СРПСКА ТРУБА СА ФРАНЦУСКИМ ШАРМОМ: Бенд "Ци Слав" прославио нашу музику у Западној Европи
КУЛТНИ париски клуб "Ирондел", ових дана. Нема више сунца, покрила га ноћна тама. А у тами, када се једном затворе врата подземних просторија, тамо где је некада наступала и Едит Пјаф, одјекне прасак српских нота из инструмената француског плех оркестра. То је "Ци Слав", музичка институција с ових простора.

Фото Г. Чворовић
Французи су, али воле српску музику. Допринели су да је заволи цела Западна Европа. Звали су их на концерте и свечаности у општинама и градовима широм Француске, увеличавали су многобројне званичне догађаје, али и свирали на свадбама и приватним слављима Француза који никаквих додирних тачака немају са Србијом и српском музиком. Свирали су, наравно, и многим нашима у печалби. Наступали су и у Белгији, Холандији, Шпанији...
Једна од најлепших савремених музичких авантура с ових простора потекла је на Архитектонском факултету у Версају у праскозорје двехиљадитих.
- Већ је постојао факултетски оркестар фанфара, чији смо били чланови. А онда смо погледали филмове "Подземље" и "Црна мачка, бели мачор". Помислили смо: ова музика има нечег у себи! Много је динамичнија и занимљивија - враћа се на почетке, у разговору за "Новости", Анри Делион, један од оснивача и главни иницијатор.
Њих неколицина осетили су исту љубав према музици из Кустуричиних филмова. И, тако је настала група "Ци Слав", као скраћеница од "Словенских Цигана".
- Били смо млади, у почетку ништа нисмо знали о тој врсти музике. Убрзо смо пронашли Милана Симовића, студента из Србије који нас је мало подучио. Набавили смо снимке, слушали музику, отишли неколико пута у Србију. Тако смо усавршили наступе и направили репертоар - преноси наш саговорник који је у среду наступио са групом у "Иронделу", односно, по српски, "Ластавици".

Фото Г. Чворовић
Обука је, наравно, текла без нота. Све су радили традиционално, као и други дувачки оркестри у Србији, на слух. Променили су имиџ, обукли шарене кошуље, пустили брчиће. Све је личило на игру, али није било тако.
- Од самог почетка приступили смо свему врло озбиљно. Нисмо у старту били многобројни, само нас шесторица. Убрзо смо схватили да би, због јачине звука, требало да нас буде бар десетак. У саставу су биле три трубе, четири тубе, два бубња... - присећа се Делион.

Aнри Делион, Фото Г. Чворовић

Мирослав Мики Јовановић, Фото Г. Чворовић
Текла је деценија њихове велике славе. Еуфорија се касније мало стишала, а томе је допринела и пандемија корона вируса. И они су одрасли, неки засновали породице, запослили се. Некада су били студенти, сада су архитекте и граде Француску. Али, и даље са звуком трубе у ушима и срцу.
- Свирамо нешто смањеним ритмом, али имамо своју верну публику која нас и даље прати.
Најважније је да имамо несмањену и велику жељу да наступамо - закључује наш саговорник.

Фото Г. Чворовић
Публика се њихала, и њише се, у ритму њихових тонова, без обзира да ли је реч о Србима који су препознали оригинални звук, или о Французима који су покушали да опонашају покрете. Допада им се, без разлике. За то време, интерпертатори су заволели Србију, обичаје, начин живота. А са њима и њихова публика.
- Причам мало српски - каже нам Анри на српском.
А када га неко непознат пита како се презива, без премишљања одговара:
- Филиповић!
Један од оних у оркестру коме се презиме заиста завршава на "ић" је Мирослав Мики Јовановић, домар из места Иси ле Мулино, у најближем париском јужном предграђу. Кад га питате одакле је, одговара без премишљања да је из Крагујевца, одакле су му отац и мајка.

Фото Г. Чворовић
А рођен је у Паризу. Његова прича је више него занимљива. Никада раније није свирао неки инструмент, али је због "Ци Слава" овладао тенор тубом и постао њихов члан!
- Упознао сам их у Гучи још 2004. године - каже за "Новости". - Изненадио сам се када сам сазнао да су и они из Париза. Остали смо у контакту. Ишао сам после тога стално на њихове концерте у Француској. Наговарали су ме да научим да свирам. Пристао сам и већ дванаест година наступам с њима. Срећан сам што ми се то десило у животу!
Био је, наравно, протекле седмице са осталим члановима у "Иронделу". Направили су атмосферу за памћење. Српску верзију на труби добила је и чувена мелодија "Деспасито".
Дошла је том приликом да их поздрави и Кустуричина кћерка Дуња. Од Кустурице је све и почело.

Фото Г. Чворовић
САСТАВ
На париском концерту наступили су: Корантен Демишел (труба), Жистен Лардик (бубањ), Антонен Жан (туба), Новица Станковић (труба), Ивониг Шало (бас туба), Давид Кезман (туба), Едуар Вернес (труба), Мики Јовановић (тенор туба) и Анри Делион (туба).
УСПОМЕНЕ ИЗ ГУЧЕ
ПРЕ концерта, у "Иронделу" је приказан и документарни филм "Мирис плеха" париског редитеља Предрага Пјера Николића о групи "Ци Слав" из 2006. године, који је и даље веома актуелан. Филм је делом сниман док је група гостовала у Гучи. Волели би, кажу, поново да оду у Србију јер, осим у Гучи, више нигде нису наступали.
Препоручујемо

МЕРАК ПОВЕЗАО ВРАЊЕ И ЊУЈОРК: Американци снимили песму трубaча Екрема Мамутовића
05. 02. 2021. у 11:36

ИНЦИДЕНТ У ЛУВРУ: Непознати мушкарац замазао "Мона Лизу" тортом (ВИДЕО)
30. 05. 2022. у 09:17

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)