово ако нису вакцинисани- објаснио је он.

Клиничарима одајем апсолутно признање 

- Сигурно је да је пао темпо, морам то да кажем. Ситуација је боља али знате, нама сваки случај представаља велики проблем а нашим колегама клиничарима је најтеже и апсолутно им одајем признање. Без обзира на битан пад хоспитализације, они се и даље боре са животе људи који су у најтежој ситуцији, најугроженији. Ми, сви остали имамо посла са грипом. Прво је почело код педијатара, они су први јавили, па је Студентска поликлиника у Београду обавеситла на време да имамо повећање код младих људи, а ево сада и лекари опште праксе скрећу пажњу на тај проблем. Али, у сваком случају, није тај ниво забрињавајући као што је то било са ковидом и крећемо се ка једној стабилизацији- наводи.

- Битно је да и даље пратимо. Ова ситуација са ковидом 19 нас је научила да никада не можеш бити апсолутно сигуран да је све под контролом и да се ништа не дешава, сви смо ми део тог планетарног села. И, сви смо део једног природног састава у коме су хумана популација и анимална врло прожети, тако је и дошло до ковида 19, и постоје ризици у свету. Као што видите на овом искуству са ковидом 19, они се могу тако лако и брзо пренети с краја на крај планете- закључио је Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ЈОКИЋ - ТЕОДОСИЋ! ТО БИХ ВОЛЕО: Интересантна изјава првог човека грчког клуба (ВИДЕО)