ОВО СУ ПРВИ СИМПТОМИ МАЈМУНСКИХ БОГИЊА? Све што треба да знате о зарази, ево да ли можете да се заштитите
ПРВИ случај мајмунских богиња званично је регистрован данас у Србији, потврдио је Институт за јавно здравље Милан Јовановић Батут додавши да их је у Србију донео мушкарац који је дошао из Немачке.

Фото: Shutterstock/Илустрација
Светска здравствена организација (СЗО) раније је навела да особе млађе од 40-50 година могу бити подложније мајмунским богињама јер нису заштићене вакцинацијом против великих богиња која је била заступљена док ова болест није искорењена.
Вирусолог Нада Куљић Капулица је раније говорила о симптомима мајмунских богиња, и исткала је да клинички слику оболелих након заражавања одликују повишена температура, језа и бол у мишићима, док се у каснијем стадијуму болести јављају осипи који се развијају до красти.
Она је нагласила да места за панику нема, јер, иако епидемија мајмунских богиња расте, тај вирус је, за разлику од коронавируса, стабилан и не мутира тако лако, те до пандемије неће доћи.
- Код човека се врло лако препозна да ли се заразио мајмунским богињама, без обзира на који начин се заразио. Клиничка слика ових болесника је повишена температура, језа, бол у мишићима и после неколико дана јавља се осип, прво имате макулу, па резикулу, затим се то загноји па имате красту - казала је Куљић Капулица.
На питање по чему се ове богиње разликују у односу на варичеле, докторка је рекла да је осип код мајмунских богиња у истом стадијуму - или су све красте или су све пустуле, а код варичеле су осипи у различитом стадијуму.
Према њеним речима, ова група вируса се потпуно разликује од коронавируса.
Рекла је да су покс вируси стабилни и да не мутирају, већ да је то само један сој вируса који даје болест, тако да, поручила је, апсолутно нема места паници.
- Неће имати размере ковида 19, али ће епидамија овог вируса сигурно расти, мора да се открије резервоар вируса - закључила је Куљић Капулица.
Како се заштитити од вируса?
Код ове врсте богиња, болесник је заразан тек када се појаве симптоми. Инкубација траје од пет до 14 дана, а када се појаве симптоми, оболели је јако заразан јер из свако оспе излазе милиони честица вируса.
Превентиве нема и довољно је да се људи понашају нормално - да воде рачуна о хигијени, перу руке и избегавају потенцијални контакт са зараженима.
Препоручујемо

ЧЕКА СЕ ИСТОРИЈСКО ОБРАЋАЊЕ ПУТИНА: Изнеће кључну процену - његов говор слушаће цео свет
17. 06. 2022. у 08:48

МАЈМУНСКЕ БОГИЊЕ СТИГЛЕ У СРБИЈУ "Батут" потврдио први случај заразе
17. 06. 2022. у 14:58

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Мајмунске богиње у Србију донео мушкарац који је дошао из Немачке
17. 06. 2022. у 15:15

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)