МАПЕ СРБИЈЕ КРОЗ ВЕКОВЕ: На изложби у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" у београду, до сада невиђени прикази Балкана
У УНИВЕРЗИТЕТСКОЈ библиотеци "Светозар Марковић" у Београду, сутра ће бити приређена једнодневна изложба на којој ће први пут бити приказане неке од најређих и највреднијих мапа, карата и ведута са ових простора.
Повод за ову изложбу је промоција капиталне књиге "Збирка мапа, ведута и докумената - Србија, Црна Гора и Далмација кроз векове", као и скуп на ком ће наши угледни научници и колекционари говорити о картографији и картофилији.
- Биће представљено 112 мапа и 39 ведута, насталих од 16. до почетка 20. века. Из колекција Универзитетске библиотеке и Института за јавну политику одабрали смо мапе Балканског полуострва са посебним освртом на централну Србију, Војводину, Херцеговину, Славонију, Боку и источну обалу Јадрана - каже др Владимир Абрамовић, уредник књиге и један од аутора изложбе.
Једну од најдетаљнијих и најважнијих мапа Краљевине Србије урадио је Ђакомо Кантели де Вињола у бакрорезу, далеке 1689.
- Ово је једна од првих сачуваних мапа која Србију насловљава као краљевину, што се сматра прекретницом у њеном картографском представљању. На мапи је приказана Краљевина Србија или Рашка, како је још била позната, а детаљно су илустроване реке, планине и насељена места - објашњава Абрамовић.
Осим ње, међу највреднијим мапама је карта Митрополства црногорског, коју је 1838. у челикорезу израдио мађарски гроф Федор фон Карачај, уметник и картограф. Карачај је био пријатељ Петра Другог Петровића Његоша и своја истраживања спровео је по његовом захтеву. На карти су приказане територије од Дубровника до Скадра, а посебна је по томе што је то прва мапа Црне Горе насловљена ћирилицом. Имена неких регија наведена су на османском турском, а поред мапе налази се статистичка табела на којој је забележен број становника који су у то време живели у осам покрајина Црне Горе.
- Неке мапе одликује изванредно умеће тадашњих мајстора, гравера, и њихова је вредност првенствено уметничка. На изложби ће бити и прелепа дволисна мапа Европе из 17. века, која приказује целокупни ток Дунава. На мапи се налазе и два велика, веома вешто осликана алегоријска картуша. Наслов мапе у горњем десном углу красе цртежи римског цара и османског султана. Овај картуш осликава дугу и мрачну борбу ове две силе за превласт на Балканском полуострву. Други картуш приказује неке од река и притока Дунава у облику младића и старца који сипају воду у реку - каже Абрамовић.
Поједине карте стваране су током или непосредно после ратова, а у част великих владара и војсковођа. Једну је урадио Матеус Зојтер у првој половини 18. века. Она приказује план Београда, док је у доњем делу илустрован поглед на Калемегдан и зидине града из Земуна. Картуши на немачком и латинском језику сведоче да је мапа настала у време док је град био под Хабзбуршком монархијом, пре потписивања Београдског мира 1739, када су завладале Османлије. На изложби ће бити приказана и дивна мапа Бококоторског залива, коју је израдио један од највећих италијанских и европских картографа Винченцо Корнели, препуна невероватних декорација и детаља. По лепоти се издваја и изузетно ретка ведута опсаде Херцег Новог 1687. године.
ГРАВУРА ВОЖДА
НА изложби ће бити представљена и гравура на којој је приказан Карађорђе Петровић. Гравура за српског вожда рађена је од 1812. до 1813. године и сматра се веома драгоценом.
ДРВЕНЕ, БАКАРНЕ, ЧЕЛИЧНЕ
ИАКО је граверство све до 18. века било породично занимање, израда карата се сматрала својеврсном уметношћу. Све до 17. века мапе су рађене у дрвету, када се прешло на бакрорез, а у 19. веку је био популаран челикорез - каже Абрамовић.
Препоручујемо
БРАЋА МУСИЋ: Гостујућа изложба Народног музеја Крушевац од вечерас у Музеју у Параћину
12. 05. 2022. у 13:34
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)