ТУЂЕ СРЦЕ ЧЕКАЈУ И МЛАДИЋИ: На списку је 40 до 50 пацијената, многи чекајући изгубе ову битку
ГОТОВО сваки четврти пацијент са списка оних који у Клиници за кардиохирургију УКЦС чекају спас - срце донора, млађи је од 27 година, а један има само 18! На том списку наде увек је између 40 и 50 људи, а од краја прошле године, када су после паузе због ковида 19 поново почеле трансплантације, пресађено је само једно донорско срце.
Асистент др Емилија Несторовић, начелник Центра за трансплантације срца у УКЦС, каже да се листа чекања ревидира на сваких неколико дана и да људи умиру не дочекавши орган.
На листама чекања за донорску јетру, бубрег или срце је 820 људи, међу којима је 35 деце која због проблема са бубрезима иду на дијализу, док трансплантацију рожњаче чека око 1.000 становника.
Председник Удружења "Заједно за нови живот" Младен Тодић пре пет и по година добио је јетру донора и каже да се сада осећа као здрав човек.
- Свих 49 пацијената који су у УКЦС, од када је у августу 2013. године на Клиници за кардиохирургију покренут програм трансплантације, добили донорско срце, живи су - каже др Несторовић. - Прве године пандемије трансплантациони програм је и званично био стопиран, али иако то више не важи, трансплантација нема. Наши тимови су све време у приправности, али нема донора. То је разлог што смо за готово седам месеци пресадили само једно срце.
У том периоду, каже др Несторовић, била су четири потенцијална донора. Са срцем је додатни проблем то што су у популацији и најчешће кардиоваскуларне болести, па срце, и кад се појави донор, није увек подесно за трансплантацију.
- Тек сваки трећи донор буде погодан да се његово срце пресади - објашњава др Несторовић. - Недостатак органа, што наравно није само наш, него глобални проблем, колико--толико премошћавамо уградњом срчане пумпе, па смо у последње време више и радили уградње "вештачког срца". Код пацијената који имају обострану срчану слабост, међутим, таквим приступом не може да се купи време, јер они нису кандидати за пумпу. Може да их спасе само срце донора.
У протеклој деценији у Србији је рађено укупно 57 трансплантација годишње, а ни измене закона нису довеле до тога да донорство органа масовније заживи. Донорске картице укинуте су законом из 2018, а уведена је претпостављена сагласност, која подразумева да је свако у стању мождане смрти потенцијални донор, изузев ако се раније није изјаснио изричито против. Претпостављена сагласност је укинута оценом Уставног суда и сада се све, опет, своди на сагласност породице.
СВЕ ВИШЕ МЛАДИХ КАНДИДАТА
ДОКТОРКА Емилија Несторовић примећује да на Клинику за кардиохирургију долази све више пацијената из две дечје болнице - "Тиршове" и Института за мајку и дете:
- То су деца са урођеном срчћаном маном, која су захваљујући добром раду педијатара успела да премосте тај проблем, али сада долазе у ситуацију да им је неопходно срце донора.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)