ВУЈОВИЋЕВА: Настављамо са уклањањем дивљих депонија
НАСТАВЉАМО да радимо за чистију будућност и решавамо проблем дивљих депонија у Србији, а уз средства која смо на последњем конкурсу определили за ту намену резултат ће бити више од 700 очишћених локација за годину дана – изјавила је данас министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, након што је потписала уговоре са представницима локалних самоуправа о додели средстава за уклањање дивљих депонија и пројекте заштите земљишта.

Фото: Министарство заштите животне средине
Министарство је на два јавна конкурсима одобрило средства за уклањање дивљих депонија у 34 локалне самоуправе, као и за пројекте заштите земљишта у 14 градова и општина у Србији.
- Ово је значајна подршка локалним самоуправама за унапређење стања животне средине и подизање квалитета живота грађана. Неодговорно и неадекватно одлагање отпада утиче на загађење ваздуха, воде и земљишта и зато је изузетно важно да подижемо свест грађана, јер једино заједно можемо да се изборимо са овим великим проблемом и да будућим генерацијама оставимо чисту и здраву Србију – рекла је Вујовићева.
Вујовићева је истакла да је на више локација које су очишћене у претходном периоду постављен видео-надзор, а и ове године је, поред 80 милиона динара намењених за уклањање депонија, обезбеђено још 20 милиона за постављање видео-надзора.
- Постављање видео-надзора је значајно да не бисмо долазили у ситуацију да изнова чистимо исте локације. Камере које смо раније поставили повезали смо и са Еколошким информационим системом „гРеацт“, што омогућава да се стање на једном очишћеним локацијама прати у реалном времену. Путем система „гРеацт“ моћи ћемо и да, на основу пријава грађана, ефикасније решавамо еколошке проблеме и планирамо буџетска средства за наредне пројекте. До сада се показало да су грађани, на овај начин, највише пријављивали управо дивље депоније и зато и одвајамо средства за њихово уклањање – рекла је министарка.
Вујовићева је навела да ће Министарство у овој години износом од 100 милиона динара подржати и пројекте санације девастираног земљишта на којима су биле депоније, ерозивно земљиште или клизиште, а по реализацији пројеката, грађани ће добити уређене површине. Према њеним речима, такви пројекти су од великог значаја за заштиту животне средине, јер доприносе заштити и очувању земљишта као природног ресурса.
Препоручујемо

МИНИСТАРКА ВУЈОВИЋ НАЈАВИЛА: Настављамо са улагањем у еколошке пројекте у Новом Пазару
20. 04. 2022. у 20:11

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)