МПЦ-ОА ЈОШ НЕМА ПОТПУНУ АУТОКЕФАЛНОСТ: Упркос одобрењу СПЦ, Македонце чека још једна рунда борбе за цркву
СТИЦАЊЕ самосталности цркве у Северној Македонији насуло је со на болну рану православног света - нејасну канонску процедуру и форму стицања аутокефалности.
Због тврдих и непомирљивих разлика међу најутицајнијим патријаршијама, Македонцима прети реалан ризик да се на стази црквене независности заглаве на пола пута. Њима предстоји "друга рунда" црквеног меча, која би могла чак да буде тежа и заморнија него постизање договора са Српском патријаршијом.
Упркос томосу - акту признања - који је Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) у недељу добила из руку патријарха српског Порфирија, као поглавара "мајке-цркве", црквени врх у Скопљу инсистира да исти документ добије и од Васељенске патријаршије. Тиме би, како тврде, њихова аутокефалност добила пун "капацитет". У жељи да стекну признање свих релевантних фактора, међутим, МПЦ се замерила многима у православљу, укључујући чак и саму Васељенску патријаршију. Познаваоци међуправославних црквених односа кажу да би патријарх Вартоломеј Македонце могао да стави "на лед" и прикочи их на путу аутокефалности.
Кључни проблем у овом случају тиче се никад до краја регулисаног питања ко је у православљу надлежан за давање аутокефалности - "мајка-црква", под чијем окриљем се рађа нова верска заједница, или Васељенска патријаршија и њен поглавар Вартоломеј, који себе сматрају "натцрквом" и највишом инстанцом у православљу, која је једина овлашћена да проглашава независност свих осталих православних цркава.
ГРЦИ ТРАЖЕ ПРОМЕНУ ИМЕНА
МОСКОВСКА и Васељенска патријаршија на најудаљенијим су тачкама у историји, а њихови ставови око стицања аутокефалности су дијаметрално различити. Уколико МПЦ своју самосталност темељи на акту патријарха Вартоломеја, као највише власти у православљу, питање је да ли ће Руска црква признати тако стечену самосталност. Такође, Македонце тек очекују разговори са грчким црквама око имена, будући да се Грци противе употреби термина "мекедонска". Бугарска патријаршија оспорава и њихово друго име - "Охридска архиепископија", па је и бугарско прихватање МПЦ под знаком питања.
Руси, као и део древних и словенских цркава, сматрају да је кључни канонски услов за стицање овог статуса одобрење "мајке-цркве", као и да васељенски патријарх нема право да се поставља изнад осталих патријаршија. Разлике у схватању ове проблематике огољене су још на Критском сабору 2016. године, а камен раздора постале су приликом Вартоломејевог проглашења аутокефалне Украјинске православне цркве, коју многе патријаршије - укључујући и српску - не признају.
- Македонци су изабрали средњи пут да дођу до самосталности своје цркве - објашњава саговорник "Новости" из СПЦ. - Они су прихватили томос о аутокефалности од СПЦ, која им је "мајка-црква", и тиме показали да поштују канонски поредак. Али исти документ очекују и од Вартоломеја, чију патријаршију прихватају као највишу панправославну црквену власт, што је по многима супротно канонима. Овако замишљена дипломатија, чак и без лоше намере, могла би да их заглави у епицентру подела међу православним црквама и заокружење аутокефалности одложи на дужи низ година.
Све би требало да буде јасније већ за који дан. Највиша делегација МПЦ сутра креће у Истанбул, у посету Васељенској патријаршији, где ће боравити до 12. јуна. У Северној Македонији се надају да ће се архиепископ Стефан и владике са Босфора вратити са томосом са Вартоломејевим потписом, чиме би МПЦ после пола века у расколу добила пуно признање и легитимитет.
Препоручујемо
ЗАЦЕЉЕНА РАНА РАСКОЛА СА МАКЕДОНСКОМ ЦРКВОМ Порфирије: "Бог нас је погледао и помиловао"
19. 05. 2022. у 12:22
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (3)